Poradniki Eksperta

Zdjęcia z drona – jak je robić?


W ciągu ostatnich kilku lat popularność fotografii dronowej eksplodowała. Nie tak dawno możliwe było wykonywanie zdjęć lotniczych z samolotów lub balonów. Jednak wraz z pojawieniem się niedrogich dronów konsumenckich mamy teraz możliwość unoszenia się w przestworza i robienia własnych widoków z lotu ptaka. Pomimo swobody w podnoszeniu i lataniu dronem – oczywiście zgodnie z przepisami dotyczącymi dronów – samo wzniesienie się w przestworza niekoniecznie przyniesie niesamowite rezultaty. Jak w przypadku każdego gatunku fotografii, istnieje kilka czynników, które trzeba wziąć pod uwagę podczas fotografowania z drona.


Zdjęcia z drona


Zaplanuj lokalizację


Częścią zabawy z fotografowaniem dronem jest rejestrowanie widoków, których po prostu nie można zobaczyć z poziomu gruntu. Losowe latanie dronem w celu znalezienia odpowiedniego obiektu do fotografowania z pewnością może czasami zadziałać, ale w tym procesie przede wszystkim wyczerpiesz baterie, a czas lotu będzie ograniczony, podczas gdy Ty będziesz szukać wspaniałej kompozycji. Zamiast po prostu pojawiać się w danym miejscu i mieć nadzieję na zrobienie ciekawych ujęć, zaplanuj z wyprzedzeniem gdzie będziesz, aby zidentyfikować potencjalne tematy i kompozycje.


Pora dnia i światło


Oświetlenie jest tak samo ważne w fotografii dronowej, jak w przypadku każdej innej formy fotografii. Ostre światło słoneczne w ciągu dnia może powodować problemy, takie jak rozpraszanie odbić od budynków czy wody i należy tego unikać. Fotografowanie wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy światło jest łagodniejsze i bardziej klimatyczne, to optymalny czas na zdjęcia z drona.


Kompozycja zdjęć z powietrza


Latając dronem masz możliwość sfotografowania obiektu z niemal każdej pozycji, co czasami stanowi problem – jak skomponować ujęcie. Reguła trójpodziału to wypróbowany i przetestowany przewodnik po kompozycji dla fotografii naziemnej i może być równie skutecznie zastosowany w fotografii dronowej. Większość modeli dronów ma funkcję nakładki siatki, którą można włączyć za pomocą ustawień aplikacji drona. Eksperymentuj z wysokością. Nie musisz lecieć wysoko do 100 metrów, aby uzyskać dobre zdjęcia z drona. Spróbuj sfotografować obiekt z różnych wysokości, aby zobaczyć, jak wpływa ona na obraz – niektóre najlepsze zdjęcia z drona są robione z mniejszych wysokości.


Drony w naszej ofercie:



Aparat do zdjęć z drona


Miniaturyzacja kamer o wysokiej rozdzielczości i pojawienie się mniejszych, mocniejszych akumulatorów litowo-jonowych pozwoliło wyobraźni filmowców i fotografów wzbić się w powietrze. Obecnie drony wyposażone w kamery mogą rejestrować obrazy podczas lotów trwających 20 minut i dłużej.

Większość dzisiejszych dronów konsumenckich jest wyposażona w gotowe aparaty. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z dronami i chcesz używać kamery z jednym urządzeniem, ważne jest, aby zrozumieć kilka podstawowych zmiennych, patrząc na najlepszą kamerę do użycia z dronem.

Rozdzielczość obrazu


Kamery dronów rejestrują wideo w różnych rozdzielczościach. Oto trzy najczęstsze:

•    720p,

•    1080p HD,

•    4K Ultra HD.


Niektóre kamery dronów będą nagrywać z szybkością 30 klatek na sekundę (fps), podczas gdy inne będą filmować z szybkością 60 klatek na sekundę. Użytkownicy zainteresowani sporadycznym odtwarzaniem w zwolnionym tempie zwykle biorą pod uwagę większą liczbę klatek na sekundę, aby zachować jakość obrazu.


Inne kwestie związane z aparatem


Kamera jest tylko jedną częścią całego systemu dronów, a ważne jest, aby wziąć pod uwagę, jak wszystkie zmienne współpracują ze sobą w odniesieniu do konkretnych potrzeb. Na przykład, niektóre aparaty rejestrują na karcie pamięci maksymalnie 64 GB. Wczesne kamery dronów rejestrowały wideo wyłącznie na karcie SD, a obrazy pobierano pod koniec lotu. Wiele nowszych dronów, oferuje połączenie wideo w wysokiej rozdzielczości i transmisji na żywo. Oznacza to, że wideo będzie przesyłane strumieniowo do smartfona podczas przechwytywania.


