Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Oznaczenia prania na metkach - jak prać ubrania?

 2023-09-22 

Wybierając ubrania w sklepie, zwracamy przede wszystkim uwagę na to, czy dobrze w nich wyglądamy. Jeśli rozmiar jest dobry, a ich kolorystyka idealnie nam odpowiada, wówczas zakup uważamy za trafiony. Jednak jeszcze jednym bardzo ważnym kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę, są symbole umieszczone na metce wszytej w ubrania. Zawierają one bardzo ważne informacje, dotyczące np. prania, suszenia, czy prasowania. Stosując się do nich, odzież dłużej zachowa swój nienaganny wygląd. Często jest tak, że nie zwracamy na nie uwagi. Jakież jest nasze zdziwienie, gdy okazuje się, że np. oznaczenia prania wskazują konieczność zaniesienia odzieży do pralni. Warto więc już w momencie robienia zakupów pamiętać, o sprawdzeniu oznaczenia na metkach.

Dlaczego warto zapoznać się z symbolami umieszczonymi na metkach?

Oznaczenia na metkach dają nam wskazówki, jak postępować z daną tkaniną. Dzięki temu odzież przez długi czas zachowa swój nienaganny wygląd. Ile razy zdarzyło Ci się, że bluzka skurczyła się po praniu? Jak często zbyt wysoka temperatura żelazka zniszczyła Twój ulubiony sweter? Ignorowanie wskazówek zawartych na metkach, może prowadzić do uszkodzenia tkaniny, utraty kolorów, czy zmniejszenia trwałości materiałów.


Ponadto dbanie o odzież zgodnie z wytycznymi zawartymi na metkach, może przedłużyć jej żywotność. To z kolei przyczyni się do oszczędności, gdyż nie będziesz musiał zbyt często uzupełniać garderoby. Ponadto przestrzegając tych wskazówek, przyczyniasz się do redukcji odpadów tekstylnych. Warto więc sprawdzać oznaczenia na metkach, gdyż płyną z tego same korzyści.

Jak przedstawione są oznaczenia na metkach?

Na metce umieszczone są oznaczenia prania, wybielania, suszenia, prasowania oraz znaki prania chemicznego. Na tym niewielkim skrawku materiału umieszczony jest więc szereg przydatnych informacji. Każda z tych czynności przedstawiona jest za pomocą specjalnego oznaczenia. Gdy się z nimi zapoznasz, dużo łatwiej będzie Ci interpretować symbole prania. Generalna zasada jest taka, że oznaczenia dot. prania przedstawione są za pomocą pojemnika z wodą. Kolejny znaczek, czyli trójkąt, dotyczy informacji związanych z wybielaniem. Kwadrat dotyczy sposobu suszenia ubrań, zaś koło przedstawia informacje związane z praniem chemicznym. Dość oczywisty jest symbol dotyczący prasowania, który przedstawiony jest za pomocą żelazka.

Jakie są symbole prania dotyczące wysokości temperatury?

Oznaczenia prania to symbole, które przekazują Ci bardzo ważne informacje od producenta na temat odpowiedniej temperatury prania, cyklu prania, czy innych szczegółów. Charakterystyczna wanienka z wodą umieszczana jest, jako pierwsza na metce. Oznacza ona, że dany produkt można bezpiecznie prać w wodzie i nie wymaga czyszczenia chemicznego. Bardzo ważna jest także wysokość temperatury wody, której możesz używać każdorazowo do prania zabrudzonej odzieży, czy innych tekstyliów. W jaki sposób przedstawione są znaki prania dotyczące tego kryterium?


Otóż, symbole bardzo jasno określają ilość stopni, w których możesz prać np. ubrania, pościel, ręczniki, używając do tego cyfr oraz kropek. Wanienka z wodą, w której widać jedną kropkę lub cyfrę 30 oznacza, że pranie powinno odbywać się w temperaturze nie wyższej, niż 30 stopni Celsjusza. Wysokość ta idealnie sprawdzi się do delikatnych jedwabnych, koronkowych, czy wełnianych ubrań. Pranie w chłodnej wodzie przede wszystkim chroni tkaniny i wydłuża ich żywotność. Dwie kropki lub cyfra 40 oznaczają, że nie można przekroczyć temperatury 40 stopni Celsjusza. Jest ona optymalna dla większości tekstyliów wykonanych np. z bawełny, czy jeansu. Trzy kropki i cyfra 60 równoznaczne są z praniem maksymalnie w 60 stopniach Celsjusza. Przeznaczona jest ona do prania średnio zabrudzonych tekstyliów. Natomiast cztery kropki i cyfra 90, oznaczają dopuszczalność prania w temperaturze 90 stopni Celsjusza. W tym przypadku do prania używana jest bardzo gorąca woda. Idealnie usuwa ona grzyby, bakterie oraz inne zanieczyszczenia - oczywiście używając sprawdzonych kapsułek do prania, proszków do prania czy żeli do prania. Im więcej kropek, tym wyższa temperatura może być użyta do prania.

Jakie oznaczenia dotyczą prania tkanin delikatnych?

