Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak ustawić aparat w telefonie?

Data dodania: 22-12-2023

Od bardzo wielu lat, wśród początkujących fotografów krąży powiedzenie, że „najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”. Kompakt, bezlusterkowiec czy skomplikowana lustrzanka, wymagają znajomości podstawowych ustawień wszystkich parametrów, by zdjęcie było udane. Najprostszym rozwiązaniem dla nowicjuszy, jest tryb automatyczny. Wiedza o innych możliwościach przychodzi z czasem. A jeśli masz przy sobie tylko smartfon? To, że z niego korzystasz, nie oznacza, że musisz zadowolić się trybem automatycznym i ustawieniami domyślnymi. Podobnie jak w przypadku wszystkich tradycyjnych aparatów cyfrowych, zmiana kilku z wielu dostępnych ustawień przed sfotografowaniem sceny lub obiektu, może znacznie poprawić jakość zdjęć. Jak ustawić aparat w telefonie? Dostęp do różnych zastosowanych w nim ustawień, różni się w zależności od marki i systemu operacyjnego Twojego urządzenia – Android lub iOS

Czy można zrobić dobre zdjęcie telefonem?

W większości przypadków, fotografowanie telefonem przypomina korzystanie z lustrzanki cyfrowej lub bezlusterkowca. Sekret polega na optymalizacji ustawień, abyś mógł być w pełni zadowolony ze swoich zdjęć. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego aparat w telefonie nie łapie ostrości, to najlepiej zacząć od podstaw i już w pierwszym kroku przyjrzeć się obiektywowi. Być może to niezbyt czysty obiektyw jest powodem, dla którego aparat w smartfonie robi niewyraźne zdjęcia. Na przykład odcisk palca lub tłusta warstwa na obiektywie sprawią, że zdjęcie będzie niewyraźne. W takiej sytuacji dobrze byłoby oczyścić obiektyw aparatu ściereczką z mikrofibry.

Smartfony w naszej ofercie:

Jak ustawić aparat w telefonie? Co można zmienić?

Na początek popraw ekspozycję. Twój smartfon ma swoje ograniczenia. Próbując zrobić zdjęcie ciemnego obiektu na jasnym tle lub odwrotnie, nie zawsze można określić, do którego elementu należy odpowiednio dostosować światło. Kiedy jasne i ciemne obszary występują naprzemiennie, czasami wynik nie będzie dobrze wyglądał w żadnym obszarze. Gdy zauważysz, że taki problem występuje, wybierz ustawienie „Ekspozycja” na +1 lub +2, aby rozjaśnić całe zdjęcie i -1 lub -2, aby przyciemnić obraz. Zrób zdjęcie jeszcze raz i zwróć uwagę na zmiany.


Spróbuj wybrać tryb sceny. Niektóre smartfony oferują predefiniowane tryby scen. Wybierając tryb portretowy, aparat będzie preferował małą głębię ostrości, aby wyizolować obiekt. W trybie fotografowania krajobrazu ustawia ostrość na nieskończoność i faworyzuje dużą głębię ostrości, a w trybie „Sport”, aparat będzie starał się faworyzować krótkie czasy otwarcia migawki, aby uchwycić ruch samochodu wyścigowego, rowerzysty, itp.


Włącz tryb HDR. W tym trybie aparat wykonując kilka ekspozycji, pozwoli odzyskać różne części obrazu i automatycznie stworzyć ostateczne zdjęcie, na którym wszystkie części przy słabym i mocnym świetle będą prawidłowo naświetlone. Tryb HDR jest szczególnie przydatny, nawet jeśli niektórzy uznają, że obrazowi czasami brakuje naturalności.


Używaj trybu „Bracketing”. Testowanie różnych ekspozycji obrazu pojedynczo, może być pracochłonne. W tym przypadku na ratunek przychodzi bracketing, który polega na wykonaniu kilku zdjęć, z których jedne są nieco jaśniejsze, a inne trochę ciemniejsze od naświetlonego według światłomierza. Wybór najlepszego zdjęcia należy do Ciebie.


Ustaw właściwą czułość ISO. Wartość ISO w aparacie telefonu ustala czułość czujnika na światło. Smartfony zrobiły w ostatnim czasie ogromny postęp w zakresie czułości ISO. Niektóre mogą osiągnąć czułość ISO 400 lub 600, co czyni czujnik bardziej wrażliwym na światło. Jeśli czułość ISO w Twoim smartfonie jest domyślnie ustawiona na 200, obniż ją do 100 lub nawet 50, zwłaszcza wtedy, gdy masz dobre światło do zdjęć.


Pamiętaj, aby kontrolować ustawienie balansu bieli. Balans bieli pozwala prawidłowo skalibrować kolory zdjęcia. W dobrych smartfonach, można to zrobić w menu ustawień i aktualizować przy każdej zmianie środowiska.

Jak ustawić aparat w telefonie, aby robił dobre zdjęcia?

Przede wszystkim pamiętaj, że smartfon – podobnie jak zwykły aparat fotograficzny – to tylko narzędzie. Zdjęcie robisz Ty i do Ciebie należy decyzja, w którym momencie nacisnąć spust migawki. W wielu sytuacjach, prócz technicznych ustawień aparatu, jakość zdjęcia zależy także od innych czynników. 


Na przykład, aby uzyskać idealne zdjęcia, ważne jest, aby robić je pod odpowiednim kątem. Linie siatki są pomocne w kompozycji zdjęcia, zwłaszcza jeśli chodzi o „zasadę trójpodziału”. Ponadto nie nadużywaj zoomu cyfrowego. Słowa zoom używamy w odniesieniu do dwóch różnych technik: zoomu optycznego i zoomu cyfrowego. Pierwszy realizowany jest za pomocą teleobiektywu, co pozwala ograniczyć utratę szczegółów, natomiast drugi dokonuje, mówiąc najprościej, kadrowania obrazu, a co za tym idzie, utraty ostrości na zdjęciu.


Podobnie jest z wbudowaną lampą błyskową. Lampa błyskowa jest oczywiście niemal niezbędna przy bardzo słabym oświetleniu, jednak niektóre smartfony mają tendencję do wyzwalania błysku zbyt mocno. Dlatego, zanim zrobisz zdjęcie, zdecyduj o włączeniu lub wyłączeniu lampy błyskowej. Pamiętając o powyższych wskazówkach, na pewno uda się zrobić świetne zdjęcie. 

Smartfony Apple w naszej ofercie

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756