Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem?

Data dodania: 22-12-2023

Fotografowanie rozgwieżdżonego nocnego nieba, nie jest łatwe i wymaga przestrzegania pewnych zasad. Niezależnie od tego, czy korzystasz z lustrzanki, bezlusterkowca, czy kompaktu. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś robić zdjęcia nocnego nieba, prawdopodobnie zdałeś sobie sprawę, że to zadanie nie jest łatwe i że wynik niekoniecznie odzwierciedla obraz miliardów gwiazd, rozsianych na niebie. Zadanie jest trudne, jeśli masz do dyspozycji aparat fotograficzny. A co dopiero smartfon, z jego technicznymi niedoskonałościami? Jednak sfotografowanie nocnego nieba smartfonem, nie jest całkowicie niemożliwe. Trzeba tylko przyłożyć się do tego jeszcze bardziej, niż do fotografowania zwykłym aparatem fotograficznym. Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem?

Jaki telefon wybrać do robienia zdjęć nocą?

Będziesz przede wszystkim potrzebował smartfona dobrej jakości, obojętnie czy z Androidem, czy z iOS. Przyda się także statyw do jego unieruchomienia. Przy słabym oświetleniu, stabilność jest niezbędna, aby uniknąć rozmycia i uzyskać piękne zdjęcie, na którym wyraźnie widać wszystkie szczegóły. Aby zrobić dobre zdjęcia gwiazd, ale także błyskawic czy fajerwerków telefonem, trzeba wybrać własne ustawienia smartfona. Sztuka polega na pozostawieniu aparatu otwartego na długie sekundy, aby pochłonął dużo światła, poprzez skrócenie czasu otwarcia migawki. W wielu przypadkach, aby móc pobawić się tymi ustawieniami, należy pobrać specjalistyczną aplikację, ponieważ z reguły ze smartfonem nie da się tak pracować, jak ze zwykłym aparatem fotograficznym.

Smartfony z AMOLED w naszej ofercie:

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem – ustawienia smartfona

Choć profesjonaliści wiedzą, jak obsługiwać lustrzankę cyfrową czy bezlusterkowca przy tak skomplikowanych ustawieniach, aby korzystać ze smartfona w trybie profesjonalnych ustawień aparatu, konieczne będzie wykonanie poniższych kroków:

  • utrzymuj czułość ISO aparatu w zakresie od 200 do 3 000 (jeśli masz taką możliwość ustaw ją na poziomie obsługiwanym przez Twój telefon);
  • przysłona musi wynosić około f/1,2 – f/5,6;
  • kluczowy jest czas otwarcia migawki, bo to on będzie odpowiadał za ostry i wyraźny obraz. Dlatego powinien wynosić około 15-20 sekund;
  • nigdy nie używaj automatycznej lampy błyskowej, ponieważ zepsuje to oświetlenie otoczenia;
  • nie używaj trybu HDR, ponieważ spowalnia aparat i pogarsza jakość nocnych zdjęć.

Niestety, w większości smartfonów nie możesz dokonać zmian ustawień parametrów zdjęcia lub możliwe są niewielkie ich korekty. Na szczęście istnieje wiele aplikacji, dzięki którym niemożliwe staje się możliwe.

Na iPhone takie zmiany ustawień nie są dostępne w aplikacji Aparat. Musisz zainstalować inną aplikację, która pozwala wybrać prędkość migawki – na przykład Slow Shutter Cam, zaprojektowaną specjalnie do tego celu. Jeśli nie korzystasz z najnowszych modeli iPhone, które dysponują już trybem ręcznym, możesz skorzystać też z innej aplikacji ze sklepu z aplikacjami, np. Prime, która umożliwia fotografowanie w trybie ręcznym. Aplikacja pod nazwą ProCamera, zmienia ustawienie aparatu w smartfonie na tryb profesjonalny. Do aplikacji dołączone jest oprogramowanie, które umożliwia edycję zdjęć i nadanie im bardziej profesjonalnego wyglądu.


Na niektórych smartfonach z Androidem, ustawienie prędkości migawki jest domyślnie dostępne w aplikacji Aparat. Aby uzyskać do niego dostęp, przeszukaj menu urządzenia w poszukiwaniu trybu „pro”. Jeśli nie możesz go znaleźć, musisz dodać inną aplikację do zdjęć. Możesz wybrać bezpłatną aplikację Camera FV-5 Lite, która oferuje to ustawienie dla niektórych smartfonów z systemem Android. Podczas uruchamiania aplikacji naciśnij „P” i wybierz „S”, aby uzyskać dostęp do prędkości. Z kolei HD Camera Pro Edition oferuje doskonałe, spersonalizowane funkcje aparatu z ustawieniami takimi jak ekspozycja, ISO, itp.

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem?

Po pierwsze wybierz kadr, unikając sztucznego oświetlenia. Oświetlone części obrazu na zdjęciu będą wyglądać na wypalone, co sprawi, że zdjęcie będzie nieestetyczne. Nie używaj w tym przypadku przedniego aparatu smartfona przeznaczonego do selfie, tylko tylnego aparatu, który pozwala uzyskać znacznie lepsze rezultaty. Następnie zmień ustawienia aplikacji do zdjęć. Wybierz czułość ISO 200 i ustaw czas otwarcia migawki na 15 sekund, po czym wyłącz lampę błyskową. Zaprogramuj timer, jeśli pozwala na to aplikacja do zdjęć. Dzięki temu będziesz mógł utrzymać smartfon idealnie nieruchomo przez piętnaście sekund trwania zdjęcia. Podeprzyj smartfon tak, aby podczas robienia zdjęcia nie przesunął się ani o milimetr. Pamiętaj, aby unikać powiększania konstelacji lub spadającej gwiazdy, nawet jeśli jest to bardzo kuszące.


W większości smartfonów zoom jest „cyfrowy” – wymyśla piksele, które nie istnieją. Porównywalny efekt uzyskasz, przycinając zdjęcie po jego zrobieniu. Teraz tylko delikatnie naciskając na ekran, zrób zdjęcie i poczekaj dłuższą chwilę, a następnie obserwuj wynik. Dostosuj ustawienia, jeśli obraz wydaje się zbyt ciemny lub zbyt jasny. Aby był ciemniejszy, skróć czas fotografowania o kilka sekund, a jeśli chcesz go rozjaśnić, wydłuż go.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756