Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki silnik do kosiarki?

 2023-08-10 

Kosiarka jest najważniejszym urządzeniem w ogrodzie. Podstawową różnicą w jej konstrukcji, pomiędzy modelami, jest rodzaj silnika. Spośród urządzeń z napędem silnikowym, można wybierać kosiarki z silnikami elektrycznymi, sieciowymi i akumulatorowymi oraz spalinowymi. Od ich konstrukcji, zależą funkcje użytkowe, takie jak mobilność, swoboda pracy, szerokość koszenia, głośność działania i cena kosiarki. Jaki silnik do kosiarki? Poniżej opisujemy podstawowe zalety i wady popularnych silników elektrycznych i spalinowych.

Silniki elektryczne

Silniki elektryczne, są podstawowym typem napędu w kosiarkach konsumenckich. Przemawiają za nimi łatwość obsługi, lekkość oraz względnie cicha praca, w porównaniu do silników spalinowych. Jednostki elektryczne wykorzystywane do napędu kosiarek, to najczęściej jednofazowe silniki prądu przemiennego. Jeśli zastanawiasz się, jaki silnik do kosiarki wybrać i chcesz postawić na standardowe rozwiązanie, to właśnie je znalazłeś.

Silniki elektryczne szczotkowe

Podstawowym napędem w kosiarkach, jest silnik elektryczny komutatorowy, ze szczotkami węglowymi doprowadzającymi prąd do silnika. Silniki komutatorowe prądu przemiennego, mają duży moment rozruchowy, są lekkie i osiągają wyższe obroty. Najszybciej zużywają się w nich szczotki, które można wymienić w serwisie. Są także bardzo wrażliwe na przeciążenia. Zbyt duże obciążenie wału, może spowodować zatrzymanie wirnika, co spowoduje wzrost napięcia prądu i możliwość uszkodzenia komutatora oraz uzwojeń. Dla użytkownika kosiarek sieciowych, zmniejszającym komfort użytkowania, jest konieczność zasilania (prąd o napięciu 230 V) za pomocą przewodu, który ogranicza zasięg oraz swobodę ruchów. Przewód może zostać przecięty przez nóż, co może spowodować zwarcie w instalacji elektrycznej. Silnik szczotkowy generuje większy hałas, niż bezszczotkowy. Ponadto, obudowa silnika w kosiarce ma otwory wentylacyjne, wymagane do chłodzenia silnika, które mogą ulec zatkaniu i spowodować jego przegrzanie, a w rezultacie uszkodzenie.

Silniki elektryczne bezszczotkowe

Nowocześniejszym rozwiązaniem jest silnik indukcyjny, zasilany prądem stałym. Szczotki zastąpiono elektrycznie sterowany komutatorem. Pole magnetyczne wytwarzane jest przez nieruchome cewki, a magnesy znajdują się na wirniku. Główną zaletą silników bezszczotkowych, jest dużo większa trwałość i niezawodność, wynikająca z wyeliminowania z konstrukcji szczotek, które najszybciej się zużywają. Także silnik w tej konstrukcji, pracuje ciszej.

Moc silnika elektrycznego, a szerokość robocza

Ze względu na pobór prądu, moc silnika kosiarki wynosi od 600 do zazwyczaj 2200 W. Modele do 1000 W, zalecane są do małych powierzchni. Taka moc jest wystarczająca, gdy szerokość robocza (pasa ściętej trawy) maszyny, nie przekracza około 33 cm. Dla maksymalnych mocy, szerokość koszenia zwiększa się do 50 cm.

Silniki elektryczne prądu stałego z zasilaniem akumulatorowym

Kosiarki elektryczne zasilane akumulatorowo, mają szereg zalet, lecz są droższym rozwiązaniem. Podstawową korzyścią, jest brak kabla zasilającego, a więc mamy swobodę ruchów i dotrzemy w każdy zakątek ogrodu. Jednostki elektryczne zasilane akumulatorem, wykorzystują silnik DC (prądu stałego) ze szczotkami lub bezszczotkowy. Te ostatnie, wydają się najlepszym rozwiązaniem, gdyż są lekkie, nie przegrzewają się, a rezygnacja ze szczotek, czyni je odpornymi na zużycie mechaniczne. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, jest zastosowanie silnika bezszczotkowego (BLDC - Brushless DC Motor), który jest praktycznie bezobsługowy i nie wymaga wentylowania. Wadą urządzeń wyposażonych w silniki BLDC, jest wyższa cena zakupu, lecz biorąc pod uwagę niezawodność, przy dłuższej eksploatacji, może się okazać opłacalną inwestycją. Silniki BLDC mają możliwość sterowania obrotami i momentem. Warto zatem wziąć to pod uwagę, przy wyborze kosiarki akumulatorowej. Kosiarki akumulatorowe są także droższe, z powodu ceny akumulatora, który stanowi około 30 proc. wartości maszyny.

Kosiarki elektryczne w naszej ofercie:

Akumulator do kosiarki – jaki wybrać?

