Architektura ogrodowa

(518)

Architektura ogrodowa


Architektura ogrodowa to określenie, którego używamy dla opisania różnorodnych mniejszych bądź większych obiektów, mających na celu upiększenie naszego ogrodu, czy też nadanie mu większej funkcjonalności. Tym mianem opiszemy zarówno domki narzędziowe, jak i szklarnie, pergole, ozdobne stelaże na kwiaty, donice, oczka wodne, posągi, fontanny, piaskownice, huśtawki, karmniki czy baseny dla ptaków. Wszystko to ma służyć temu, by nasz ogród stal się miejscem przyjaznym, pięknym i funkcjonalnym.


Architektura ogrodowa dla funkcjonalnej przestrzeni


Zaaranżowanie przestrzeni w ogrodzie niekiedy okazuje się być prawdziwym wyzwaniem – zarówno w małych, jak i większych ogrodach. Właśnie wtedy z pomocą przychodzi tak zwana mała architektura ogrodowa.

Jedną z pierwszych kwestii, które należy rozwiązać, jest umiejscowienie narzędzi ogrodniczych, elektronarzędzi, doniczek, kosiarki i innych sprzętów oraz przedmiotów, które musimy mieć, by móc pielęgnować ogród i rośliny. Najprostszym rozwiązaniem jest ustawienie niewielkiego, ale estetycznie prezentującego się domku narzędziowego. Domek taki może być wykonany zarówno z drewna, jak i tworzywa sztucznego. W tym drugi przypadku często tworzywo wyglądem imituje drewno, które zawsze dobrze prezentuje się w ogrodowej przestrzeni. Zaletą takiego rozwiązania jest jednak lekkość konstrukcji, co sprawia, że znacznie łatwiej można zmienić położenie domku, jeśli uznamy to za konieczne. Waga takiego domku to zazwyczaj kilkadziesiąt kilogramów. Wybierając domek narzędziowy, warto zwrócić uwagę na umiejscowienie okna, szerokość drzwi czy też otwór wentylacyjny. Domek może mieć podłogę lub nie. Niektóre konstrukcje umożliwiają montaż półek, co okazuje się bardzo przydatne dla jak najbardziej funkcjonalnego rozmieszczenia sprzętów. Wbrew pozorom nawet w takim małym domku narzędziowym zmieścić się może naprawdę wiele potrzebnych przedmiotów.


Mała architektura ogrodowa znajduje również zastosowanie w działaniach, mających na celu poprawę estetyki ogrodu lub zmianę aranżacji. Na przykład różnego typu donice, kwietniki, czy też wertykalne ogrody mają zarówno walor wizualny, bowiem obsadzone pięknymi kwiatami sprawiają, że miejsce nabiera blasku i atrakcyjności, jak i praktyczny, bo mogą służyć do wydzielenia mniej reprezentacyjnych części ogrodu lub ukrycia czegoś, czego nie chcemy pokazać – na przykład kosza na śmieci lub kompostownika. Zastosowanie zyskują także jako osłona przed słońcem, albo podzielenie przestrzeni, które chcemy zaaranżować w odmiennym stylu.


Mała architektura ogrodowa: kiedy liczy się detal


Termin „architektura ogrodowa” jest bardzo szeroki i obejmuje szereg grup przedmiotów – od większych, jak omówione domki narzędziowe, aż po drobiazgi, takie jak różnego typu palisady, bloczki, obrzeża i ozdobne płotki, którymi wydzielamy nasadzenia krzewów i kwiatów, czy otaczamy klomby oraz ścieżki lub też trawniki.


Projektując nową aranżację w ogrodzie warto sprawdzić, jakie rozwiązania daje nam architektura ogrodowa, by uczynić swój projekt jeszcze bardziej atrakcyjnym i funkcjonalnym.

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756