Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Podkaszarka czy kosa – co wybrać?

 2023-07-20 

Narzędzi do pielęgnacji trawnika jest bardzo wiele. Od kos, kosiarek i wykaszarek, poprzez podkaszarki, na nożycach skończywszy. Co istotne, aby nasz trawnik cieszył oko zdrowym wyglądem, powinniśmy kosić go raz w tygodniu, bez względu na jego wiek. Koszenie trawnika nie należy do łatwych czynności, dlatego warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, aby tę pracę ułatwić. Wtedy pielęgnacja trawnika nie będzie przykrym obowiązkiem, a wynik naszej pracy wynagrodzi nam nasz wysiłek. Sprawdź, co wybrać, podkaszarkę czy kosę do trawy.

Wszystkie wymienione narzędzia przydadzą się w dbaniu o nasz trawnik. Jeśli nie mamy co tydzień do skoszenia dużej łąki, a kilka arów na działce lub w ogródku, warto wyposażyć się w podstawowe narzędzia. Do nich zaliczamy urządzenia, które skoszą trawę oraz takie, które mogą ją skosić w trudniej dostępnych miejscach, jak na przykład przy ogrodzeniu, czy dookoła drzewek. Warto poznać rodzaje i zastosowania sprzętu, aby móc wybrać odpowiedni do swoich potrzeb.

Kosa – co to jest?

Kosa służy do koszenia dużych, zaniedbanych powierzchni. Również dzikich ogrodów, które nie były systematycznie pielęgnowane. Niekiedy producenci używają nazwy wykaszarka. Te nazwy są stosowane wymiennie. Najczęściej spotykamy kosy spalinowe, ale coraz częściej kupimy również urządzenia elektryczne i akumulatorowe. Nierzadko zastanawiamy się również co wybrać, podkaszarkę czy kosę. Poznajmy zatem czym jest podkaszarka?

Podkaszarka – co to jest?

Podkaszarka służy do koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach. Będzie niezastąpiona przy ścianach budynków, drzewach, ogrodzeniach lub krawężnikach. Sprawdzi się przy koszeniu w pobliżu rabat kwiatowych, pod krzewami, a także na grząskich i nierównych terenach. Jest również przydatna, gdy nasz ogródek porósł wysoką trawą. Jest uznawana przez profesjonalistów za podstawowe narzędzie ogrodnicze, uzupełniające pracę kosiarki.

Kosa – rodzaje i budowa

Najpopularniejsza i najchętniej kupowana jest kosa spalinowa. Wynika to z mocy, jakiej oczekujemy od sprzętu oraz wytrzymałości podczas długotrwałej pracy. Warto zwrócić uwagę na to, że producenci do określenia mocy kos spalinowych używają rożnych jednostek: watów, kilowatów, koni mechanicznych… Jeśli chcemy dokonać porównania mocy, musimy sprowadzić je do wspólnej wartości. Ogólnie im wyższa moc, tym mocniejsza i efektywniejsza kosa. Oczywiście rośnie wtedy jej cena, waga i… spalanie. Równie ważna jest liczba generowanych obrotów i pojemność skokowa. Im wyższe parametry, tym urządzenie będzie bardziej wytrzymałe i efektywne. Ta sama zasada dotyczy kosy elektrycznej, zasilanej prądem. Z kolei kosa akumulatorowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie możemy użyć kosy spalinowej. Na przykład w dużych, zamieszkałych skupiskach czy przy małej rabatce czy ogródku. Kosa akumulatorowa jest cichsza niż spalinowa, a do tego nie emituje spalin. Kosy z głowicą żyłkową, współpracującą z tak zwanym wałem giętkim, polecane są do lżejszego koszenia traw i miękkich chwastów na cienkich łodygach. Urządzenia z wałem sztywnym umożliwiają zamontowanie tarczy lub noży, które są polecane do koszenia grubych łodyg i zarośli. Taki osprzęt wymaga obeznania i nieco większej praktyki.

Podkaszarki w naszej ofercie:

Podkaszarka – rodzaje i budowa

Zanim wybierzemy co wybrać, podkaszarka czy kosa, warto poznać rodzaje podkaszarek. Ze względu na rodzaj napędu, podkaszarki dzielmy na trzy grupy: spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Podkaszarka spalinowa często wymiennie jest nazywana kosą spalinową. Najczęściej wyposażona jest w silnik o mocy od 1,2 do 2,2 KM. Znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do energii elektrycznej. Z uwagi na wspomnianą wcześniej wagę sprzętu, często jego wyposażeniem dodatkowym są szelki i pas, które odciążają ręce i ułatwiają manewrowanie. Koszenie może odbywać się zarówno przy pomocy żyłki, jak i tarczy tnącej


Podkaszarka elektryczna do działania potrzebuje prądu. Jej moc oscyluje zazwyczaj między 450 a 550 W. W sklepie znajdziemy również urządzenia o bardzo dużej mocy, które odznaczają się dużą wytrzymałością Zasilanie prądem można uznać zarówno za ich zaletę, jak i wadę. Z jednej strony nie emitują spalin, ale z drugiej plączący się kabel może znacznie utrudniać pracę. Dodatkowo możemy z nich korzystać tylko tam, gdzie mamy dostęp do energii elektrycznej. Podkaszarka akumulatora odznacza się niższą mocą, ale za to jest w pełni mobilna i do działania nie potrzebuje energii elektrycznej, ani nie emituje spalin. Jest lekka i poręczna, ale nadaje się tylko do lekkiego koszenia. Koszenie bardzo zarośniętego trawnika podkaszarką akumulatorową może okazać się czasochłonne i nieefektywne.

