Poradniki Eksperta

Pralka energooszczędna – ranking [TOP10]

 2023-04-14 

Każdego tygodnia w polskich domach robi się co najmniej kilka cykli prania. Pralka jest zatem urządzeniem stosowanym często i intensywnie. Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Jakimi kryteriami kierować się, gdy potrzebna Ci pralka energooszczędna? Zapraszamy do lektury!

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Pralka energooszczędna – zakup nie jest wcale taki trudny!

Pralka to jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia każdego mieszkania lub domu. Urządzenie powinno bezawaryjnie służyć przez co najmniej kilka lat, dlatego wybór powinien być dokonany w sposób przemyślany. W ofercie dostępne są setki pralek. Są to urządzenia w zróżnicowanej cenie i oferujące inne funkcje i programy prania. Szukając pralki, powinieneś kierować się istotnymi cechami dla tej kategorii sprzętu AGD. Zakup podyktowany wyłącznie ceną i marką nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście wielu topowych producentów oferuje znakomite urządzenia, ale każdy model jest stworzony z myślą o nieco innym użytkowniku.

Jakie wymiary i pojemność powinna mieć pralka energooszczędna?

Pralki występują w różnych wielkościach. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie urządzenia do powierzchni łazienki lub pralni. Decydując się na pralkę, powinieneś sprawdzić głębokość, szerokość i wysokość urządzenia. Wszystkie te wymiary są podawane w centymetrach. Jeśli szukasz właściwego modelu na naszej stronie internetowej, zacznij od zdefiniowania wymaganej wielkości urządzenia. W ten sposób ułatwisz sobie dalsze poszukiwania. W ofercie znajdują się także pralki slim, które doskonale sprawdzają się w kawalerkach lub mieszkaniach z niewielką łazienką. To także dobry wybór w przypadku singli lub bezdzietnych par. Musisz mieć bowiem świadomość, że mniejsze wymiary wiążą się często z ograniczeniem pojemności bębna. Nie zawsze jednak potrzebna jest pojemna pralka. Wszystko zależy od potrzeb domowników.


W sprzedaży znajdują się pralki o różnej pojemności. Najmniejsze modele mieszą do 5 kilogramów odzieży. Najpopularniejszym przedziałem jest pojemność od 6 do 7, a także 8 do 9 kilogramów. To jednak nie jest szczyt możliwości! Rekordowo pojemne pralki mogą prać jednocześnie nawet powyżej 10 kilogramów. Jeśli chcesz prać dużą ilość odzieży, ale rzadziej, powinieneś szukać urządzenia z możliwie jak największym bębnem.

Pralka ładowana od przodu czy od góry?

Energooszczędna pralka może być ładowana od przodu lub od góry. Który sposób jest lepszy? To zależy od preferencji użytkowników. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się modele ładowane od przodu. Posiadają okrągłe, przeszklone drzwiczki zamontowane zazwyczaj na wysokości kilkudziesięciu centymetrów od podłogi. Z kolei pralki ładowane od góry mają drzwi na górnej części obudowy. Załadunek do bębna odbywa się wygodniej, choć po pranie trzeba później głęboko sięgać. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne uwarunkowanie. Pralki ładowane od góry są zazwyczaj węższe, przez co łatwiej zmieścić je w mniejszych pomieszczeniach. To szczególnie istotne, jeśli dysponujesz wnęką o ograniczonej szerokości.

Rodzaj silnika i maksymalna prędkość wirowania – czy to ważne?

Silnik pralki ma ogromne znaczenie dla jej trwałości, głośności pracy i zapotrzebowania na energię elektryczną. Obecnie najpopularniejsze są napędy inwerterowe. Takie silniki są o wiele trwalsze od szczotkowych odpowiedników. Dłuższa żywotność bierze się przede wszystkim z braku szczotek, które ulegały zużyciu po jakimś czasie. Pralki z silnikami inwerterowymi są także dużo cichsze. Nie ma zatem przeciwwskazań, aby prać wcześnie rano lub w nocy. O ile oczywiście odpowiednio wypoziomujesz pralkę. W przeciwnym wypadku, Twoi sąsiedzi mogą mieć do Ciebie pretensje.


Jeśli zależy Ci na w miarę suchym praniu, które nie musi się długo suszyć, wybierz model z wysoką prędkością wirowania. Dostępne są modele, które obracają bębnem do 1200, od 1300 do 1400, a nawet powyżej 1500 razy na minutę pracy. Oczywiście pamiętaj, że nie wszystkie tkaniny mogą być wirowane tak mocno. Mogłoby to skutkować skurczeniem się odzieży lub uszkodzeniem materiału.

Funkcje parowe i udogodnienia dla alergików

Nowoczesne pralki mogą także przynieść ulgę osobom borykającym się z alergią. Odpowiednie programy prania pozwalają pozbyć się alergenów z tkanin. Dotyczy to również sierści zwierząt domowych, która jest szczególnie trudna w usuwaniu. Programy dla alergików i malutkich dzieci są bardzo pomocne. Większość dobrych, energooszczędnych pralek jest w nie wyposażona. Funkcje parowe w pralce to dodatkowe udogodnienie. Taki tryb pozwala uwolnić parę z dołu bębna, aby nasycić nią tkaniny. W ten sposób usuwane są nieprzyjemne zapachy, a zagniecenia są minimalizowane. Dzięki temu odzież jest wyprana sterylnie. Usunięte są wszelkie bakterie, wirusy i inne, szkodliwe substancje. Dzięki funkcjom parowym tkaniny są niezwykle delikatne i miękkie w dotyku. Różnica jest wyczuwalna od razu!

