Poradniki Eksperta

Maszynki do strzyżenia psów – ranking [TOP10]

 2023-06-05 

Psi domowy pupil, bez względu na rasę, długość sierści czy codzienne przebywanie w domu lub ogrodzie, raz na jakiś czas wymaga rozmaitych zabiegów pielęgnacyjnych. Wśród nich wymienić należy kąpanie, przycinanie pazurów, a także strzyżenie sierści. Wszystkie te zabiegi można wykonać w profesjonalnym salonie groomerskim, ale również w domu posiadając do tego odpowiedni sprzęt. Oprócz niezbędnych środków do pielęgnacji i nożyczek warto zainwestować w odpowiednie urządzenie do strzyżenia sierści. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru maszynki do strzyżenia psów? Ranking 10 modeli, który przygotowaliśmy, z pewnością będzie pomocny w wyborze odpowiedniego sprzętu.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Rodzaje maszynek do strzyżenia psów

Producenci oferują dwa rodzaje maszynek do strzyżenia psów. Pierwszym jest tak zwane urządzenie uniwersalne, które zwykle wyposażone jest wyłącznie w jedno ostrze. Tu warto zwrócić uwagę na wymienne końcówki, w które często wyposażane są dodatkowo maszynki do strzyżenia psów. Ranking zawiera modele, które w zestawie z urządzeniem zawierają takie dodatkowe akcesoria. Ostrze uniwersalne zwykle nie będzie odpowiednie do wszystkich rodzajów sierści. Taka maszynka będzie dobrym wyborem wyłącznie w wypadku posiadania psa określonej rasy lub kilku psów tej samej rasy. Wtedy taki zakup będzie praktyczny. Wymienne ostrza z kolei mogą być przeznaczone dla różnych ras, w tym także rozmaitych rodzajów i długości sierści.


Drugim rodzajem maszynek są urządzenia specjalistyczne, które służą do wykańczania strzyżenia. Zwykle stosowane są w salonach groomerskich, jednak nie ma przeciwskazań, aby korzystać z nich również w domu.

Zasilanie w maszynkach do strzyżenia psów

Producenci oferują dwa rodzaje zasilania, w jakie są wyposażone maszynki do strzyżenia psów. Ranking prezentowanych modeli zawiera urządzanie zasilane zarówno sieciowo, jak i akumulatorowo. Oba rodzaje zasilania mają swoje plusy i musy i tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników. Zasilanie sieciowe, czyli poprzez kabel elektryczny wpinany do gniazdka, jest o tyle praktyczne, że można korzystać z maszynki w sposób ciągły. Urządzenia te zwykle charakteryzują się dużą mocą pracy, ale są również cięższe od zasilanych akumulatorowo. Co więcej, kabel zasilający może przeszkadzać nam w pracy, ograniczając manewrowanie sprzętem.


Maszynki zasilane akumulatorowo są lekkie i mobilne, a ruchów manewrującego sprzętem nie ogranicza kabel sieciowy. Jednakże warto mieć na uwadze, że urządzenia te odznaczają się zwykle niższą mocą, a przy tym pracują przez określony czas. W przypadku wyboru tego rodzaju sprzętu warto zatem zwrócić uwagę na pojemność baterii oraz maksymalny czas pracy na jednym naładowaniu akumulatora.

Moc urządzenia

Jednym z najważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę podczas wyboru maszynki do strzyżenia psa jest moc urządzenia. Zasada jest podobna, jak w wypadku urządzeń gospodarstwa domowego czy innych, które są zasilane sieciowo lub bateryjnie. Im wyższa moc urządzenia, tym będzie ono bardziej wydajne.


Jaką moc wybrać w wypadku maszynki do strzyżenia psów? Ranking zawiera modele o mocy mieszczącej się w przedziale od 3 do nawet 40 wat. Tak duża rozpiętość sprawia, że innego wyboru należy dokonać, gdy nasz pupil jest małym psem i nie wymaga częstej pielęgnacji, a innego w przypadku psów większych ras i z dłuższą sierścią. Maszynkę o dużej mocy warto wybrać też wtedy, gdy strzyżemy naszego zwierzaka z dużą częstotliwością. Chodzi o to, aby maszynka podczas pracy nie przegrzewała się. To oszczędzi nasz czas, który musielibyśmy przeznaczyć na wystudzenie urządzenia.

