Poradniki Eksperta

Ultrabook – ranking produktów [TOP10]

 2023-06-13 

Szukając mobilnego, wydajnego i długodziałającego na baterii komputera, Twoją uwagę z pewnością przykuje ultrabook. Ranking tych urządzeń pomoże Ci wybrać sprzęt dostosowany do Twoich potrzeb. Dowiesz się, czym ta kategoria produktowa różni się od zwykłego laptopa oraz dlaczego warto wybrać właśnie tego typu sprzęt. Wydajny ultrabook może być jednym komputerem, którego potrzebujesz zarówno do pracy, jak i rozrywki.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Czym jest utltrabook?

Kategorię ultrabooków stworzyła firma Intel, która postawiła konkretne wymagania przed tym sprzętem. Urządzenia miały działać długo na baterii, być lekkie, mieć trwałe i smukłe obudowy, charakteryzujące się atrakcyjnym designem, wykorzystywać dyski SSD oraz procesory Intel Core. Dziś tylko ten z ostatnich warunków odszedł w niepamięć. Obecnie określenie ultrabooka przyjęło się w języku potocznym oraz obejmuje także laptopy z procesorami firmy AMD. Taki sprzęt bez problemu zmieści się w teczce i powinien przez cały dzień pracować na baterii. Dlatego jest polecany osobom, które często korzystają z komputera poza domem, a zależy im na komforcie pracy i niezawodności.


Notebook z wyższej półki, tak właśnie może być zdefiniowany ultrabook. Ranking, który zaprezentowaliśmy, ułatwi Ci zakup odpowiedniego sprzętu. Skupimy się na poszczególnych elementach konstrukcji oraz ciekawych funkcjach, które mogą być przydatne.

Wyświetlacz w ultrabooku

W przypadku każdego laptopa, duże znaczenie ma jakość wyświetlacza. Dotyczy to zwłaszcza najbardziej mobilnych modeli, więc wyjątkiem nie jest ultrabook. Ranking prezentuje zróżnicowane pod tym względem urządzenia, a na przestrzeni lat, ta kategoria przeszła dużą ewolucję. Najmniejsze ultrabooki oferowane są w rozmiarze ok. 11 – 12 cali. To dobry wybór dla osób, które stawiają przede wszystkim na mobilność. Największe ultrabooki mają przekątną nawet 16 cali. Tak duży ekran gwarantuje bardziej komfortową pracę, np. z grafiką, a sam sprzęt jest na tyle smukły i lekki, że sprawdzi się również w mobilnym użytkowaniu.


Oczywiście znacznie mają nie tylko rozmiary, ale i jakość wyświetlacza. Absolutnym minimum w tej kategorii są matryce IPS o rozdzielczości Full HD. Ultrabooki najwyższej klasy są wyposażone w ekrany o rozdzielczości QHD, a nawet 4K. Dodatkowo, niektórzy producenci stosują nowoczesne wyświetlacze OLED, które oferują nieskończony kontrast i realistyczne odwzorowanie barw. Do tego atutem może być wysoka częstotliwość odświeżania, dzięki której obraz jest płynniejszy. Osoby zajmujące się grafiką i często pracujące z kolorem, powinny zwrócić uwagę na wierność odwzorowania barw. Warto w takim przypadku zdecydować się na ultrabook z wyświetlaczem, który jest w stanie wyświetlić 100 proc. przestrzeni barw sRGB. Ważna jest także duża jasność ekranu, która powinna gwarantować komfortową pracę w silnym świetle słonecznym.

Konwertowalny ultrabook

Dotykowy ekran to jedna z funkcji, którą może mieć konwertowalny ultrabook. Ranking wyjaśni Ci, czym charakteryzuje się takie urządzenie. Z definicji ultrabook jest komputerem przenośnym. Nic więc dziwnego, że producenci wyposażają część modeli w wyświetlacz z możliwością obsługi dotykiem oraz zawias obracany w zakresie 360 stopni. Taka konstrukcja łączy zalety tabletu oraz laptopa. Gdy np. pracujesz w pociągu, możesz wygodnie pisać na klawiaturze i sprzęt oprzeć na kolanach czy podpórce, z kolei kiedy czytasz informacje i przeglądasz media społecznościowe, wystarczy obrócić ekran i urządzenie zamienia się w wygodny tablet. Do tego dostępne są pozycje pośrednie, w których klawiatura może pełnić funkcję wygodnej podstawki, np. gdy oglądasz film. Konwertowalny ultrabook jest bardzo ciekawą propozycją dla każdego, kto ceni sobie mobilność.

