Poradniki Eksperta

Jazda na rowerze – efekty i zalety

Jazda na rowerze, to obecnie jeden z najbardziej popularnych sposobów przemieszczania się. Szybki, ekologiczny, a przy tym tani i o korzystnym wpływie na zdrowie. Chociaż w naszym kraju widzimy z roku na rok coraz więcej osób jeżdżących na rowerze, to w dalszym ciągu daleko nam do innych, zwłaszcza zachodnich państw europejskich. Jakie są efekty jazdy na rowerze?


Jazda na rowerze – efekty


Najbardziej słynie z rowerów Holandia, ale o ile u nas w większości przypadków jazda na rowerze wynika z mody na zdrowy styl życia, tam rower jest po prostu praktycznym środkiem lokomocji, wygrywającym konkurencję z transportem publicznym, czy z samochodami osobowymi. Jednak i tak jest coraz lepiej. W większości przypadków, zaczyna się to od mody, ale kończy na docenieniu pozytywnych skutków praktyczności rowerów oraz świadomym wyborze tego co zdrowe i nie wpływające negatywnie na środowisko naturalne. Chociażby dojazd do pracy w dużym często zatłoczonym mieście bywa nie tylko szybszy, ale jest też ekologiczny, tańszy, a przede wszystkim zapewnia nam ruch, na który często zapracowane osoby nie mają czasu. Oprócz osób, które od dawna są miłośnikami rowerów, ich nowi fani przeważnie zaczynają od kupna roweru na wiosenne weekendowe przejażdżki. Ci, którzy zasmakują tego sportu, z czasem chcą korzystać z niego coraz więcej. Wtedy też kształtują się nasze preferencje. Jedni zaczynają się ścigać, a drudzy po prostu korzystają z roweru, jako sprzętu ułatwiającego codzienne życie.


Efekt zdrowotny jazdy na rowerze


Rower, to przede wszystkim zapewnienie ruchu, którego większości z nas brakuje. Jeżeli się ruszamy, to wzmacniamy mięśnie, układ krwionośny i oddechowy, a to właśnie zapewnia miedzy innymi jazda na rowerze. Efekty nie będą widoczne od razu, ale z każdą kolejną jazdą, nasza sprawność będzie się zwiększała.


Rower to dobry trening aerobowy, który pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy w przypadku osób z nadwagą, a także osób, które przez siedzący tryb pracy nie mogą pozbyć się „oponki” na brzuchu. Co ważne, ruch nogami wykonywany podczas jazdy na rowerze, nie obciąża stawów kolanowych, a tylko je wzmacnia. Rower zalecany jest często jako rehabilitacja, po przebytej kontuzji.


Jednak poza utratą zbędnych kilogramów, regularne przejażdżki wymodelują także mięśnie nóg, jak i całą sylwetkę. Im bardziej wciągniemy się w jazdę na rowerze i wybierzemy bardziej sportowy tryb jazdy na rowerze szosowym czy rowerze górskim, tym bardziej efektywnie będziemy mogli budować naszą kondycję i wydolność.


Zarówno panie jak i panowie, oprócz utraty zbędnych kilogramów docenią to, jak pod wpływem regularnych treningów, a nawet czasami tylko przejażdżek, wymodeluje się ich sylwetka. Najszybciej rozwiną się mięśnie czworogłowe ud, trójgłowe łydki i pośladki. Swój udział (co prawda nieco mniejszy) będą miały również mięśnie pośladków brzucha, a także ramion. Ponadto, jazda na rowerze to lepsze krążenie i wydolność oddechowa. Zwiększa się nasza pojemność płuc, krew jest lepiej dotleniona, a objętość serca się powiększa i pompuje więcej krwi.


Jazda na rowerze to również wzrost poziomu endorfin, które mają wpływ na nasze dobre samopoczucie i powodują, że stajemy się radośni. Jesteśmy psychicznie silniejsi i lepiej radzimy sobie ze stresem. Mamy więcej optymizmu, przez co lepiej radzimy sobie z problemami i łatwiej znajdujemy pomysły na ich rozwiązanie. Odsuwamy więc stres na bok, a dodatkowo dzięki zmęczeniu i dotlenieniu łatwiej nam się zasypia w nocy, zaś sam sen jest głębszy.


Wszystkie aspekty zdrowotne, które na nas oddziałują dzięki jeździe na rowerze powodują, że jesteśmy mocniejsi fizycznie i psychicznie, odporniejsi na przeziębienia oraz pełni energii. Lepiej radzimy sobie z wyzwaniami dnia codziennego, znajdujemy szybko, z uśmiechem na twarzy rozwiązania każdego problemu.


W przypadku osób skarżących się na kręgosłup, należy wybrać rower rekreacyjny, na którym poruszamy się z wyprostowaną sylwetką. Będzie to rower miejski. Warto, aby był on zaopatrzony w wygodne siodełko, a najlepiej również amortyzowaną sztycę i widelec. Nie bez znaczenia jest ustawienie kierownicy. Powinna być uniesiona maksymalnie wysoko i skierowana w stronę rowerzysty.




Efekt krajoznawczy


Poznawanie nowych miejsc to kolejna korzyść, jaką daje jazda na rowerze. Efekty to historie i wspomnienia z podróży, gromadzone latami. Później, podczas spotkania ze znajomymi, możemy powiedzieć „ja tu byłem” i pochwalić się swoją przygodą. Co ważne, rower daje możliwość w tym samym czasie zobaczenia zdecydowanie większej liczby miejsc, niż zwiedzanie na piechotę, a z drugiej strony, jest to zdecydowanie dokładniejsze podróżowanie, niż podczas jazdy samochodem. W trakcie wycieczki samochodowej, przeważnie zwiedzane są wybrane punkty. Jadąc na rowerze, odwiedzamy również miejsca, które zazwyczaj szybko mijamy, przemieszczając się między punktami. 


Rowerem dostaniemy się praktycznie wszędzie. Nie ograniczają nas zakazy wjazdu czy parkowania, które dotyczą samochodu. Ostatecznie możemy zejść z roweru i kawałek go poprowadzić. Jadąc samochodem, musielibyśmy szukać parkingu, który pewnie byłby mocno oddalony od interesującego nas miejsca i dodatkowo za niego zapłacić. Jazda na rowerze, to też obcowanie z przyrodą i cieszenie się pięknymi widokami. Nie musimy poruszać się wyłącznie ubitymi asfaltowymi drogami. Możemy jechać środkiem lasu czy pola i podziwiać przyrodę. Rower umożliwia nam dojazd praktycznie do każdego miejsca. Zwiedzamy odpoczywając i jednocześnie budując formę.


Jazda na rowerze? Efekt przyjaźni


Poznawanie nowych ludzi podczas treningów, wspólnego zwiedzania, czy po prostu spędzanie czasu z rodziną, to również pozytyw, który daje nam jazda na rowerze. Efekty w tym przypadku, to mnóstwo znajomych i dobry kontakt z rodziną, a przede wszystkim czas spędzony z najbliższymi nam osobami. Podczas wypraw rodzą się niezapomniane wspomnienia i więzi. To również zaufani kompani podczas treningów, którzy doradzą, jak efektywniej jeździć oraz pomogą podczas awarii.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756