Rodzaje ostrzy w maszynkach

Maszynki do strzyżenia psów mogą być wyposażone w dwa rodzaje ostrzy. Są to tak zwane ostrza zwykłe, wykonane z metalu lub ceramiki oraz ostrza degażowane. Pierwsze z wymienionych charakteryzują się tym, że są tej samej długości. To bezpieczne rozwiązanie, jeśli zamierzamy strzyc psa samodzielnie w domu. Tego rodzaju maszynek najczęściej używają także groomerzy. Ostrza degażowane z kolei to nic innego, jak specjalnie zaostrzone igły, które są różnej długości. Służą do cieniowania sierści. W przypadku stosowania maszynek z ostrzami degażowanymi należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w wypadku ruchliwego psa łatwiej o jego skaleczenie. Jeśli jednak jesteśmy wprawieni w tego rodzaju czynnościach, nic nie stoi na przeszkodzenie, aby z nich korzystać.

Długość ostrzy a rasa psa

Jakiej długości ostrza wybrać w wypadku maszynki do strzyżenia psów? Ranking zawiera urządzenia wyposażone w ostrza o różnej długości oraz takie, które można regulować. Najbardziej popularne urządzenia to takie, które są wyposażone w 4 ustawienia długości strzyżenia o ustalonych wymiarach na poziomie 3, 6, 9 i 12 milimetrów. Dodatkowo oferują przy tym zwykle 5-stopniową regulację pierścienia wynoszącą odpowiednio 0.8, 1.1, 1.4, 1.7 oraz 2 milimetry. 


Ważną kwestią podczas wyboru tego sprzętu dla naszych potrzeb jest dostosowanie długości ostrzy do rasy naszego pupila. Nie bez znaczenia będzie tutaj też długość i gęstość sierści oraz częstotliwość pielęgnacji w zakresie strzyżenia. Dłuższe ostrza są rekomendowane dla psów o cienkiej i delikatnej sierści. Będą odpowiednie dla mniejszych ras typu York, ale także dużych i olbrzymich o charakterystycznej, cienkiej sierści. Ostrza krótkie, na przykład takie o długości 6 milimetrów, sprawdzą się z kolei u ras o gęstej i puchatej sierści.

Głośność pracy urządzenia

Bardzo ważnym parametrem podczas wyboru sprzętu jest głośność pracy maszynki do strzyżenia psów. Ranking zawiera modele odznaczające się cichą pracą. To niezwykle istotne, ponieważ większość zwierząt domowych nie znosi zbyt dobrze zabiegów pielęgnacyjnych. Zdarzają się oczywiście wyjątki, niemniej psy nieufnie podchodzą do wszelkich urządzeń emitujących dźwięki. Sprzęty elektryczne do prawidłowej pracy wymagają energii elektrycznej, czy to z zasilania sieciowego czy bateryjnego, aby wprowadzić w ruch silnik, który następnie, w przypadku maszynki do strzyżenia psów, uruchamia ostrza. Ruchy silnika, a także ruchy ostrzy emitują rozmaite dźwięki i ważne, aby ta praca była tak cicha, jak to tylko możliwe. Warto też wiedzieć, że sprzęty zasilane bateryjne, z uwagi na osiąganie niższych mocy, będą emitowały hałas na niższym poziomie, niż urządzenia zasilane sieciowo. W ciągu całego roku warto również sięgać po urządzenia wspomagające czesanie włosów tzw. furminatorów. Wypielęgnowaną sierść znaczenie łatwiej będzie przyciąć za pomocą maszynki.

Waga i rozmiar urządzenia

Czy waga i rozmiar będą miały znaczenie w wypadku wyboru maszynki do strzyżenia psów? Ranking prezentowanych modeli zawiera zarówno urządzenia lekkie i mobilne, jak i cięższe, ale za to odznaczające się większą wydajnością. Parametry wagi i rozmiaru będą miały szczególne znaczenie dla użytkownika, czyli strzygącego. 


Jeśli wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne psa w zaciszu domowym i nie czujemy się jeszcze pewni w tych czynnościach, warto wybrać maszynkę, która jest lekka i kompaktowa. Na początek, zanim dojdziemy do wprawy, takie urządzenie pozwoli nam na łatwe manewrowanie, co może okazać się szczególnie ważne, jeśli nasz pies jest niecierpliwy albo lękliwy. 


Po dojściu do wprawy i oswojeniu psa z urządzeniem i emitowanym przez niego dźwiękiem, można zmienić sprzęt na cięższy, większy, a także charakteryzujący się większą mocą, co znacznie skróci czas strzyżenia naszego pupila.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756