Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Suszarka na pranie do małej łazienki - suszarka slim

 2022-08-24 

Wywieszanie mokrego prania należy do jednego z wielu zadań, za którymi większość z nas nie przepada. Wolelibyśmy wyjąć z pralki wysuszone pranie, które wymaga jedynie wyprasowania. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup suszarki do prania – nie tyle chodzi o koszt jej nabycia, lecz bardziej o to, że brakuje nam miejsca w mieszkaniu na wstawienie kolejnego urządzenia. Rozwiązaniem problemu może być postawienie na suszarkę na pranie do małej łazienki, czyli suszarkę SLIM.

Suszarka do prania SLIM – co to oznacza?


Zazwyczaj określenie SLIM sugeruje mniejszy rozmiar – nie inaczej jest i w tym przypadku. Oczywiście nawet gdy mamy niewielką powierzchnię, da się znaleźć rozwiązanie problemu. Sposobem może być np. postawienie suszarki na pralce za pomocą specjalnych łączników, które gwarantują, że oba urządzenia będą odpowiednio pracować. W tym przypadku również warto postawić na suszarki na pranie do małej łazienki, czyli suszarki SLIM, czyli najpłytsze urządzenia tego typu na rynku. Niestety ich wybór nie jest duży, ale są dostępne modele pochodzące od cenionych przez naszych klientów producentów. Kiedy właściwie możemy powiedzieć, że jest to urządzenie SLIM? Jeśli suszarka ma głębokość do 55 cm, np. 46 cm.


Przede wszystkim miej świadomość, że wokół tych urządzeń narosło wiele mitów, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Nieprawdą jest, że suszarki wymagają wielu godzin, żeby wysuszyć ubrania. Nieprawdą jest również i to, że pobierają bardzo dużo energii, są głośne i niszczą odzież. Dostępne obecnie suszarki SLIM to nowoczesne urządzenia, które zdecydowanie ułatwiają suszenie prania.


Suszarki SLIM w naszej ofercie:

Jak działa suszarka do prania?

Suszenie prania w tym urządzeniu przebiega na dosyć prostych zasadach. Uprane rzeczy suszone są strumieniem gorącego powietrza, które następnie trafia do filtra, gdzie jest czyszczone, ale w niektórych modelach suszarek wydostaje się na zewnątrz. Czas suszenia prania uzależniony jest od parametrów suszarki, ale najczęściej wynosi od 60 do 120 minut. W przypadku droższych modeli dostępna jest również funkcja nadmuchu zimnego powietrza po zakończeniu suszenia, dzięki czemu pranie ma świeży zapach i nie jest tak wygniecione. Hałas generowany przez urządzenie jest podobny jak w przypadku automatycznej pralki – nie są to urządzenia bardzo głośne.


Sprzęty te mają najczęściej wymiary podobne do pralki czy pralko-suszarki slim, które również dostępne są w wersji SLIM. Do bębna suszarki SLIM można załadować do 7 kg bielizny, i to nawet w przypadku urządzenia, które ma tylko 46 cm głębokości, jednak uzależnione jest to również od wybranego modelu. Najczęściej drzwiczki, przez które pranie umieszczane jest w suszarce, są większe niż w standardowych pralkach. Mogą mieć one również dosyć oryginalny kształt, np. prostokąta – nie zawsze będą okrągłe. Na drzwiczkach suszarki znajduje się filtr, który wychwytuje takie elementy jak nitki czy kłaczki. Oczywiście ważnym elementem tego urządzenia jest panel sterujący, za pomocą którego ustawia się wybrane parametry suszenia.


Dostępne są suszarki kondensacyjne oraz suszarki wywiewowe. W pierwszym przypadku urządzenie zbiera wodę do specjalnego pojemnika, który należy opróżniać, ale za opróżnianie może też odpowiadać system, w jaki sprzęt wyposażono. Drugi rodzaj suszarek jest coraz mniej popularny, gdyż urządzenie musi być podłączone do instalacji wentylacyjnej ze względu na konieczność odprowadzania pary. Oczywiście dostępne są zarówno rozwiązania pod zabudowę, jak i wolnostojące. Droższe i zdecydowanie częściej wybierane są obecnie suszarki kondensacyjne. Dzieli się je na urządzenia z pompą ciepła i z funkcją pary. W przypadku suszarki z pompą ciepła powietrze po nagrzaniu ulega schłodzeniu i w ten sposób dochodzi do usunięcia wilgoci. Natomiast wynikiem pracy urządzenia z funkcją pary efektem jest nie tylko wysuszenie – rzeczy są prawie wyprasowane. W ten sposób usuwany jest również nieprzyjemny zapach.


Programy suszenia w suszarkach SLIM

Urządzenia te mogą mieć nawet kilkanaście i więcej programów. Oto przykładowe:


  • program sport – przeznaczony do odzieży sportowej;
  • program syntetyki – odpowiedni do odzieży z włókien syntetycznych;
  • program odświeżanie – przydatny w przypadku ubrań, które od dawna wiszą w szafie;
  • program wełna – jeśli musisz wysuszyć delikatne wełniane swetry;
  • program bawełna – przeznaczony do odzieży bawełnianej.


