Poradniki Eksperta

Montaż klimatyzatora w bloku

Zastanawiasz się, jak przebiega montaż klimatyzatora w bloku? Z tego poradnika dowiesz się, jakie są konieczne warunki prawne, które należy spełnić przed zamontowaniem urządzenia na budynku, jak w praktyce wygląda montaż klimatyzatora w bloku oraz o alternatywie, jaką jest urządzenie przenośne.


Montaż klimatyzatora w bloku


Klimatyzator potrzebny od zaraz!


Klimatyzator w domu czy mieszkaniu, staje się coraz częstszym widokiem. W naszym sklepie, bez trudu znajdziesz klimatyzatory z możliwościami nie tylko ochładzania powietrza w pomieszczeniu, ale również chociażby jego osuszania, oczyszczania, jonizowania, nawilżania, czy wreszcie ogrzewania. Nowoczesny klimatyzator okazuje się świetnym rozwiązaniem szczególnie w blokach, gdzie trudniej jest o ochłodzenie zamkniętej powierzchni. Niestety, montaż klimatyzatora w bloku nie jest tak łatwy, jak może się to wydawać. Już za chwilę zajmiemy się szczegółowym omówieniem prawnego aspektu klimatyzatora w bloku, tym jak w praktyce montuje się sprzęt tego rodzaju i odpowiemy sobie na pytanie, czy klimatyzator przenośny może być dobrą odpowiedzią na problem ze stosowaniem klasycznego urządzenia.


Klimatyzatory w naszej ofercie:



Głośność urządzenia


Każdy klimatyzator typu split posiada sprężarkę, która konieczna jest do chłodzenia powietrza. Niestety, urządzenie to jest dość głośne i w zależności od tego gdzie mieszkasz, może przekraczać dopuszczalne normy głośności. Aby mieć pewność, że użytkując klimatyzator nie łamiesz prawa, przestudiuj dokładnie normy obowiązujące w miejscu Twojego zamieszkania. Wspólnota mieszkaniowa ma prawo na dostosowywanie prawa krajowego do wymagań danego miejsca. Sprawdź więc, np. konsultując się z zarządcą posesji, czy w Twoim budynku nie ma specjalnych wymagań dotyczących montażu urządzeń. Jeżeli ich nie ma, możesz kierować się normami ustalonymi w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 14 czerwca 2007 roku, w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.


Zacznij od uzyskania zgody!


Zanim zdecydujesz się na zakup nowego urządzenia i poczujesz przyjemny powiew chłodnego powietrza, powinieneś upewnić się, że w ogóle będziesz w stanie klimatyzator zamontować. Podczas gdy montaż sprzętu w domach jednorodzinnych nie stawia przed nami większych wyzwań prawnych, to sytuacja wygląda zupełnie inaczej w wypadku mieszkań w blokach i kamienicach. Szczególnie trudne może okazać się montowanie klimatyzacji na budynkach zabytkowych. Z punktu widzenia użytkownika, najwygodniejszym rozwiązaniem jest montaż klimatyzatora na elewacji budynku. Inną możliwością jest trwałe przytwierdzenie klimatyzatora do ściany balkonu (jeśli mieszkanie ów posiada) lub ułożenie go bezpośrednio na podłodze balkonu, czy tarasu. Każde z tych rozwiązań wymaga nieco innego podejścia do sprawy, co omówimy już teraz w szczegółach.


Montaż klimatyzatora na elewacji budynku


Jeżeli nie posiadasz balkonu, rzadko kiedy powstanie możliwość zamontowania klimatyzatora w innym miejscu niż elewacja. Problem ten czasem rozwiązany jest w nowym budownictwie, gdzie systemy klimatyzacyjne są standardem przy stawianiu nowych bloków. Jeżeli jednak jesteś zmuszony do montażu klimatyzatora na elewacji, musisz przygotować się na potrzebę uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej i zarządcy. Elewacja budynku, nawet ta położona bezpośrednio przy Twoim mieszkaniu, jest uznawana za nieruchomość wspólną. Ustawa o własności lokali z 1994 roku definiuje nieruchomość wspólną jako grunt lub część budynku, która nie służy wyłącznie użytkowi właścicieli lokalu. Jak więc uzyskać zgodę wspólnoty na montaż klimatyzatora na elewacji? Zacząć warto od konsultacji z zarządcą budynku. Osoba ta powinna pomóc Ci zorientować się w wymogach prawnych (zarówno wynikających z ustaw, jak i prawa lokalnego oraz regulaminu wspólnoty) oraz zaopiniować projekt.