Głowica podkaszarki – co warto wiedzieć

Głowica w podkaszarce odpowiada za skuteczne i prawidłowe koszenie. Elementem tnącym w głowicy jest nylonowa żyłka (często wzmacniana drutem) lub noże. W podkaszarce z nylonową żyłką rozróżniamy trzy rodzaje głowic: ręczne, półautomatyczne i automatyczne. Najtańszym wariantem jest głowica ręczna, gdzie zerwaną żyłkę wysuwamy ręcznie. W głowicy półautomatycznej żyłkę wysuwamy po lekkim dociśnięciu głowicy do ziemi. Z kolei wariant automatyczny jest najbardziej komfortowy dla użytkownika, ponieważ żyłka wysuwa się automatycznie na odpowiednią długość. Ten wariant jest najbardziej kosztowny, ale za to najwygodniejszy. Ważnym detalem głowicy podkaszarki jest kabłąk ochronny. Jest to drut zagięty w pałąk, umieszczony na głowicy. Ułatwia precyzyjne koszenie w pobliżu rabat kwiatowych, czy ogródków warzywnych. Pełni funkcję ochronną dla kwiatów lub warzyw przed żyłką tnącą, która mogłaby je uszkodzić podczas koszenia trawy znajdującej się w bezpośredniej bliskości rabat.

Powierzchnia trawnika – czy ma znaczenie

Wielkość trawnika, czy też powierzchni, którą będziemy kosić, to jeden z parametrów, jaki powinniśmy określić przed wyborem sprzętu. Podkaszarka do trawy, czy kosa – co wybrać, biorąc pod uwagę powierzchnię, którą mamy do skoszenia? Kosa spalinowa, zawłaszcza wyposażona w tarcze, polecana jest, gdy mamy do skoszenia powierzchnię większą niż 150 m2. Kosa z tarczą posiadającą wiele małych zębów poradzi sobie również z niewielkimi krzewami. Z kolei podkaszarka polecana jest do powierzchni trawnika nie większej niż 100 m2. Niemniej jej podstawowym przeznaczeniem jest koszenie trudno dostępnych miejsc, takich jak trawa wzdłuż krawężników i nierównych powierzchni, jak na przykład strome, czy kamieniste niewielkie zbocza.

Żyłka czy tarcza – co wybrać

Kosa spalinowa może kosić za pomocą żyłki lub tarczy. W sklepie są również dostępne modele wyposażone zarówno w żyłkę, jak i tarczę. Warto zwrócić uwagę na to, że kosa z zagiętym wałem wymaga stosowania specjalnej tarczy tnącej, która zazwyczaj ma plastikowe ostrza. Im więcej zębów ma tarcza, tym twardsze byliny będzie w stanie kosić. Na przykład tarcza z dwoma zębami polecana jest do koszenia trawy i zarośli. Tarcza z trzema zębami poradzi sobie z trawą i z twardszymi chwastami. Natomiast tarcza z czterema zębami skosi trawę, chwasty i zarośla. Specjalny rodzaj tarczy, zwany trójzębem zetnie również jeżyny i krzewy, a także młody drzewostan. Podkaszarka kosi przy pomocy żyłki. Najbardziej efektywna i najmniej podatna na uszkodzenia jest żyłka o przekroju kwadratowym lub pięciokątnym. Ma ostre krawędzie i poradzi sobie z twardymi chwastami i zaroślami. Wybierając żyłkę do podkaszarki warto zwrócić uwagę na odporność na rozrywanie i strzępienie. Każdorazowe zerwanie żyłki oznacza przerwę w pracy i konieczność jej ponownego nałożenia. Mocna żyłka, np. wzmacniana specjalnym drutem lub włóknem (tzw. rdzeniem) to efektywne koszenie i oszczędność czasu pracy.

Szerokość cięcia

Podkaszarka czy kosa – co wybrać, biorąc pod uwagę szerokość cięcia? Jest to istotny parametr, zarówno w przypadku kosy, jak i podkaszarki. Im większa szerokość cięcia, tym większy teren możemy kosić. Zatem, jeśli mamy do koszenia dużą, płaską powierzchnię trawy, wybierzmy urządzenie o dużej szerokości, powyżej 40 cm. Duża szerokość nie będzie miała znaczenia przy niewielkich pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Komfort i wygoda

Jedną z funkcji ułatwiających pracę zarówno z kosą, jak i podkaszarką jest składany drążek. Możemy go wtedy dostosować do naszego wzrostu i ułatwić koszenie. Składany drążek ułatwi również koszenie trudno dostępnych miejsc, na przykład pod parkanem z rozłożystych świerków. Zaletą jest również dodatkowe wyposażenie, jak na przykład pasy, czy szelki. Nie trzymamy wówczas sprzętu rękami podczas wykonywania koszenia. Łatwiej nam manewrować urządzeniem i kosić precyzyjnej. Przy zakupie podkaszarki czy kosy, warto zwrócić uwagę na wyposażenie podstawowe. Powinny tam się znajdować dodatkowe tarcze lub żyłki czy osłona na ostrza, jeśli sprzęt działa na obu polach. Równie ważne są akcesoria ochronne, takie jak okulary czy maska. Warto ją nabyć oddzielnie, jeśli producent nie załącza, ponieważ zapewniają nam one ochronę oczu i twarzy. Nawet małej mocy sprzęt potrafi bowiem z dużą mocą wprawić w ruch bryłki ziemi czy kamyki.

Kosiarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756