Podczas prania tkanin delikatnych, należy zachować szczególną ostrożność. Poza odpowiednimi detergentami, zwróć szczególną uwagę na to, jakie są oznaczenia prania na metkach. Do delikatnych tekstyliów zaliczamy między innymi satynę, jedwab, wełnę, czy kaszmir. Oznaczenia prania, które przestawiają miskę z wodą, a pod nią umieszczoną jedną poziomą kreskę, informują o konieczności używania delikatnego cyklu prania. Natomiast dwie poziome kreski oznaczają, że należy wybrać jak najdelikatniejszy program, który nie uszkodzi wymagających tkanin. Natomiast oznaczenia prania na metkach z przekreśloną wanienką mówią o tym, że nie można używać do prania wody. Zatem nie wchodzi w grę ani pranie ręczne, ani pranie w pralce, gdyż mogą one uszkodzić strukturę materiału. W takim przypadku konieczne jest skorzystanie z usług pralni chemicznej. Natomiast miska z zanurzoną w wodzie dłonią, to oznaczenia dot. prania ręcznego. Należy wówczas pamiętać również o tym, aby nie używać zbyt gorącej wody.


Pranie ręczne nie zawsze oznacza, że musisz robić to używając miski z wodą. Nowoczesne pralki - zarówno wolnostojące, jak i pralki do zabudowy, zostały wyposażone w specjalny program prania ręcznego. Szczególnie wymagające są ubrania np. wełniane, kaszmirowe, czy jedwabne. Materiały te mogą się skurczyć lub utracić swoje właściwości, jeśli będą niewłaściwie prane. Symbole prania na metkach pomogą Ci więc zachować odzież w nienagannym stanie przez długi czas.

Jakie symbole dotyczą wybielania tkanin?

Zdarza się, ze poplamiłeś swoją ulubioną koszulkę, albo wskutek częstego noszenia, nieco zmieniła kolor np. pożółkła. Jedynym sposobem, aby przywrócić jej oryginalny wygląd, jest wybielenie tkaniny. Zanim jednak przystąpisz do działania, zapoznaj się ze znakami, które dotyczą właśnie tej czynności. Pusty trójkąt oznacza, że ubrania możesz wybielać.


Jeśli jednak jest on przekreślony, do tego rodzaju tkaniny nie możesz stosować wybielaczy. Mogłyby one uszkodzić strukturę materiału. Natomiast umieszczone w trójkącie litery CL informują Cię, że możesz tkaninę chlorować. Trójkąt z ukośnymi liniami sugeruje, że dopuszczalne jest w przypadku danej tkaniny stosowanie wybielaczy tlenowych (czyli bez chloru). Stosując się do tych zaleceń, pozbędziesz się uporczywych plam, zachowując jednocześnie pięknych wygląd tkaniny.

Pralki w naszej ofercie

Jakie symbole dotyczą prania chemicznego?

Nie wszystkie ubrania można prać w wodzie z proszkiem, czy innymi detergentami. Niektóre tkaniny wymagają prania chemicznego, które wykonują zazwyczaj profesjonalne pralnie. Symbole prania na metkach, które dotyczą czyszczenia chemicznego, przedstawione są za pomocą okręgu. Pusty okręg oznacza, że odzież można prać chemicznie. Jeśli natomiast jest on przekreślony, nie można prać chemicznie. 


Okręg z wpisaną literą A informuje, że dany rodzaj materiału można czyścić we wszystkich typach rozpuszczalników. Natomiast litera P oznacza czyszczenie na sucho, zaś F pojawia się w delikatnych tkaninach, które można czyścić np. benzyną. Na mokro można czyścić materiały z symbolem okręgu, do którego wpisana jest litera W.

Jakie symbole na metkach informują o zasadach suszenia?

Nie tylko symbole prania są istotne. Bardzo ważne są także informacje dotyczące sposobu suszenia ubrań. Niektóre tkaniny można suszyć w suszarce bębnowej, inne tylko w sposób tradycyjny. Symbol przedstawiający kwadrat z kółkiem oznacza, że do suszenia danego materiału możesz użyć suszarki bębnowej. Jeśli natomiast ten znaczek jest przekreślony, suszenie w suszarce do prania nie jest wskazane ze względu na możliwość zniszczenia ubrać pod wpływem wysokiej temperatury. Kwadraty z kółkiem i kropkami w środku, informują o wysokości temperatury, którą można ustawić do suszenia. Im więcej kropek, tym wyższa temperatura. Poza tym, symbole wskazują preferowane sposoby tradycyjnego suszenia.


Kwadrat z trzema pionowymi kreskami informuje, że należy suszyć w pozycji pionowej, a z jedną poziomą kreską, w pozycji poziomej (np. swetry). Ponadto symbole dotyczą również konieczności suszenia w cieniu (kwadrat z kreskami skośnymi w rogu).

Jakie symbole dotyczą prasowania ubrań?

Po upraniu i wysuszeniu ubrań, ostatnim etapem jest ich prasowanie. Tu również producenci ubrań przychodzą z pomocą, informując przede wszystkim o odpowiedniej temperaturze prasowania. Piktogram przypominający żelazko bez żadnych dodatków oznacza, że można prasować w dowolnej temperaturze. Podobnie, jak w innych oznaczeniach, przekreślony symbol oznacza zakaz prasowania. Na żelazku może być umieszczonych od jednej do trzech kropek. Jedna kropka oznacza niską temperaturę (np. 110 stopni Celsjusza), dwie kropki średnią temperaturę (np. 150 stopni Celsjusza), zaś trzy kropki wysoką (np. 200 stopni Celsjusza). Zakaz używania pary podczas prasowania, oznaczony jest symbolem żelazka z kreskami pod spodem, które są przekreślone, nie powinniśmy również wtedy używać generatora pary czy parownicy do ubrań. Uniwersalny system znaków ułatwia ich interpretację i pomaga w odpowiednim dbaniu o odzież.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756