Baterie


Niektóre drony oferują tylko połowę pojemności baterii w stosunku do innych – pod względem czasu lotu. Na przykład niedrogi dron może działać na akumulatorze litowo-jonowym, który zapewnia około 7-10 minut lotu. Z drugiej strony, jeśli chcesz utrzymać drona w powietrzu przez 20 do 25 minut lub dłużej, lepszy będzie system z zasilaniem akumulatorowym LiPo. W przypadku dłuższej eksploatacji idealna jest inwestycja w wiele akumulatorów, dlatego warto wziąć pod uwagę koszt dodatkowych elementów.


Format obrazu


Najlepszym rozwiązaniem jest fotografowanie w ustawieniach JPG+RAW. Zasadniczo format JPG tworzy obrazy o małych rozmiarach plików, które świetnie wyglądają. Pliki obrazów RAW jednak zawierają wszystkie nieskompresowane dane z czujnika aparatu. Robienie zdjęcia dronem w obu formatach oznacza, że uzyskasz to, co najlepsze z obu światów. Otrzymujesz świetnie wyglądające, mniejsze pliki JPG i wyższej jakości, większe pliki RAW, które możesz poddać edycji.


Kolor i ekspozycja


Po upewnieniu się, że robisz zarówno zdjęcia JPG, jak i RAW, należy wziąć pod uwagę dwa konkretne ustawienia aparatu: kolor i ekspozycję. Różne profile kolorów i style dodają nasycenia i kontrastu do obrazów JPG, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi wizualnie. Zdjęcia RAW pozostaną niezmienione przez te ustawienia kolorów, ponieważ ulepszenia dodane po zrobieniu zdjęcia; nie są rejestrowane bezpośrednio przez czujnik aparatu.

W przypadku ekspozycji zalecane jest pozostawienie tego ustawienia w pozycji „automatyczne”. Podobnie jak w przypadku balansu bieli, aparat wykonuje świetną robotę, odpowiednio naświetlając obrazy i jest to jedna rzecz mniej do przemyślenia. Możesz także użyć funkcji „ekspozycji przez dotknięcie” w aplikacji DJI Go, w której stukasz w obiekt, aby kamera automatycznie dostosowywała ekspozycję dla tego obiektu. Korzystanie z dodatkowych ustawień, takich jak paski zebry (nazywane ostrzeżeniem o prześwietleniu w ustawieniach DJI Go) i histogram, może również pomóc w zapewnieniu odpowiedniej ekspozycji obrazu.


Ustawienia aparatu dla zwykłego zdjęcia z drona


Chcesz po prostu latać dronem i mieć świetny wygląd materiału z karty MicroSD bez edycji? Te ustawienia są dla Ciebie:


•    Rozmiar wideo — 4K, 30 klatek na sekundę,

•    Format – MP4,

•    Balans bieli – automatyczny,

•    Styl – Normalny,

•    Kolor — brak lub TrueColor.


Materiał filmowy z drona wygląda jasno, żywo i pięknie. Nie jest wymagana edycja ani postprodukcja; możesz zapisywać pliki bezpośrednio z drona, a nawet udostępniać je swoim ulubionym serwisom społecznościowym.


Podstawowe rodzaje ujęć z drona


•    Ujęcie śledzące


To podstawowy manewr lotu dronem, który świetnie nadaje się do przyciągnięcia uwagi widzów. Ten podstawowy ruch jest świetny podczas lotu obok obiektu. Może być również używany do utrzymywania ostrości na poruszających się obiektach.


•    Ujęcie panoramiczne


Nie mylić z lotem na boki, ujęcie z panoramowaniem polega na obracaniu gimbala wzdłuż osi odchylenia, podczas gdy dron unosi się. Ta technika latania jest skuteczna w pokazywaniu wielu obiektów w scenie i podkreślaniu związku między nimi.


•    Latanie w górę


Podnieś drona w górę i oddal się od obiektu, wyświetlając kontrast między obiektem a tłem. Możesz także użyć funkcji „Rocket” w funkcji QuickShot Mavic Air, aby wykonać to ujęcie. To świetny sposób na dodanie kreatywnych przejść do materiału filmowego.


•    Orbita


Orbita to dynamiczny manewr latania, w którym dron obraca się wokół obiektu, stale nabierając wysokości. Gdy dron kręci się wokół obiektu, możesz stopniowo ujawniać scenę swoim widzom. Dodaje to dynamicznego ruchu do materiału, który możesz zmaksymalizować, przechylając drona podczas wykonywania tego manewru.


•    Tryb POI (ang. Point of Interest, punkt zainteresowania)


Punkt zainteresowania to inteligentny tryb lotu w dronach DJI a użycie tego trybu zapewnia doskonałe nagranie z drona. W trybie POI, dron powoli okrąża obiekt, jednocześnie dostosowując kąt kamery, aby utrzymać obiekt w kadrze.


•    Ujęcie ujawniające drona


Ten prosty manewr drona jest używany w materiałach filmowych, aby powoli ujawniać widzom temat. Takie zdjęcie z drona może być użyte do dodania suspensu, wprowadzenia sceny lub po prostu dodania kreatywnej perspektywy do materiału filmowego. Aby dodać więcej kreatywności do swojego ujęcia, poeksperymentuj z różnymi prędkościami lotu.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756