W kosiarkach akumulatorowych, stosowanych jest kilka systemów, różniących się liczbą akumulatorów (1, 2, 4) oraz pojemnością i napięciem znamionowym baterii. Im większa liczba akumulatorów, tym zwiększa się wydajność pracy. Moc silnika elektrycznego zależy od dwóch parametrów: napięcia oraz natężenia prądu. W większości wypadków, napięcie zasilające urządzenia akumulatorowego, wiąże się z jego wydajnością i szerokością roboczą koszenia, w związku, z czym można wyodrębnić trzy podstawowe klasy urządzeń ogrodowych:

  • o napięciu 18 i 24 V, są przeznaczone do niewielkich przydomowych ogródków (do 400 m kw.), a ze względu na ograniczoną moc silnika, szerokość robocza kosiarki jest niewielka (np. 33 cm);
  • o napięciu 36 i 48 V, dla większych powierzchni o rozmiarze (400 – 600 m kw.), i wtedy szerokość koszenia może wynosić nawet 48 cm;
  • o napięciu 60 lub 80 V dla największych terenów (powyżej 600 m kw.).
  • Najczęściej do kosiarek stosowane są akumulatory litowo-jonowe, o pojemności 2, 4, lub 5 Ah. Przy wyborze kosiarki akumulatorowej, należy także sprawdzić, jaką powierzchnię uda nam się skosić na jednym naładowaniu. Drugi warunek to czas ładowania, który jest zależny od pojemności akumulatora. Przy zastosowaniu szybkich ładowarek, czas ładowania może wynosić od 90 do 180 min., a w wypadku zastosowania ładowarki standardowej od 220 do 300 min.

Kosiarki akumulatorowe mogą być wyposażone także w tryb Eco, pozwalający na oszczędzanie energii, przez zmniejszenie prędkości obrotowej silnika noża, w przypadku koszenia rzadszej trawy.

Kosiarki hybrydowe 

Ciekawym rozwiązaniem, gdy zastanawiacie się jaki silnik do koszarki wybrać, jest tak zwany napęd hybrydowy. Kosiarka taka może być zasilana z przewodu elektrycznego, kiedy akumulator jest rozładowany. Można wtedy nie przerywać pracy, a akumulator w tym czasie jest ładowany. Zaleca się pracować na kablu do około 40 m od źródła zasilania, ponieważ wraz ze wzrostem jego długości, spada napięcie. Niestety, kosiarki hybrydowe są droższe od maszyn zasilanych wyłącznie z kabla.

Silniki spalinowe

Największą mocą charakteryzują się silniki spalinowe, zalecane do dużych powierzchni ogrodów powyżej 600 m kw. i prac profesjonalnych. Zaletą takiej maszyny, jest niezależność od źródła zasilania i największe momenty. Do pracy wystarczy nalać paliwa do zbiornika. Nie trzeba szukać gniazdka, rozprowadzać kabla, ani czekać na naładowanie akumulatora. Spalinowe jednostki są też z reguły mocniejsze, od silników elektrycznych. Można, więc stosować większe szerokości robocze. Stosowane są silniki jednocylindrowe dwu- i czterosuwowe. Pierwsze zasilane są mieszanką paliwa i oleju, w proporcjach zalecanych przez producenta. Silniki czterosuwowe są coraz popularniejsze. Motory tego typu pracują na czystej benzynie bezołowiowej. Olej tak jak w samochodzie, wymienia się co określony czas.

Sposoby na rozruch silnika spalinowego

Tradycyjny sposób uruchomienia kosiarki spalinowej, realizowany może być przez rozrusznik ręczny, mający formę linki zakończonej uchwytem. Uruchamiając maszynę, należy podpompować paliwo do gaźnika ręczną pompką i pociągnąć za linkę rozruchową. Innym rozwiązaniem, jest funkcja Rady Start (np. silniki Briggs & Stratton). Wystarczy pociągnąć linkę rozrusznika. Coraz częściej w kosiarkach spalinowych stosuje się elektryczny rozrusznik, który zasilany jest z niewielkiego akumulatora, służącego tylko do tego celu. Wystarczy wtedy nacisnąć przycisk rozrusznika, jak w samochodzie.


Wadą silników spalinowych jest bardziej skomplikowana obsługa. Należy pamiętać, że silniki spalinowe wymagają szeregu czynności serwisowych. Charakteryzują się też znaczną masą, utrudniającą ich przemieszczanie. Silnik taki generuje spory hałas, co może mieć znaczenie podczas pracy w miejscach, gdzie wymagana jest cisza oraz jest źródłem spalin.


Wybierając kosiarkę spalinową, należy kierować się momentem obrotowym i mocą silnika, podawaną w KM lub kW. Im moment jest większy, tym maszyna będzie skuteczniej kosiła i tym dłuższy nóż można zastosować. Zaoszczędzimy wtedy na czasie koszenia. Przeszkodą nie są wybujałe chwasty. Silnik kosiarki spalinowej, poradzi sobie nawet z grubymi łodygami. Są to urządzenia pchane, a więc ważna jest wielkość kół. Im większe, tym łatwiej będzie się toczyć i nie wpadać w nierówności. Przy dużej masie, polecamy maszyny samojezdne, jednobiegowe, którymi wystarczy kierować. Szczególnie dobrze sprawdzą się w terenie nierównym górzystym. Wiecie już, jaki silnik do kosiarki wybrać i czym się cechuje. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko kupić nowy sprzęt i zacząć koszenie.

Kosiarki spalinowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756