Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Wirowanie w pralce - jaka jest maksymalna prędkość wirowania pralki?

 2023-08-11 

Wiele osób zastanawia się co to jest wirowanie w pralce lub czym jest prędkość wirowania pralki. Wirowanie w pralce to nic innego, jak rozpędzenie się bębna do bardzo wysokiej prędkości, która pozwala skutecznie usunąć wodę z pranych ubrań. Wirowanie w pralce jest więc jednym z najważniejszych etapów prania, bowiem od niego zależy szybkość wysuszenia naszych ubrań oraz późniejsza wygoda prasowania. Na efekt odwirowania wody z prania, ma także wpływ długość wirowania oraz sama konstrukcja bębna. Jak ustawić poprawnie wirowanie i kiedy zmniejszyć jego prędkość lub dlaczego w wybranych programach prania, obroty bębna na minutę są minimalne? O tym dowiesz się z naszego poradnika, do czytania którego serdecznie zapraszamy.

Z jaką prędkością wirują pralki?

Standardowo pralki wirują z prędkością od 600 do 1600 obrotów na minutę. Na rynku dostępne są także modele z 1800, a nawet 2000 obrotów na minutę, jednak zauważmy, że jest ich coraz mniej. Swego czasu bowiem, producenci AGD wprowadzali ten jak największy parametr, bowiem Unia Europejska zaczęła klasyfikować pralki według klasy energetyczne wirowania (obecnie funkcjonują od A do G, z czego G to najmniej efektywna pralka, pozostawiająca najwięcej wilgotności resztkowej, powyżej 90 proc. wody w pranej odzieży). 


Działania fizyki mówią wprost: im większa liczba obrotów, tym krótszy czas suszenia, a więc mniej wody w mokrych ubraniach i większe tarcie ubrania o bęben. Z pewnością dostrzegłeś, że wiele materiałów po wirowaniu z dużą prędkością, jest niemal sucha. To właśnie zasługa wirowania w pralce, a dokładniej ilości obrotów wykonywanych przez bęben na minutę. Trzeba jednak przyznać, że zbyt duża liczba obrotów, może wpłynąć na jakość odzieży, o czym piszemy w dalszej części artykułu. Tworzy też ogromne przeciążenia dla samej pralki ze względu na ogromne siły odśrodkowe, stąd bardzo duże obroty (powyżej 1800 na min.) nie do końca mają rację bytu.

Pralki w naszej ofercie:

Jaką prędkość wirowania wybrać?

Nasi sprzedawcy wielokrotnie spotkali się z popularnym pytaniem: na ile obrotów ustawić pralkę, aby pranie szybciej wyschło? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wirowanie powinniśmy dostosować do rodzaju, jakości, oraz struktury ubrań. Wiemy już, że im mniejsze obroty (czyli wolniejsze wirowanie w pralce), tym cięższe i bardziej mokre pranie do rozwieszenia. Wiemy też, że jeśli chcemy skrócić czas suszenia, powinniśmy ustawić jak największą wartość wirowania (co wpływa na większą eksploatację sprzętu, ale i znacznie wyższy pobór energii). 


Należy przy tym pamiętać, że wysoka prędkość wirowania, wiąże się ze wspomnianą już dużą siłą odśrodkową, działającą nie tylko na pralkę, ale i ubrania. W praktyce, jeśli wirowanie jest zbyt duże, tkaniny naciskają na ściany bębna i ich struktura ulega znacznemu rozciągnięciu i zdeformowaniu, a niekiedy zniszczeniu. Co więcej, przy zbyt dużej prędkości wirowania, odzież może mieć sporo zagnieceń. Między innymi dlatego, producenci pralek i odzieży zalecają czytanie metek oraz zapinanie zamków błyskawicznych lub guzików w ubraniach.

Dostosowanie prędkości do rodzaju tkaniny

Aby jednak nie dopuścić do wyżej wymienionych sytuacji, warto wybrać mniejszy parametr ustawienia – np. 800-1000 obr./min. Trzeba mieć też świadomość, że delikatne tkaniny, takie jak satyna, jedwab, koronka, ale i tkaniny syntetyczne, powinny być wirowane do 800 obr./min. Standardowe pranie codzienne (koszule, bawełna czy spodnie jeansowe), najlepiej odwirowywać do 1200 obr./min. Najwyższe parametry ok. 1400-1800 obr./min, polecane są do wirowania ręczników, tkanin twardych, narzut czy koców i pościeli.

wirowanie pralki

Czy wirowanie niszczy ubrania?

Zadając pytanie, czy wirowanie niszczy ubrania – odpowiadamy: nie, o ile dobrze dobierzemy ustawienia prania i wirowania. Jeśli nie wiemy, jakie są optymalne dla danego rodzaju odzieży, korzystajmy z programów automatycznych. Producenci dostosowali je tak, aby pranie i wirowanie odbywało się nie tylko skutecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie dla Twoich tkanin.

Ile trwa wirowanie w pralce oraz jak jest ono głośne?

Usunięcie nadmiaru wody z ubrań może być wspierane, m.in. delikatną konstrukcją bębna, odpowiednimi kierunkami wirowania (w prawo i lewo, tzw. rewers), czy też pracą interwałową bębna. Te rozwiązania wpływają więc na to, że nasza odzież jest nie tylko skutecznie wyprana i pachnąca, ale też szybciej zostaje z niej odprowadzona woda. Czas wirowania więc jest składową kilku elementów, jednak przyjmuje się, że samo wirowanie, to ok. kilkanaście minut w ciągu całego, ponadgodzinnego cyklu prania.


Na koniec warto wspomnieć o dźwięku wydawanym podczas wirowania, który według UE został uznany za ważniejszy, nawet od dźwięku podczas samego prania – głównie ze względu na wyższe natężenie. Co logiczne, im wyższe obroty bębna, tym dźwięk wirowania także wzrasta i może stać się uciążliwy dla domowników. Dlatego UE w marcu 2021 r. wprowadziła nowe etykiety, w których zrezygnowano z podawania głośności podczas fazy prania, a dodano w zmian, skalę głośności w fazie wirowania (od A do D – z czego D to najgłośniejsze pralki). Średnio, pralka emituje dźwięk wirowania na poziomie ok. 70-75 dB(A). Stojąc przed wyborem pralki, postaw na sprzęt nie tylko ekonomiczny, cichy, ale też z manualną regulacją prędkości wirowania.

wirowanie pralki

Pralki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756