Oczywiście każdy model suszarki może oferować zupełnie inne programy – należy je dopasować do swoich oczekiwań. Czy każdą odzież można czyścić w suszarce? Nie każdą – znajdziesz na niej takie oznaczenia jak:


  • przekreślony kwadrat z kółkiem w środku – nie susz w suszarce bębnowej,
  • kwadrat z kółkiem w środku – możesz suszyć w suszarce bębnowej,
  • kwadrat z kropką i kółkiem w środku – możesz suszyć w suszarce bębnowej w niskiej temperaturze,
  • kwadrat z dwoma kropkami i kółkiem w środku – można suszyć w suszarce bębnowej w normalnej temperaturze.


Alternatywą dla suszarek bębnowych może być tradycyjna suszarka stojąca, która wygląda niemal tak samo, ale jej pręty są nagrzewającymi się rurkami. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dające takie możliwości jak suszarka elektryczna, ale w przypadku niższego budżetu warto brać pod uwagę i tę opcję. Ma ona zresztą w dalszym ciągu wierne grono fanów, podobnie jak teoretycznie przestarzałe pralki wirnikowe, które w dalszym ciągu są chętnie wybierane przez klientów.

Suszarka elektryczna – wady i zalety

Urządzenia te mają zarówno swoje wady, jak i zalety. 


Do zalet zaliczamy:


  • Nieduży nakład pracy – twoim zadaniem jest jedynie przełożenie prania z pralki do suszarki i czekanie, aż urządzenie zakończy program. Nie trzeba tych wszystkich rzeczy choćby rozwieszać na tradycyjnej suszarce.
  • Możliwość prasowania – wybrana suszarka może mieć również program parowy, dzięki któremu ubrania wyjęte z suszarki będą niemal wysuszone i odświeżone. Wprawdzie nie w każdym przypadku obejdzie się bez prasowania, ale urządzenie powinno sobie doskonale poradzić z większością zagnieceń.
  • Usuwanie nitek, sierści i nie tylko – takie elementy trafiają podczas suszenia do specjalnego filtra, który powinien być jednak regularnie wymieniany.
  • Zajmowanie niedużej przestrzeni – jeśli wybierzesz suszarkę SLIM, nie musisz poświęcać na to urządzenie wiele miejsca. Suszarka może mieć głębokość nawet 46 cm. Jak już wspomnieliśmy, można ją umieścić na pralce, odpowiednio z nią połączyć, a dzięki temu oba urządzenia będą mogły bezproblemowo pracować.
  • Szybkie suszenie – standardowo suszenie trwa najczęściej od 60 do 120 minut, ale suszarka może mieć również szybki program i suszyć ubrania w ciągu kilkunastu minut.

Natomiast do minusów należy zaliczyć:


  • Brak możliwości wysuszenia każdego rodzaju tkaniny – warto zwrócić uwagę, czy dane urządzenie ma program odpowiedni do wymagających materiałów, jak np. wełna.
  • Dodatkowe urządzenie w domu – na suszarkę trzeba zorganizować miejsce, chociaż w przypadku urządzeń SLIM nie potrzeba go aż tak wiele.
  •  Dodatkowe zużycie energii – wprawdzie urządzenia są energooszczędne, ale mimo wszystko dodatkowe zużycie energii wiąże się z wyższym kosztem.

Jaka suszarka na pranie do małej łazienki?

  • Odpowiednie wymiary – jak wspomnieliśmy, do suszarek SLIM zaliczamy urządzenia, które mają do 55 cm głębokości. Należy je dopasować do powierzchni, jaką mamy do dyspozycji. Płytsza suszarka nie musi oznaczać, że da się do niej załadować mniejszą ilość prania.
  • Funkcje dodatkowe – uzależnione są od danego modelu urządzenia. Wśród nich można wymienić: oświetlenie bębna, regulację temperatury suszenia, wskaźnik czasu do końca programu, czujnik wilgotności, wskaźnik konieczności wyczyszczenia filtra, wskaźnik opóźnienia pojemnika na wodę, opóźnienie czasu startu, opcję zmiany kierunku otwierania drzwiczek, czujnik wilgotności i inne.
  • Klasa energetyczna – czyli informacja o zużyciu prądu przez urządzenie. Klasy te oznaczone są literami od A do D, a dodatkowo A+, A++ i A+++. W naszej ofercie znajdziesz urządzenia w najwyższych klasach energetycznych, czyli po prostu energooszczędne.
  • Wielkość załadunku – czyli ile maksymalnie prania wysuszysz za jednym razem. Na przykład suszarki Beko MDS8412RX mają 54 cm głębokości, a umożliwiają załadowanie do 8 kg prania.
  • Marka – postaw na sprawdzonych producentów i cenione modele urządzeń. Radzimy brać pod uwagę przede wszystkim takie suszarki, w przypadku których możesz łatwo zweryfikować opinie. W Media Expert, przy opisach produktów, znajdziesz gwiazdki, które pokazują, jak dany produkt został oceniony przez naszych klientów. Z
  • Typ suszarki – kondensacyjna lub wywiewna. Popularniejsze są kondensacyjne – informacje o nich podawaliśmy już w treści.
  • Wyświetlacz elektroniczny – urządzenie może mieć pokrętło, ale wszystkie nowoczesne suszarki wyposażone są w elektroniczny wyświetlacz.
  • Zbiornik na wodę – dotyczy tylko suszarek kondensacyjnych. To od niego uzależnione jest, jak często trzeba będzie opróżniać ten zbiornik.
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756