Podzespoły ultrabooka

W jakie komponenty powinien być wyposażony ultrabook? Ranking prezentuje modele o odmiennej specyfikacji, byś z łatwością dobrał sprzęt do swoich potrzeb. Polecane przez nas w tym segmencie procesory, to oczywiście Intel Core oraz AMD Ryzen. Mniej wymagający użytkownicy, szukający sprzętu przede wszystkim do prac biurowych, powinni zainteresować się procesorami Core i3 lub Ryzen 3. Z kolei w średniej półce wydajnościowej, brylują Ryzen 5 oraz Core i5, odpowiednie również np. do mniej zaawansowanych prac kreatywnych.


Największą wydajność oferują ultrabooki z takimi procesorami jak Intel Core i7, i9 oraz AMD Ryzen 7 i 9. Pojemność pamięci RAM, powinna zaś wynosić przynajmniej 8 GB, a najlepiej 16, jeśli pozwala Ci na to budżet. Najbardziej wymagający użytkownicy, którzy ultrabooki wykorzystują np. do prac graficznych czy z materiałami wideo, powinni zdecydować się na 32 GB pamięci RAM lub więcej.


Standardem jest to, że ultrabook ma wydajny dysk SSD. To nośnik wprost stworzony z myślą o komputerach przenośnych, ponieważ wyróżnia się niewielkim zużyciem energii, odpornością na wstrząsy i dużą wydajnością. To sprawia, że komputer z dyskiem SSD jest gotowy do pracy w zasadzie po kilku sekundach od uruchomienia. Zwróć uwagę na pojemność dysku – z naszej strony zalecane bezpieczne minimum to 512 GB. Taka ilość miejsca powinna dać Ci komfort korzystania z różnych programów i przechowywania plików. Jeśli jednak jest taka potrzeba, np. często pracujesz z plikami o wysokiej jakości, to warto zainwestować w przynajmniej 1 TB dysk SSD.


Pamiętaj, żeby uważnie wybierać podzespoły w swoim ultrabooku. Producenci tworząc te urządzenia, skupiają się też na wzornictwie. Obudowy mają być bardzo smukłe i lekkie. To wymusza pewne zasady podczas projektowania, dlatego w przypadku niektórych komputerów, może nie być możliwości wymiany podzespołów, np. dołożenia dodatkowego dysku czy pamięci RAM, ponieważ wszystkie komponenty są wlutowane w płytę główną.

 Ultrabook - ranking wyposażenia

Warto przyjrzeć się w jakie funkcje powinien być wyposażony ultrabook. Ranking prezentuje pod tym względem bardzo zróżnicowane modele. Z pewnością ważna jest wygodna klawiatura, ponieważ będziemy z niej często korzystali w podróży. Zalecamy, aby była ona podświetlana, co ułatwi obsługę wieczorem. Jeśli często pracujesz w arkuszu kalkulacyjnym, to z pewnością przydatny będzie blok klawiszy numerycznych. Niezbędnym wyposażeniem zdaje się być również wbudowana kamera, zwłaszcza w czasach powszechnych wideokonferencji. Do tego przyda się także bezprzewodowy zestaw słuchawkowy, abyś mógł uczestniczyć w spotkaniach online.


Dzięki niewielkiemu zużyciu energii, producenci ultrabooków coraz częściej stosują uniwersalne zasilanie za pomocą portu USB-C. Złącze to zdobywa coraz większą popularność i może być wykorzystywane także do podłączania uniwersalnych stacji dokujących, monitorów, czy po prostu transmisji danych na dyski przenośne. Warto pamiętać o właściwym zabezpieczeniu danych. Wygodną metodą jest np. czytnik linii papilarnych, dzięki któremu nie trzeba wpisywać hasła. Oprócz tego, niektóre kamery współpracują z funkcją rozpoznawania twarzy Windows Hello. Zwróć także uwagę na jakość obudowy, gdyż niektóre firmy poddają sprzęt testom wytrzymałościowym, czego rezultatem jest np. certyfikat MIL-STD 810G.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756