Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Do kiedy karma junior dla psa?

 2024-02-06 

Karma w psiej codzienności, odgrywa bardzo ważną rolę. Jej skład i częstotliwość podawania powinny być dostosowane nie tylko do wielkości psa, ale również do jego wieku oraz rasy. W składnikach pokarmowych nie może zabraknąć białka, węglowodanów, tłuszczy, błonnika, a także ważnych dla rozwoju witamin i minerałów. W zależności od wieku psa, te proporcje będą się zmieniać i kluczowe jest, aby właściciel o to zadbał. Szczególnie w wypadku szczeniąt, kiedy młody organizm rośnie, a układy wykształcają się i nabierają odporności, dobór suplementacji w psiej diecie jest bardzo istotny. Jak zadbać o naszego pupila i do kiedy karma junior dla psa powinna być w jego wypadku podawana? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Karma junior, a rasa psa

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, do kiedy karma junior dla psa powinna być podawana szczeniakowi, warto wiedzieć, że ta granica wiekowa będzie zależna zarówno od rasy zwierzęcia, jak i jego wagi. W wypadku ras bardzo małych, zwanych miniaturowymi, małych oraz średnich, jak np. chihuahua, szpic miniaturowy, buldog amerykański czy cocker spaniel, za przekroczenie wieku szczenięcego uznaje się około ósmy miesiąc życia. Ich waga waha się wówczas w przedziale od 1,5 do 4 kg. U ras dużych z kolei, jak np. golden retriver, labrador, spaniel irlandzki czy owczarek portugalski, za przekroczenie wieku szczenięcego uznaje się przedział wiekowy między 12 a 15 miesiącem życia.


Największymi rasami psów, zwanymi też olbrzymimi, są np. dog niemiecki, bernardyn, mastiff, czy nowofundland. W ich wypadku granica, od kiedy karma dla dorosłego psa, znacznie się przesuwa ze względu na wagę. Te psy w wieku 6 miesięcy potrafią ważyć już nawet 20 kg, stąd też za granicę wieku szczenięcego w ich wypadku uznaje się przedział wiekowy między 18 a 24 miesiącem życia.

Ważne elementy w psiej diecie

W wypadku szczeniąt, tak samo jak u dorosłych psów oraz seniorów, ważna jest zbilansowana dieta bogata w rozmaite składniki. Dobór elementów składowych w karmie dostosowany jest do wieku i wagi, a także szczególnych potrzeb szczenięcia. Zatem z jednej strony istotną kwestią jest, do kiedy karma junior dla psa będzie optymalna z uwagi na jego rozwój, a z drugiej również jej skład.


Wśród najważniejszych składników należy wymienić białko, które szczególnie w wieku dorastania zwierzęcia odgrywa ważną rolę, jako budulec mięśni. Ma również bezpośredni wpływ na sprawność działania wszystkich układów, jak krwionośny, pokarmowy, moczowy i nerwowy. Źródłem białka w karmie jest mięso i składniki pochodzenia zwierzęcego. Ilość mięsa w karmie oznaczana jest procentowo. Im go więcej, tym karma jest w nie bogatsza. Warto wiedzieć, że zbyt duża ilość białka może też wpływać niekorzystnie na rozwój szczenięcia, dlatego nie zaszkodzi skonsultować odpowiednio zbilansowanej diety naszego pupila z psim dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Witaminy i minerały a zdrowie szczenięcia

Oprócz białka, równie ważne w składzie karmy są witaminy i minerały. Dzięki witaminom zawartym w karmie, które spełniają istotną rolę w procesie metabolicznym, a także ich odpowiednim proporcjom, w sposób naturalny dostarczamy naszemu pupilowi elementy odpowiadające między innymi za prawidłowy wzrost kości. Z kolei minerały, a wśród z nich zwłaszcza wapń i fosfor, zapewniają prawidłowy wzrost i rozwój szczenięcia.


Zawartość różnego rodzajów witamin i minerałów w karmie, to również jedna z wytycznych określających, do kiedy karma junior dla psa powinna być podawana, a od kiedy karma dla dorosłego psa. Okres szczenięcy jest czasem, podczas którego zachodzą ogromne przemiany w młodym, psim organizmie. To wtedy zwierzę najszybciej rośnie i rozwijają się wewnętrzne układy. Dlatego też zbilansowany skład karmy, jest bardzo istotny.

Woda jako podstawa

Niezwykle ważną kwestią, jak do kiedy karma dla psa, jest także dostarczanie zwierzęciu płynów do nawodnienia organizmu. Niezależnie od tego, czy karmimy szczenię mokrą karmą dla psa czy też suchą karmą dla psa, jednym z głównych elementów psiej diety jest woda. Psia stołówka zawsze powinna być wyposażona w oddzielną miskę z wodą. Wielkość miski i ilość wody powinna być dostosowana do rasy i wielkości zwierzęcia. Warto też wiedzieć, że szczenięta, które są karmione wyłącznie mokrą karmą, będą potrzebowały mniej wody, ponieważ jest ona zawarta w karmie. 


Psy w około 70 proc. składają się z wody. Zatem jest to bardzo ważne, aby je odpowiednio nawadniać. Nie tylko wiosną i latem, czy też podczas wysokim temperatur panujących na zewnątrz, ale przez cały rok. Ta reguła odnosi się zarówno do zwierząt przebywających wyłącznie w domu czy mieszkaniu, jak i na zewnątrz w odpowiednio przygotowanych do bytowania warunkach. Woda w psiej misce powinna być czysta, świeża i codziennie wymieniana, a naczynie myte i dezynfekowane. Zapobiegnie to ewentualnym chorobom czy zakażeniom, które zwłaszcza w wypadku szczeniąt, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet dla życia.

Energia i prawidłowy rozwój

Ciekawe świata, ruchliwe i wszędobylskie szczenięta, do zdrowego rozwoju potrzebują składników, które zadbają o ich prawidłowy wzrost i dostarczą organizmowi energii. Mowa tu o zdrowym tłuszczu, węglowodanach oraz błonniku. Warto pamiętać, że wymienione składniki powinny być dostarczone młodemu, psiemu organizmowi w odpowiednich proporcjach. Dotyczy to zwłaszcza tłuszczów i węglowodanów, których zbyt duża ilość prowadzi do szybkiej otyłości. Tłuszcze, których nie wolno eliminować, przede wszystkim pomagają w przyswajaniu witamin. Dlatego są tak ważne w psiej diecie. Co więcej, dostarczają organizmowi energii, co jest szczególnie istotne w wypadku szczeniąt. To samo dotyczy węglowodanów. 


Błonnik jest ważnym składnikiem pokarmowym wszystkich ssaków. Dzięki niemu, ten gatunek regularnie się wypróżnia. Zdrowy układ pokarmowy to też zdrowe pozostałe układy. Błonnik jest węglowodanem, którego ssaki nie trawią, i który w całości jest wydalany, ale po drodze normalizuje pracę jelit zapobiegając biegunkom, co jest często spotykane u szczeniąt. Jego brak w psiej diecie, będzie z kolei powodował zaparcia.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756