Poradniki Eksperta

Jak latać dronem?


Bezzałogowe pojazdy sterowane zdalnie, czyli popularne drony, to gadżety zdobywające szturmem rynek w wielu branżach. Urządzenie, które początkowo było wykorzystywane wyłącznie w celach wojskowych, szybko i skutecznie znajduje nabywców cywilnych. Drony znajdują zastosowanie wśród profesjonalistów, ale także wśród amatorów, którzy interesują się tematem bardziej hobbystycznie. Zanim jednak obie te grupy zdecydują się na kupno drona, zadają sobie podstawowe pytanie: jak latać dronem?


Jak latać dronem


Wybór odpowiedniego drona


Popularnym mitem wśród osób niezaznajomionych z dronami, jest ten o sterowaniu nimi. Może się wydawać, że urządzenie jest proste i wygodne w obsłudze i przypomina popularne modele samochodów sterowane zdalnie. Prawda jest jednak zupełnie inna i aby poprawnie kontrolować trasę lotu drona powietrznego, trzeba zdać sobie sprawę z wielu czynników wpływających na jego zachowanie. Zanim jednak nasz dron wzbije się nad nasze głowy po raz pierwszy, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Już sam wybór konkretnego modelu drona będzie miał kolosalny wpływ na to, w jaki sposób będziemy nim sterować. Najtańsze rozwiązania dostępne na rynku oferują drony, które pozwolą nam na zaledwie kilka minut lotu, przy czym ich zasięg będzie mocno ograniczony. Tego typu rozwiązania są polecane głównie dla dzieci, które mogą mieć duży problem z opanowaniem drona, a także z nauką sterowania bardziej skomplikowanymi modelami. Najtańsze i zarazem najmniejsze drony są przede wszystkim bezpieczne, ponieważ nie stworzą realnego zagrożenia dla dzieci i osób postronnych, a co najważniejsze dadzą młodym adeptom pilotażu satysfakcjonujący poziom zabawy i emocji związanych z obsługą drona.


Bardziej rozbudowane modele przeznaczone są dla amatorów, którzy są zdeterminowani poświęcić odpowiednią ilość czasu, aby nauczyć się jak latać dronem. Sterowanie przypomina bardziej obsługę zdalnie sterowanych maszyn niż zabawek, dlatego wymaga nieco determinacji w nauce. Drony te oferują przyzwoity czas lotu, który waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Zasięg i pułap pozwolą nam na eksplorowanie najbliższej okolicy włącznie z funkcją nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości.


Profesjonalne drony to urządzenia, na których kupno najczęściej mogą pozwolić sobie głównie firmy zajmujące się ich użytkowaniem na co dzień. Drony są wówczas wykorzystywane do pracy przez geodetów, do nagrywania filmów i wielu innych. Jak latać dronem, który przeznaczony jest do tego typu zadań? Sterowanie i sam dron wyglądają podobnie, ale sam sterownik posiada znacznie więcej funkcji, dlatego często konieczne jest przejście profesjonalnego przeszkolenia.


Drony w naszej ofercie:



Przepisy a latanie dronem


Przed kupnem drona powinniśmy pamiętać o tym, że w naszym kraju obowiązują przepisy, które precyzyjnie definiują kto, kiedy i gdzie może latać dronami. Każdy może używać tych urządzeń bez potrzeby występowania o specjalne pozwolenia, jeśli masa drona nie przekracza 250 gramów. W przypadku cięższych maszyn musimy posiadać uprawnienia do ich obsługi. Co ciekawe maksymalna masa drona nie może przekraczać 25 kg, ponieważ cięższe maszyny są obsługiwane wyłącznie przez służby mundurowe.


Sprawdź również: Latanie dronem – przepisy 2022


Warunki dobre do lotu


Skoro wiemy już, który model drona będzie dla nas najlepszy, po jego kupnie pierwsze co powinno nas interesować to dokładne przeczytanie instrukcji obsługi. Każda maszyna jest różna, dlatego nawet najmniejszy szczegół może mieć duży wpływ na jego pracę. Warto o tym wszystkim wiedzieć, zanim uruchomimy drona. Bardzo istotne jest także to, aby wybrać odpowiednią porę dnia i pogodę na latanie. Wiatr i deszcz powinny być dla nas ostrzeżeniem, że dron może niespodziewanie spaść na ziemię w wyniku nieprzewidzianego podmuchu lub dostanie się do jego silników wody. Unikajmy też zalesionych terenów, łąk z wysoką trawą i jezior. Odnalezienie drona w takich miejscach może być wyjątkowo trudne.


Wybór metody pilotowania


Ostatnią rzeczą, o której powinniśmy zdecydować przed pierwszym lotem to jak sterować dronem przy użyciu dostępnych rodzajów pilota. Na rynku mamy obecnie dwa podstawowe rozwiązania: sterowanie przy pomocy pilota lub smartfona. Pierwsze z nich to nic innego jak urządzenie z nadajnikiem radiowym, które jest zasilane przez baterie. Daje nam to możliwość sterowania dronem w obrębie jego maksymalnego zasięgu. Budową przypominają piloty do obsługi zdalnie sterowanych samochodów i w zasadzie niewiele się od nich różnią. Sterowanie smartfonem wymaga nieco więcej wprawy, ponieważ nie będziemy mieli możliwości „wyczucia” drona tak samo, jak przy użyciu klasycznego sterownika. Smartfony mają jednak przewagę w postaci transmisji wideo bezpośrednio z kamery na ich ekran.


Ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są drony FPV wykorzystujące technologię VR do podglądu otoczenia z punktu widzenia kamery zamontowanej w dronie. Tego typu urządzenia posiadają jednak w zdecydowanej większości mechaniczne piloty, co wiążę się z tym, że nie mamy możliwości patrzenia na ekran smartfona mając na oczach gogle VR.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756