Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Pęknięta płyta indukcyjna – czy można ją używać?

 2023-08-11 

Jedną z najmniej oczekiwanych awarii w kuchni, jest na pewno pęknięta płyta indukcyjna. Czy można używać urządzenia w takiej sytuacji? Co zrobić i jak uniknąć niepotrzebnych wydatków? Wyjaśniamy poniżej.

Pęknięta płyta indukcyjna – kiedy może dojść do uszkodzenia?

Pęknięta płyta indukcyjna, może być efektem co najmniej kilku sytuacji. Najbardziej oczywistą i powszechną, jest upadek ciężkich, twardych przedmiotów. Upuszczenie np. kubka lub pokrywki, może spowodować uszkodzenie płyty, która najczęściej wykonana jest ze szkła hartowanego. Pamiętaj, że każdy materiał ma określoną odporność i niestety nie ma rzeczy niezniszczalnych. Nie powinno się także, stawiać bardzo ciężkich przedmiotów na płycie. Punktowe obciążenie urządzenia, może skończyć się pęknięciem w danym miejscu. Na zimnej płycie, nie powinieneś także stawiać gorących naczyń. To raczej ekstremalny przypadek lecz może się okazać, że szkło jest w jakimś miejscu osłabione i nagły kontakt z gorącym przedmiotem, spowoduje uszkodzenie. Analogiczna sytuacja dotyczy umieszczenia zimnych przedmiotów, na rozgrzanym urządzeniu.

Płyty indukcyjne w naszej ofercie:

Pęknięta płyta indukcyjna – czy można jej używać?

Absolutnie nie! Korzystanie z jakichkolwiek uszkodzonych urządzeń elektrycznych, jest niebezpieczne i nie należy tego robić. W przypadku awarii, skontaktuj się z serwisem i dowiedz się, jakie są możliwe rozwiązania w Twojej sytuacji. Pęknięta płyta może doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej, które może spowodować spustoszenie w pozostałych urządzeniach, podłączonych w Twoim domu. Może także dojść do porażenia prądem, co jest niezwykle niebezpieczne i może doprowadzić do śmierci. Tylko sprawne urządzenia są bezpieczne i musisz mieć tego świadomość. Nie próbuj także samodzielnych napraw, o których można przeczytać w sieci. Wszelkie próby zaklejania uszczerbków lub pęknięć jest bardzo ryzykowne i może nie zahamować, dalszego postępowania awarii. Płyta indukcyjna jest urządzeniem o dużej mocy przyłączeniowej i samodzielne eksperymenty, są zwyczajnie lekkomyślne.

Jak chronić się przed nagłymi awariami płyty indukcyjnej?

Nie przed wszystkimi sytuacjami, jesteś w stanie się uchronić. Do uszkodzenia mogło dojść także z winy producenta. Wady fabryczne również się zdarzają i niestety nikt, nie jest w stanie ich przewidzieć. W takim wypadku bardzo dobrym rozwiązaniem, jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które może rozszerzyć zakres ochrony oraz okres jej trwania. Jeśli spełnione zostaną warunki określone w umowie ubezpieczeniowej, przysługuje Ci bezpłatna naprawa, wymiana urządzenia lub zwrot pieniędzy. Płacąc zaledwie kilkadziesiąt złotych, można uchronić się przed wydatkiem, rzędu co najmniej tysiąca złotych, bo mniej więcej tyle średnio kosztuje nowe urządzenie.


Skoro już przy dodatkowej ochronie jesteśmy, warto wspomnieć, że gwarancją objęte są tylko te urządzenia, które zostały zainstalowane przed specjalistę, posiadającego odpowiednie uprawnienia. Tylko odpowiedni wpis serwisanta w książce gwarancyjnej, umożliwi skorzystanie z pakietu rozszerzonej gwarancji. Montaż i instalacje płyty głównej, możesz zlecić serwisowi Media Expert. Kupując u nas urządzenie, masz dostęp do szeregu usług, w których skład wchodzi także zainstalowanie płyty w blacie, jej prawidłowe podłączenie do sieci elektrycznej oraz pierwsze uruchomienie. W trakcie tej czynności, serwisant jest w stanie także zweryfikować stan urządzenia i potwierdzić jego bezawaryjność. Samodzielny montaż może wydawać się oszczędniejszym rozwiązaniem, lecz niestety w ten sposób, można nabawić się problemów w przyszłości, jeśli dojdzie do nieoczekiwanej awarii. Nieuważne montowanie płyty, również może skończyć się jej uszkodzeniem. Takie czynności lepiej zostawić profesjonalistom, którzy wykonują podobne zlecenia od lat.

Gdzie zamontować płytę indukcyjną, aby zapewnić bezpieczną pracę?

Samo umiejscowienie płyty, także ma wpływ na jej bezpieczeństwo. Na pewno w sąsiadujących urządzeniu podwieszanych szafkach, nie trzymaj ciężkich przedmiotów, które mogą spaść i uszkodzić sprzęt. Nie poleca się także montażu płyty w okolicy zlewu. Przypadkowe zalanie, mogłoby skończyć się zwarciem instalacji elektrycznej lub pęknięciem szyby, która byłaby w danym momencie rozgrzana. Z obu stron płyty indukcyjnej warto zapewnić nieco miejsca na blacie, aby zapewnić sobie wygodne gotowanie, bez potrzeby przenoszenia garnków w inny kąt pomieszczenia. Ergonomicznie zaplanowana kuchnia, na pewno pozwoli uniknąć nerwowych sytuacji, które skończyć mogą się uszkodzeniami sprzętu.

Płyty indukcyjne w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756