Poradniki Eksperta

Mimo pojawienia się telewizorów SMART TV, klasyczna telewizja jest nadal bardzo popularna. W ofercie nadawców ciągle transmitowane są bardzo ciekawe programy. Jeśli szukasz nowego telewizora, mogłeś jednak natrafić na termin HEVC. Wyjaśniamy, co to jest i za co odpowiada.

Telewizja naziemna odbierana jest przez wiele milionów Polaków i dociera prawie do każdego zakątka kraju dzięki sieci nadajników naziemnych. Według raportu Związku Cyfrowa Polska, przez 5 lat (2014–2018) sprzedano 7 mln odbiorników telewizyjnych DVB-T/T2.W samym roku 2018, aż 86 proc. miało dekoder DVB-T/T2.

Co to jest HEVC? Wyjaśniamy termin

HEVC (High Efficiency Video Coding), znany również jako H.265, to standard kompresji wideo, który zrewolucjonizował sposób przechowywania i przesyłania sygnału wideo w wysokiej jakości. Jeśli zastanawiasz się, czym dokładnie jest HEVC i jakie są jego zalety, to dobrze trafiłeś. Podczas lektury naszego poradnika dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat tego kodeka. Został on opracowany jako następca popularnego standardu H.264 (AVC) i oferuje znacznie korzystniejszą efektywność kompresji. 


Dzięki temu można uzyskać lepszą jakość wideo, przy niższym obciążeniu przepustowości. W praktyce oznacza to, że pliki wideo kodowane w formacie HEVC (H.265) zajmują mniej miejsca na dysku lub mogą być przesyłane przy niższych prędkościach transmisji internetowej, co jest istotne zwłaszcza w przypadku strumieniowania wideo na urządzeniach mobilnych. Ponadto to rozwiązanie umożliwi odbieranie kanałów telewizyjnych w jakości 4K, a nawet 8K.

Zalety standardu DVB-T2/HVEC

Korzystanie z HEVC ma wiele zalet. Po pierwsze, umożliwia to strumieniowanie wideo w jakości 4K i nawet 8K przy niższych prędkościach transmisji. Jest to szczególnie istotne dla użytkowników posiadających szybkie łącza internetowe. Po drugie, pliki wideo kodowane w formacie HEVC zajmują mniej miejsca na dysku. Przydaje się to szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy ludzie zapisują na swoich urządzeniach coraz więcej materiału wideo. 


Kodek ten jest wykorzystywany także w przypadku telewizji naziemnej, która aktualnie jest nadawana w formie cyfrowej. Odbieranie sygnału TV w tym formacie jest możliwe pod warunkiem, że telewizor spełnia odpowiednie wymagania techniczne lub zostanie zainstalowany zewnętrzny dekoder, który zastąpi wbudowany tuner. Warto skorzystać z oferty telewizji naziemnej – szczególnie, że jest ona darmowa. Dostęp do kilkudziesięciu kanałów nadawczych to gwarancja dodatkowej rozrywki i bieżących informacji ze świata

Telewizory z DVB-T2 w naszej ofercie:

Jak sprawdzić czy telewizor ma HEVC?

Nie wiesz, czy Twój telewizor jest zgodny z systemem nadawczym DVB-T2 i systemem kodowania HEVC (H.265)? W takim razie musisz wykonać kilka prostych kroków, aby przekonać się, czy Twój sprzęt jest przygotowany na taką zmianę. Po pierwsze, sprawdź dokumentację telewizora, która zawiera informacje o obsługiwanych standardach sygnału. Możesz znaleźć instrukcję obsługi w formie papierowej lub cyfrowej na stronie producenta. Wyszukaj w niej informacje dotyczące DVB-T2/HEVC lub po prostu „DVB-T2”, „HEVC” lub „H.265”. Jeśli nie masz dostępu do instrukcji, możesz również sprawdzić tę informację online. Wejdź na stronę internetową producenta telewizora i wyszukaj model telewizora w sekcji pomocy lub wsparcia. Tam powinieneś znaleźć specyfikację techniczną, która opisuje obsługiwane standardy telewizji cyfrowej. 


Warto tutaj dodać, że wszystkie modele sprzedawane od 2018 roku zostały wyposażane w tunery DVB-T2. Ustawodawcy zobowiązali producentów do oferowania telewizorów, będących w stanie odbierać sygnał, którego przełączenie było zaplanowane z kilkuletnim wyprzedzeniem. Jeśli kupowałeś telewizor w naszym sklepie, możesz znaleźć jego kartę produktu na mediaexpert.pl. Jeżeli miało to miejsce kilka lat temu, model może już nie znajdować się w aktualnej ofercie. Wiesz już, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 HEVC. Jeśli posiadasz tv starszej generacji, rozważ zakup nowego modelu lub zainwestuj w zewnętrzny dekoder, który zastąpi wewnętrzny tuner. To tańsze rozwiązanie, choć nie tak wygodne.

Jak przestroić dekoder DVB-T2 HEVC? Podpowiadamy!

Jeśli chcesz przestroić dekoder DVB-T HEVC, musisz wykonać tylko kilka prostych kroków. Dzięki nim zapewnisz sobie optymalne ustawienia odbioru cyfrowego sygnału naziemnego. Przede wszystkim, włącz telewizor i dekoder. Możesz także wcześniej upewnić się, że są one podłączone za pomocą kabla antenowego. Na pilocie dekodera znajdź przycisk „Menu” i naciśnij go, aby otworzyć ustawienia konfiguracyjne. Z dostępnych pozycji w menu wybierz opcję „Ustawienia anteny” lub podobną nazwę. Wybierz najprostsze rozwiązanie, czyli opcję „Automatyczne szukanie kanałów” lub „Skanowanie automatyczne”. Nazwy poszczególnych zadań mogą się różnić w zależności od producenta, ale na pewno znajdziesz podobnie brzmiącą pozycję na liście. 


Dekoder rozpocznie przeszukiwanie dostępnych kanałów DVB-T2 HEVC. Poczekaj, aż proces skanowania zostanie zakończony. Zadanie może potrwać kilka minut. Gdy zostanie zakończone, przejdź do listy kanałów i sprawdź, czy wszystkie istotne dla Ciebie programy są odbierane poprawnie. Jeśli niektórych kanałów brakuje lub jakość sygnału jest słaba, możesz spróbować przestroić antenę, zmieniając jej położenie lub kierunek. Jeśli masz dostęp do bardziej zaawansowanych ustawień, takich jak parametry siły sygnału i jakości, możesz je dostroić, aby zoptymalizować ich odbiór. Jeśli po wykonaniu tych działań nadal masz problemy z odbiorem sygnału DVB-T HEVC, skontaktuj się z lokalnym serwisem antenowym lub dostawcą usług telewizyjnych, którzy mogą zaoferować dodatkową pomoc i poradę w poprawie jakości odbioru. 


Jeśli do tej pory zastanawiałeś się, jak przestroić dekoder DVB-T2, teraz nie powinieneś mieć co do tego żadnych wątpliwości. Zadanie to wcale nie jest takie trudne, o czym sam możesz się teraz przekonać. Jeśli napotkasz problemy, zawsze warto skorzystać z profesjonalnej pomocy technicznej. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756