Po uzyskaniu opinii zarządcy, możesz zgłosić się do Twojej wspólnoty mieszkaniowej o wyrażenie zgody na montaż urządzenia na ścianie budynku. Musimy jednak przygotować się na trudności w przekonaniu wspólnoty, które najczęściej wynikają głównie z przyczyn estetycznych, lecz również ustawowych i lokalnych wymagań maksymalnej głośności sprzętu. Specjalnej uwagi wymagają budynki pod opieką konserwatorską. Jeżeli mieszkasz w budynku zabytkowym, po uzyskaniu zgody wspólnoty mieszkaniowej może się okazać, że będziesz musiał wystąpić o specjalną zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


Montaż klimatyzatora na balkonie


Alternatywnym rozwiązaniem dla montażu klimatyzatora na elewacji budynku, jest umiejscowienie urządzenia na własnym balkonie. Tutaj jednak sprawa również nie jest najprostsza. Mimo że sam balkon jest traktowany jako pomieszczenie pomocnicze do lokalu własnościowego, jego ściany należą do wcześniej przywoływanej nieruchomości wspólnej. Co to dla nas oznacza? Jeżeli w planach masz zamontowanie klimatyzatora na ścianie balkonu (z pomocą specjalnych stelaży przykręcanych do ściany), również masz obowiązek uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej. Zgodę taką jest jednak często znacznie łatwiej uzyskać, niż co do montażu na zewnętrznej części budynku (a nie we wnęce balkonu), gdyż ograniczamy aspekt ingerowania w wygląd budynku. Nadal pozostaje jednak aspekt głośności sprzętu. Wybierzmy więc taki klimatyzator, który nie będzie przekraczał wyznaczonych przez prawo norm. Nowoczesne klimatyzatory czasem posiadają specjalne tryby działania nocą, które pozwalają na użytkowanie sprzętu także w godzinach nocnych.


Jeżeli nie dostaliśmy zgody wspólnoty mieszkaniowej na montaż klimatyzatora na stałe na ścianie balkonu, możemy pokusić się postawienie urządzenia na podłodze. Ponieważ nie ingerujemy wtedy w część nieruchomości wspólnej, nie jest wymagana zgoda na umieszczenie takiego sprzętu. Rozwiązanie to jest wygodne ze względu na brak wymaganego pozwolenia, lecz zabiera nam, często mocno ograniczone, miejsce na balkonie. Warto pamiętać również o zabezpieczeniu podłoża przed wibracjami urządzenia. Problem ten można rozwiązać w łatwy sposób, kupując specjalne maty antywibracyjne, które wystarczy położyć pod klimatyzatorem. Pamiętajmy jednak nadal o normach głośności klimatyzacji, których nie możemy przekroczyć, gdyż może być to podstawą do nakazu usunięcia sprzętu z balkonu.


Przeprowadzanie montażu klimatyzatora


Jeżeli poradziłeś sobie już z wymaganiami prawnymi, czas przejść do samego montażu urządzenia. Problem ten okazuje się być znacznie mniej uciążliwy, niż wcześniej opisywany. Zasada jest bardzo prosta – montażu dokonuje tylko osoba do tego uprawniona! Montowanie klimatyzatora wiąże się z wykonaniem dużego nawiercenia w ścianie, często przez elewację. Szczególne problemy przysporzy wykonanie otworu w budynku ocieplanym. Montaż klimatyzatora samodzielnie jest nie tylko trudny, lecz naraża również nas na popełnienie błędów, które będą skutkowały nieprawidłowym działaniem urządzenia. Tym samym stracimy gwarancję na klimatyzator daną przez producenta. Na szczęście, w naszym sklepie istnieje możliwość zakupu klimatyzatora wraz z usługą montażu sprzętu. Dzięki temu, nie musisz już martwić się szukaniem dodatkowo specjalistycznej firmy, lecz w jednym miejscu uzyskać zarówno sprzęt, jak i jego montaż!


Jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku?


Dobrą alternatywą dla klimatyzatorów montowanych na stałe, są urządzenia przenośne. O tym, jak dokładnie działają tego rodzaju urządzenia, przeczytasz w licznych poradnikach na naszej stronie. Dowiesz się tam między innymi, na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego urządzenia. My skupmy się jednak na tym, jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku. Okazuje się, że jedynym warunkiem prawnym, który musimy spełnić, jest nieprzekroczenie wcześniej wspomnianych norm emitowanego poza nasze mieszkanie hałasu. Na szczęście współczesne klimatyzatory przenośne są relatywnie ciche i nie powinieneś mieć problemu z tym, by zmieścić się „w widełkach”. Nie potrzebujesz również żadnej zgody na montaż, gdyż urządzenia te z samej definicji montowania nie potrzebują. Wystarczy, że umieścisz je w pobliżu miejsca, gdzie będziesz w stanie odprowadzać ciepłe powietrze specjalną rurą. Najczęściej wykorzystuje się do tego okno. Wartymi uwagi są również specjalne zestawy okienne, które układamy pomiędzy krawędzią otwartego okna, a jego framugą. W ten sposób znacznie ograniczasz powrót ciepłego powietrza do pomieszczenia, a także zmniejszasz emitowanie szumu na zewnątrz.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756