Jakie udogodnienia powinna mieć jeszcze dobra pralka?

Oferowane aktualnie pralki dysponują dużą ilością programów, dzięki czemu użytkownik ma możliwość dopasować cykl do gatunku odzieży. Tryby różnią się temperaturą wody, czasem pracy, a także sposobem poruszania się bębna. Wiele czynników składa się na inne efekty, które mogą być pożądane w danym momencie. Musisz wiedzieć, że każdy producent oferuje nieco inne tryby, choć bywają do siebie bardzo podobne. Na pewno różnić będzie się nazwa. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość definiowania własnych programów. Może do tego służyć aplikacja mobilna, z którą wystarczy połączyć pralkę. Nowoczesne modele są integrowane z ideą smart home. Możliwość sterowania pralką z poziomu smartfona jest nie tylko wygodna, ale także praktyczna. Jest to także sposób na kontrolowanie pracy urządzenia pod Twoją nieobecność.


Na jakie funkcje jeszcze warto zwrócić uwagę, szukając energooszczędnej pralki? Na pewno polecanym rozwiązaniem jest opóźniony start. Kiedy jest to potrzebne? Jeśli przed wyjściem z domu załadowałeś bęben, ale nie chcesz, aby pranie leżało w nim kilka godzin po zakończonym cyklu, ustaw start tak, aby pranie zakończyło się, gdy wrócisz do mieszkania. Pozwoli Ci to wywiesić odzież od razu, przez co nie będzie zagniecione. Dużym udogodnieniem jest funkcja automatycznego dozowania. Na czym polega? Pralka samodzielnie dobiera ilość detergentów do prania. Oblicza ile potrzebuje środków chemicznych, aby wyprać Twój załadunek. W ten sposób możesz sporo zaoszczędzić! Nie zawsze jest potrzebne tyle proszku, ile zazwyczaj wsypujesz do kasety. Funkcję autodozowania ma coraz więcej pralek, a także zmywarek. Popularne są także funkcje wsparte sztuczną inteligencją (AI). Dzięki nim, pralka może dostosować niektóre parametry prania do rodzaju i wagi wsadu.


Warto także sprawdzić obecność programów dedykowanych mniejszemu praniu. Czasami konieczne jest wypranie dosłownie kilku elementów garderoby. Aby było to ekonomiczne, konieczne jest wybranie odpowiedniego programu prania. Producenci wyposażają swoje pralki w takie programy, choć pod różnymi nazwami.


Dobra, nowoczesna pralka powinna być także wyposażona w kluczowe zabezpieczenia. To między innymi czujnik piany, który wykrywa jej zbyt dużą ilość. Jeśli wytworzyłoby się jej zbyt wiele, mogłaby wyciekać, tym samym generując konieczność sprzątania. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie przed zalaniem. Odcięcie dopływu i przepływu wody jest kluczową reakcją na problemy ze szczelnością układu. W ten sposób chroniona jest nie tylko łazienka użytkownika, ale także sąsiadów mieszkających pod nim.


Sprawdź także poziom generowanego hałasu. Cicha pralka przyda się, jeśli mieszkasz w bloku lub niewielkim mieszkaniu, gdzie urządzenie stoi blisko salonu lub sypialni. Aktualnie oferowane sprzęty są coraz cichsze. To zasługa lepiej zaprojektowanych konstrukcji, a także silników inwerterowych, które pracują o wiele ciszej.

Klasa energetyczna pralki – kluczowa kwestia, jeśli chodzi o energooszczędność

No dobrze, ale jak ocenić czy konkretny model to pralka energooszczędna? Ranking ma Ci w tym pomóc. Musisz wiedzieć, że każde urządzenie zasilane elektrycznie musi mieć określoną klasę energetyczną. Jakiś czas temu wieloletnie oznakowanie uległo zmianie. Obecne klasy energetyczne są katalogowane za pośrednictwem liter od A do G. Dodatkowo, wprowadzono także skalę kolorów. Najwyższa klasa to A i informuje użytkownika, że sprzęt cechuje się niskim zapotrzebowaniem energetycznym jak na swoją kategorię. Z kolei G jest klasą najniższą. Urządzenie oznaczone takim symbolem pobiera większą ilość prądu, generując tym samym duże koszty.


Zakup energooszczędnej pralki to sposób na obniżenie kwot na rachunkach od operatora energetycznego. Różnice pomiędzy różnymi modelami pralek mogą wynosić nawet kilkadziesiąt złotych rocznie. Myślisz, że to niedużo? Pomyśl, że w domu masz także energooszczędną lodówkę, piekarnik, płytę grzewczą, odkurzacz, telewizor i kilka innych sprzętów. Po krótkim i prostym przeliczeniu może się okazać, że oszczędności łącznie sięgają co najmniej kilkuset złotych w ciągu roku. Jest to już suma, która pozwoli sfinansować część wyjazdu na wakacje. Dlatego warto poświęcić na zakup nieco więcej czasu, ale wybrać dobrze.


Energooszczędna pralka nie musi być droga. Niektóre ekonomiczne w eksploatacji modele możesz kupić w tej samej cenie, a nawet taniej, niż energochłonne urządzenia konkurencyjnej marki. Asortyment jest na tyle bogaty, że bez problemu znajdziesz energooszczędną pralkę w dobrej cenie. Polecamy także rozmowę z naszymi specjalistami, którzy chętnie pomogą wybrać odpowiedni model, sugerując się Twoimi potrzebami. Wiele pralek możesz zobaczyć także na własne oczy, udając się do sklepu stacjonarnego naszej sieci.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756