Poradniki Eksperta

Jaki dron do filmowania?


Jaki dron do filmowania wybrać, by nie tylko nagrywał ujęcia w wysokiej jakości, ale również zachowywał stabilność obrazu, a także posiadał funkcje znacznie ułatwiające uwiecznienie niepowtarzalnych widoków? Już za chwilę dowiesz się na jakie cechy dronów należy zwrócić uwagę, byś uzyskał pełną gwarancję zadowolenia z nowego sprzętu.



Jaki dron do filmowania


Urządzenie zyskujące popularność


Bezzałogowe Statki Powietrzne (BSP), czyli popularniej zwane drony, stały się narzędziami, które towarzyszą już nie tylko profesjonalistom, ale również amatorom fotografii i nagrywania filmów „z powietrza”. Jeszcze nie tak dawno dobrej jakości drony kosztowały zawrotne sumy, przez co były niedostępne dla większości z nas. Nadal jednak znacznie zmniejszały koszty nagrywania skomplikowanych ujęć z lotu ptaka, dzięki czemu podlegały szybkiemu i skutecznemu ulepszaniu. W efekcie drony nie tylko stały się bardziej atrakcyjne cenowo, lecz również rozwiązania technologiczne w nich zastosowane weszły na nowy, wyższy poziom. Jeżeli chcesz kupić nowy Bezzałogowy Statek Powietrzny, by nagrywać piękne ujęcia z ogromną łatwością, dowiedz się jaki dron do filmowania wybrać.


Sprawdź również: Jaki dron z kamerą wybrać


Drony w naszej ofercie:



Jaki dron do filmowania?


Choć na pierwszy rzut oka drony nadające się do filmowania i robienia zdjęć niczym od siebie się nie różnią – podczas użytkowania poszczególnych rodzajów sprzętu, możemy być zaskoczeni różnicą w jakości wykonywanych ujęć i fotografii. Ogromny wpływ na to, jaki będzie efekt Twojej pracy z dronem, ma nie tyle samo urządzenie, jakim jest dron, a kamera, którą przy nim zamontujesz. Wymagania wobec Bezzałogowych Statków Powietrznych co do wbudowanych specjalnych funkcji, zasięgu odbierania sygnału czy chociażby pojemności baterii i innych technicznych aspektów obsługi sprzętu są w zasadzie identyczne zarówno dla dronów typowo „filmowych”, jak i tych wykonujących zdjęcia. Większe znaczenie będzie w tym wypadku miało dla nas możliwe maksymalne obciążenie sprzętu, lecz o tym w szczegółach pomówimy już za chwilę.


Zastanawiając się, jaki dron do filmowania wybrać, powinieneś zacząć od najważniejszego pytania – jakiego rodzaju filmy zamierzasz nagrywać. Jeżeli zamierasz nagrywać amatorskie nagrania na niedużych wysokościach, nie musisz martwić się o potrzebę użycia zaawansowanych funkcji technologicznych, wysoki udźwig czy zasięg lotu. Jeżeli jednak jesteś profesjonalnym fotografem, dron „z wyższej półki” nie tylko nagra wszystko w lepszej jakości, ale również będzie łatwiejszy w obsłudze, gdy już się zapoznasz z jego sterowaniem. Odpowiedź na wyżej zadane pytanie może pomóc Ci w jeszcze jednej dodatkowej kwestii, która może mieć kluczowe znaczenie. Chodzi o to, czy wybrać dron z zamontowaną przez producenta kamerą, czy wybrać opcję zakupu obu urządzeń oddzielnie. Z pewnością dron z wbudowaną kamerą będzie nie tylko w rozrachunku mniej kosztował niż zakup sprzętów osobno, ale również może się okazać łatwiejszy w obsłudze. Argumenty te powinny przemówić do osób mniej doświadczonych i nienastawionych na tworzenie zaawansowanych ujęć.


Profesjonaliści z kolei częściej stawiają na kupowanie sprzętów osobno, gdyż mają wtedy większą kontrolę nad wykonywanymi filmami. Każdy operator dobrze wie, jako ogromne znaczenie ma dobranie odpowiedniego sprzętu do warunków nagrywania oraz konkretnego planu; nie inaczej jest w wypadku kamer przyczepionych do dronów. Jeżeli planujesz więc używać dronu dość regularnie, warto zaopatrzyć się w każdy ze sprzętów osobno.


Na co zwrócić uwagę w samym dronie?


Zaczniemy od omówienia cech, którymi powinien wyróżniać się dobry dron do nagrywania filmów, by później przejść do analogicznych rozważań nad samą kamerą. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup urządzeń w jednym „pakiecie” czy osobno, warto zwrócić uwagę zarówno na możliwości i dronu i kamery. Jedną z najważniejszych cech, które wyróżniają drony wysokiej jakości, jest daleki zasięg odbierania sygnału. Tańsze modele mogą odlatywać od nas na odległość od kilkunastu do nawet kilkuset metrów. Jeżeli jednak pragniesz nagrywać ujęcia z trudno dostępnych miejsc, bez problemu znajdziesz zaawansowane modele, którymi możemy zdalnie sterować nawet z odległości kilku kilometrów.


To, jaki dron do filmowania wybierzesz – czy z krótszym, czy z dłuższym maksymalnym zasięgiem, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. Wspomnieliśmy już o maksymalnym udźwigu, który może mieć kluczowe znaczenie przy nagrywaniu filmów w bardzo wysokiej jakości. Kamery, które pozwalają na wykonywanie wyjątkowo ostrych ujęć, z oczywistych powodów są cięższe, dlatego więc warto zastanowić się nad wyborem sprzętu o większym maksymalnym udźwigu. Pozostałymi cechami, na które należy zwrócić uwagę, są pojemność baterii oraz tak zwane tryby automatyczne. W wypadku pierwszej zmiennej, sprawa jest dosyć prosta – im bardziej pojemna bateria, tym lepiej. Nie musimy bać się o nagłe rozładowanie urządzenia i częste ładowanie sprzętu. Tryby automatyczne z kolei, to zaawansowane funkcje oprogramowania dronu, które pozwalają na wykonywanie pięknych, zaplanowanych i stabilnych ujęć. Z ich pomocą możesz na przykład wybrać punkt, wokół którego dron zacznie się obracać lub przybliżać i oddalać. Dzięki temu nie musisz posiadać wyjątkowych umiejętności pilotażu sprzętu, gdyż dron zrobi wszystko za Ciebie.


A jaka kamera?


Odpowiednia kamera jest równie ważnym elementem, co sam dron. Kupując więc nowe urządzenie, dobrze by było, byś porównał ze sobą jak największa liczbę różnego rodzaju sprzętów. Poza funkcjami oczywistymi przy wyborze kamery takimi jak wysoka rozdzielczość, duża liczba FPS-ów, czyli klatek na sekundę, czy dobremu HDR i możliwości przybliżania obrazu, kamery do dronów powinny posiadać dodatkowe funkcje. Szczególną uwagę należy zwrócić na stabilizację obrazu. Możemy ją osiągnąć zarówno poprzez wbudowane funkcje kamery, jak i gimbale, czyli małe urządzenia, które niwelują drgania kamery. Warto dowiedzieć się również, czy kamera będzie współpracowała z funkcjami dodatkowymi dronu, czyli wyżej wspomnianymi trybami automatycznymi.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756