Poradniki Eksperta

Drony dla początkujących – ranking [TOP5]

 2023-03-22 

Coraz większa popularność dronów, wynika z oferowanych przez nie możliwości. Przy ich pomocy możemy wykonać piękne filmy i zdjęcia, jednak zanim zarejestrujemy wyjątkowe kadry, potrzeba trochę wprawy. Drony dla początkujących wyposażone są w funkcje, które ułatwiają naukę latania, abyś nie zniszczył urządzenia. Wbrew pozorom, jako pierwszego drona nie musisz wybierać produktu z niższej półki. Warto zainwestować w lepszy sprzęt z dobrą dostępnością części zamiennych, który przez dłuższy czas spełni Twoje oczekiwania.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

9.5 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.0 / 10

5

MIEJSCE

9.0 / 10

Prawo jazdy na drona

Zanim odpowiemy na pytanie, jaki dron dla początkujących jest najlepszym wyborem, przyjrzyjmy się ważnej kwestii uprawnień. Te są niezbędne, żeby korzystać ze sprzętu zgodnie z prawem. Warto odbyć kurs lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi (pod taką nazwą figurują drony w przepisach – BSP), ponieważ nie zajmuje on dużo czasu, a poza tym nabędziesz podstawową wiedzę o urządzeniach. Rejestracja drona na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego jest obowiązkowa. Dotyczy to każdego urządzenia wyposażonego we wbudowaną kamerę, także jeśli jego masa nie przekracza 250 g. Następnie powinieneś zaliczyć szkolenie online i test kompetencji, które są w pełni darmowe. Są to drony tzw. kategorii otwartej, która pokrywa większość amatorskiego zastosowania.


Wyjątek od tej reguły stanowią jedynie drony o masie mniejszej niż 250 g oraz pozbawione kamery. Warunkami są jednak: wiek operatora, który powinien ukończyć 16 lat, brak możliwości lotu nad obszarami zamieszkałymi i zgromadzeniami oraz maksymalna wysokość lotu do 120 m. Jak widać, przepisy są dosyć restrykcyjne i zazwyczaj nawet drony dla początkujących będą wymagać uprawnień.


Pamiętaj jednak, że wiele obszarów jest wyłączonych z możliwości latania dronami, niezależnie od ich typu. Są to np. tereny przy lotniskach, jednostkach wojskowych, czy budynkach rządowych. Jeśli zabierasz drona na zagraniczne wakacje, również zapoznaj się z przepisami dotyczącymi lotów. W wielu miejscach nielegalne korzystanie z drona może Cię sporo kosztować.

Nauka latania dronem

Odbycie kursu na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego da Ci podstawową wiedzę na temat dronów. Jednak do wykorzystania ich pełni możliwości, jest jeszcze daleko. Dlatego większość producentów udostępnia aplikacje, które nie tylko pozwalają na kontrolę parametrów pracy i konfigurację sprzętu, ale również zawierają materiały szkoleniowe. Przygotowane samouczki podpowiedzą Ci, w jaki sposób kreatywnie wykorzystać dostępne opcje drona. Dowiesz się także, jakie są największe zagrożenia podczas korzystania ze sprzętu. Dzięki nim, szybko poznasz wszystkie funkcje i będziesz mógł zająć się nagrywaniem wyjątkowych ujęć.

Czas, odległość i prędkość lotu

Wybierając drony dla początkujących, z pewnością zwrócisz uwagę na maksymalną prędkość lotu. W praktyce jednak nie jest to najważniejszy parametr. Oczywiście im prędkość jest większa, tym dron szybciej dotrze do wybranego punktu, co może być udogodnieniem. W podstawowych modelach dronów, zazwyczaj szybkość wynosi do 8 m/s, a w tych bardziej zaawansowanych, może być nawet dwukrotnie większa. Na sam początek nie musisz wybierać bardzo szybkiego drona – wolniejszym modelem możesz wygodniej manewrować. Oczywiście prędkość lotu można kontrolować.


Czas lotu zależy od pojemności zastosowanego akumulatora do drona. Producent zawsze podaje tę informację w specyfikacji. W praktyce, zazwyczaj jest to od ok. 20 do 30 minut. To powinno wystarczyć na nagranie kilku ciekawych ujęć. Z dronów jednak korzystamy przede wszystkim w terenie, np. na wakacjach. W ciągu dnia zwiedzania, może brakować Ci czasu oraz możliwości, żeby naładować akumulator, a akurat trafi się szansa na wyjątkowe ujęcie. Dlatego warto dokupić dodatkowe akumulatory do drona (np. dwa lub trzy). Nie zajmują one dużo miejsca, a w pełni naładowane mogą zawsze czekać w pogotowiu na kadr życia.


Kolejnym z istotnych parametrów jest zasięg lotu. W praktyce zależy on od typu transmisji bezprzewodowej. W dronach dla dzieci może on wynosić np. ok. 100 m, co pozwala na lot w zasięgu wzorku. Jeśli interesują Cię drony dla początkujących i zasięg nie jest priorytetową kwestią, to możesz zdecydować się na modele oferujące loty na odległość do ok. 800 m, przy skorzystaniu z pasma 5 GHz. W praktyce, w ofercie producentów bez problemu znajdziesz drony z zasięgiem na poziomie np. 5 km. Dla osoby zaczynającej swoją przygodę z lotami, wydaje się to być w pełni wystarczającą wartością. Najbardziej zaawansowane, profesjonalne drony oferują zasięg lotów na poziomie nawet 20 km. Pamiętaj, że zasięg transmisji obrazu nie jest tożsamy z zasięgiem lotu urządzenia i zazwyczaj jest znacznie krótszy.

Rozmiar drona

Przeglądając jakie drony dla początkujących są dostępne, zwróć uwagę na rodzaj konstrukcji. W tym segmencie będą Cię interesować tzw. quadrocoptery. Nazwa ta oznacza bezzałogowy statek powietrzny, który został wyposażony w cztery silniki napędzające śmigła. Urządzenia takie potrafią być naprawdę kompaktowe, a dodatkowo niektóre mają możliwość złożenia. Dzięki temu, konstrukcję można schować np. w etui zabezpieczającym i zabrać ze sobą bez obaw o uszkodzenie. Etui może pomieścić także dodatkowe akcesoria, jak np. akumulatory, śmigła, czy kontroler. Małe rozmiary docenisz przede wszystkim podczas pieszych wędrówek, np. w górach. Dodatkowo taki sprzęt jest bardziej zwrotny, niż większe drony.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756