Poradniki Eksperta

Konsole gamingowe stały się bardzo popularnym rozwiązaniem – zarówno wśród graczy wytrawnych, jak i okazjonalnych amatorów cyfrowych rozrywek. Jakie monitory do PS4 wybrać, by uzyskać pełnię satysfakcji z gier? Odpowiedź na to pytanie może nie być taka prosta, jak może się wydawać.

Telewizory nie są tak dobrym rozwiązaniem?


Konsole gamingowe nowszych generacji stały się prawdziwym hitem wśród graczy. Dawniej specjalne sprzęty tego rodzaju dalekie były od osiągów komputerów personalnych (PC), a już w szczególności tych specjalnie złożonych pod wymogi gier komputerowych. Współcześnie jednak konsole takie jak PlayStation 4 czy PlayStation 5 w wielu aspektach dorównują wyspecjalizowanym komputerom, a nawet czasem je przebijają. Do tego charakteryzują się niższą ceną niż nawet własnoręczne skompletowanie gamingowego zestawu komputerowego. 


Kolejną zaletą jest mała potrzeba zakupu dodatkowego osprzętu. Tak naprawdę, by grać w gry na konsoli, potrzebujemy samego urządzenia, kontrolera, podłączenia do zasilania oraz, co jest dziś naszym tematem wziętym na tapet, jakiegoś rodzaju wyświetlaczem. Ponieważ do gry na konsoli nie potrzebujemy specjalnego stanowiska, tak jak w wypadku gry na komputerze, możemy spokojnie usiąść na fotelu, kanapie czy nawet łóżku. Z tego tez powodu większość użytkowników nie przywiązuje większej wagi do rodzaju wyświetlacza, do którego podłączona jest konsola. Najczęściej jest to telewizor, który z natury nie jest często przystosowany do zadania, jakim jest obsługa gier. Co w telewizorach przeszkadza we współpracy z konsolą i czy monitor jest lepszym rozwiązaniem?

Monitory w naszej ofercie:

Telewizor i monitor – jakie są różnice?


Telewizory z samej swojej natury przystosowane są do nieco innych zadań niż wyświetlanie gier. Największą bolączką tego typu rozwiązania jest tak zwany Input Lag. Na czym polega ten problem? Input Lag jest opóźnieniem, które powstaje między dojściem do telewizora lub monitora sygnału, a wyświetleniem obrazu. Podczas oglądania telewizji, filmów czy seriali problem ten jest zupełnie nieistotny. Jednak podczas gry opóźnienie gra ogromną rolę. Aby to zrozumieć, trzeba sobie uświadomić, jak dużą drogę musi pokonać informacja o jakimś ruchu wykonanym przez gracza. Dla uproszczenia, możemy przedstawić to w postaci prostego schematu. Załóżmy, że w grze dzieje się wydarzenie A. Gdy gracz zauważy je na wyświetlaczu, podejmie odpowiednie działanie B z użyciem pada. Informacja o wykonanym ruchu musi zostać wysłana z kontrolera do konsoli, a tam zostać przetworzona i wysłana do wyświetlacza.


 Ostatnim etapem jest przetworzenie dostarczonej informacji przez telewizor lub monitor i wyświetlenie jej. Jak widzimy, proces ten jest dość zawiły, lecz musi zostać wykonany w bardzo krótkim czasie. Najwięcej czasu potrafi zabrać właśnie ostatni etap, który nazywamy Input Lagiem.


Telewizory zazwyczaj operują na wartościach od 5 milisekund Input Lagu i więcej. Podczas gry w mniej zaawansowane, nie tak bardzo dynamiczne tytuły takie opóźnienie może nie grać większej roli. Jeżeli jednak jesteśmy fanami gier typu FPS, sportowych, platformówek czy gier wyścigowych, nawet najdrobniejsze opóźnienie może mocno wpłynąć na wyniki gracza. Jak sprawa się ma w wypadku monitorów? W zależności od tego, jaki model wybierzemy, Input Lag może znajdować się w zakresie tylko od 1 do 5 milisekund. 


Jak widzimy, różnica jest znaczna. Dodatkowym atutem monitorów jest ich wielofunkcyjność. Poza tym, że monitor może być świetnym wyświetlaczem dla konsol, nada się również jako sprzęt podłączony do komputerów czy nawet jako telewizor. Jedynym minusem monitorów w porównaniu do telewizorów jest ich cena – zazwyczaj wyższa. Jeżeli jednak zależy nam na sprzęcie wysokiej jakości i dobrych osiągach, monitor może być świetnym rozwiązaniem zastępującym telewizor.


Zobacz także: Jaki monitor do PS5?

Matryca monitora – kluczowe pytanie

Wiemy już, że wybierając nowe monitory do PS4 powinniśmy zwrócić uwagę na poziom Input Lag – im niższy, tym lepiej. Jednak nie tylko to jest istotne w monitorze. Jednym z najważniejszych parametrów jest rodzaj matrycy. To właśnie matryca odpowiada za jakość wyświetlanego obrazu oraz jego dynamiczność – dwie cechy, które grają wyjątkowo ważną rolę. Jeżeli chcesz się dowiedzieć wszystkiego, co warto wiedzieć o rodzajach matryc, zapraszamy do licznych poradników na ten temat na naszej stronie. Teraz postaramy się szybko, acz rzetelnie przejść po najpopularniejszych rodzajach matryc.


Matryce TN charakteryzują się bardzo szybkim czasem reakcji. Niestety nie możemy przy tym liczyć na dobre odwzorowanie barw oraz zapewnienia dobrej jakości głębokości czerni. Dodatkowym atutem może tu być relatywnie niższa cena. Monitory z matrycą TN są z tych powodów polecane przede wszystkim dla osób, które są pasjonatami gier wymagających dużej dynamiki.


Innym wyborem mogą być monitory do PS4 w technologii IPS. Matryce IPS charakteryzują się wyższą ceną, lecz zdecydowanie królują w zakresie jakości obrazu. Barwy są oddane perfekcyjnie, czerń jest głęboka, a kontrast jest na najwyższym poziomie. Niestety, urządzenia IPS nie mogą pochwalić się takimi osiągami w opóźnieniach, jak w odpowiednikach TN. Choć opóźnienia nie są tak wysokie jak w większości telewizorów, jeżeli chcemy dobrać urządzenie pod gry, warto zastanowić się, w jakie tytuły lubimy grać. Jeżeli wolisz gry spokojniejsze, matryca IPS nie tylko nie będzie przeszkadzała opóźnieniami, lecz wręcz zachwycała efektami wizualnymi.


Rozwiązaniem pośrednim są matryce VA. W porównaniu z matrycami IPS cechują się niższym Input Lagiem, lecz nie zbliżają się do ich wysokiej jakości obrazu (z drugiej strony wyświetlane gry wyglądają dużo ładniej niż w urządzeniach VA). Cena zazwyczaj również leży pomiędzy matrycami VA i IPS. Dodatkowym atutem jest odporność na odbijanie się światła, zarówno słonecznego, jak i sztucznego.


Pozostałe czynniki wpływające na pracę monitorów nie są dla nas aż tak bardzo istotne. Monitory do PS4 powinny przede wszystkim charakteryzować się niskim opóźnieniem oraz w zależności od tego, w jakie gry lubimy grać najbardziej, położeniem akcentu na jakość obrazu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756