Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak nawinąć żyłkę do podkaszarki?

 2023-08-08 

Prędzej czy później w trakcie pracy podkaszarką lub kosą mechaniczną skończy się dołączona do urządzenia żyłka. Nie znaczy to jednak, że musisz wymienić cały element tnący, czyli głowicę. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się jak nawinąć żyłkę do podkaszarki, aby działała tak sprawnie, jak dopiero co po zakupie i nie zajęło Ci to całego popołudnia. Wbrew pozorom nie jest to trudna czynność, przede wszystkim musisz pamiętać o wyborze odpowiedniej żyłki oraz właściwym złożeniu głowicy, tylko wtedy całość będzie funkcjonować poprawnie.

Średnica żyłki do podkaszarki?

Proces wymiany zacznijmy więc od doboru odpowiedniej żyłki. Powinieneś zwrócić uwagę na dwa czynniki. Pierwszym jest średnica, a drugim kształt żyłki. Kupując nową możesz zdecydować się na taką samą grubość, wtedy masz pewność, że będzie ona idealnie dopasowana do głowicy i nie będzie problemów z jej rozwijaniem w trakcie pracy. Ewentualnie możesz zastosować nieco cieńszą lub grubszą żyłkę. Bardzo popularną średnicą jest 2,4 mm. Taka żyłka oferuje dużą wytrzymałość oraz skuteczność cięcia. Niektóre głowice są wyposażone w kilka gniazd montażowych, co pozwala na stosowanie żyłek o różnej średnicy. Nie wybieraj jednak grubiej żyłki do podkaszarki o małej mocy i odwrotnie – cienkiej do sprzętu o dużej mocy. W pierwszym wypadku silnik będzie nadmiernie obciążony i nawet pomimo zastosowania trwalszego zespołu tnącego, urządzenie nie poradzi sobie z gęstą trawą czy zaroślami. Po prostu jego moc jest za mała. Z kolei zbyt cienka żyłka będzie się szybko zużywać. W instrukcji obsługi swojej kosy lub podkaszarki znajdziesz informacje jaka średnica żyłki jest do niej polecana.

Kształt żyłki do podkaszarki

Nawijanie żyłki do podkaszarki to także okazja, aby przetestować jej nowe kształty i rodzaje. Zazwyczaj w nowym sprzęcie montuje się żyłki o okrągłym przekroju. Tymczasem dostępne są np. gwieździste, trójkątne, kwadratowe czy nawet ząbkowane. Dzięki temu, że mają mniejszą powierzchnię styczną z ciętym materiałem, dobrze radzą sobie z usuwaniem zarośli i chwastów. Jednak są mniej odporne na zrywanie, dlatego zużywają się szybciej. Jako że ceny żyłek nie są wysokie, to najlepiej sprawdzić w praktyce, która z nich dobrze odpowiada Twoim potrzebom.


Możesz także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest żyłka. Owszem, w większości modeli jest to nylon, jednak dodatki do niego bywają różne. Producenci mogą stosować wzmocnienia np. aluminium, dzięki któremu jest ona bardziej odporna na zużycie.

Jak założyć żyłkę do podkaszarki?

Gdy już wybierzesz odpowiedni osprzęt, warto wiedzieć jak nałożyć żyłkę do podkaszarki. Na początku zapoznaj się z instrukcją obsługi. Zwłaszcza, jeśli posiadasz markową kosę z nietypową głowicą. Producent bardzo często radzi tam jak nawinąć żyłkę do podkaszarki, gdy się ona skończy. Często jednak wiele firm stosuje ten sam typ głowicy półautomatycznej, która działa bardzo podobnie w różnych urządzeniach. Dzięki temu mogliśmy przygotować garść uniwersalnych porad, które dotyczą większości kos i podkaszarek na rynku. Warto wiedzieć jak założyć żyłkę do kosy, ponieważ jeśli zrobisz to nieumiejętnie, to mechanizm automatycznego wysuwania nie będzie działał i każdorazowe zerwanie żyłki będzie wymagało ponownego demontażu głowicy.

Podkaszarki w naszej ofercie:

Od czego zacząć wymianę żyłki?

Wszelkich wymian dokonujemy oczywiście dopiero po wyłączeniu urządzenia. W sprzęcie akumulatorowym wyjmij baterię, sieciowy odłącz od prądu, a w spalinowym możesz zdjąć fajkę ze świecy zapłonowej. To zagwarantuje pewną ochronę przed nieszczęśliwymi wypadkami. Skoro już wiesz, jak nawinąć żyłkę do podkaszarki aby było to bezpieczne, to możesz zabrać się do pracy. Kolejnym krokiem powinno być obrócenie urządzenia do góry nogami, tak, abyś miał dobrą widoczność i łatwy dostęp do głowicy. Z boku jej obudowy powinieneś znaleźć dwie wypustki po przeciwnych stronach. Należy je wcisnąć i pociągnąć do góry. Rób to jednak ostrożnie, ponieważ pod spodem mogą znajdować się sprężyna i podkładki. Są one niezbędne, aby działała funkcja automatycznego wysuwania po naciśnięciu, dlatego uważaj, aby ich nie zgubić. Pod obudową znajdziesz szpulę, na którą nawija się żyłkę.

Nawijanie żyłki do podkaszarki

Skoro wybrałeś już odpowiednią żyłkę, to możesz przystąpić do jej nawijania. Na początku odmierz właściwą długość, zazwyczaj jest to ok. 5-6 m. Możesz jednak sprawdzić w instrukcji, jaką długość zaleca producent Twojego urządzenia. Niektóre firmy oferują również dedykowane zestawy żyłek do konkretnego modelu urządzenia, mają one już odmierzoną odpowiednią długość. Tę wiedzę możesz wykorzystać, gdy kupiłeś żyłkę uniwersalną, którą należy dociąć.


Na szpuli wyjętej z głowicy powinna znajdować się strzałka. Wskazuje ona kierunek nawijania. Wybrany przez Ciebie kawałek żyłki złóż na pół, a na bębnie znajdź wypustkę i w miejscu zgięcia załóż na nią żyłkę. Później ciasno nawijaj ją na szpulę, po obu stronach zgodnie z zaznaczonym kierunkiem. Gdy będziesz zbliżał się do końca, na szpuli odnajdź dwa przeciwległe nacięcia, o które zahaczysz końcówki żyłki. Powinieneś zostawić ok. 15 cm zapasu z każdej strony.

Montaż szpuli z żyłką

Skoro już wiesz, jak nawinąć żyłkę do podkaszarki, to możesz przystąpić do ostatniej części wymiany, czyli montażu. Powinieneś włożyć szpulę do głowicy, jednak nie zapominaj o sprężynie oraz podkładkach. Następnie przeprowadź końcówki żyłki przez oczka głowicy i pociągnij za nie, aby uwolnić je z wypustek na szpuli. Później dociśnij mocno bęben z żyłką, aż usłyszysz charakterystyczne kliknięcie i… gotowe! Całość została poprawione zamontowana. Jeśli w trakcie pacy wysunąłeś za dużo lub za mało żyłki, niczym się nie przejmuj. Na osłonie podkaszarki znajduje się nóż, który po jej uruchomieniu skróci żyłkę do odpowiedniej długości. Ewentualnie podczas koszenia wystarczy przycisnąć głowicę do ziemi i wypuści ona kawałki żyłki. Choć cały proces może wydawać się nieco skomplikowany, to już po pierwszym razie będziesz wiedział o co chodzi i kolejne wymiany zajmą krótką chwilę.

Kosiarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756