Poradniki Eksperta

Świat wirtualnej rzeczywistości, powoli przestaje być wizją znaną jedynie z filmów i książek, a coraz śmielej wkracza do naszego życia. Gogle vr stają się coraz popularniejsze, dając użytkownikom możliwość przeżycia czegoś, co jeszcze niedawno było tylko mrzonką. Technologia użyta do ich opracowania, pozwala na stworzenie fantastycznych światów, które mogą służyć rozrywce, edukacji, ale także rozwojowi nauki. Coraz częściej pojawiają się także w naszych domach, stając się czymś więcej niż tylko nowinką i ciekawym gadżetem, którego można użyć podczas zabawy z rodziną i znajomymi. Jakie gogle vr wybrać, jeśli chcecie sprawdzić na własnej skórze, czym jest to niesamowite urządzenie? Na jakie cechy należy zwrócić uwagę przed zakupem?

Prawdziwy wirtualny świat


Okulary wirtualnej rzeczywistości większości z Was kojarzą się zapewne z elementami dobrze zakorzenionymi głównie w popkulturze. Od wielu lat, wątek tej technologii przewija się w takiej, czy innej formie w filmach, serialach oraz książkach. Dlatego też, spora część osób nadal ma w sobie zakorzenione przekonanie, że jest to technologia ekskluzywna, niedostępna dla przeciętnej osoby, z której korzystają głównie naukowcy i światowe armie. Nic bardziej mylnego! Gogle vr nie tylko są łatwo dostępne, ale także opracowywane i udoskonalane od ponad 60 lat. 


Na rynkach zachodnich, czyli głównie w Stanach Zjednoczonych, pierwsze gogle vr zaczęły pojawiać się już 30 lat temu, ale nie zdobyły szczególnie dużej popularności. Stało się tak dlatego, że sama informatyka nie była jeszcze na tyle zaawansowana, żeby móc je wykorzystać do czegoś więcej, niż tylko ładnie wyglądających pokazów. Użytkownik musiał ponadto mierzyć się z dosyć topornym zestawem, który wyglądem przywodził na myśl kaski ochronne stosowane przez motocyklistów.


Interakcja ze światem wirtualnym również była niemożliwa i w praktyce ograniczała się wyłącznie do obserwowania obrazu przed oczami. Wirtualna rzeczywistość może być tak nazywana tylko wtedy, gdy użytkownik gogli vr ma realną możliwość interakcji z tym światem. Sama wirtualna rzeczywistość określana jest jako całość, składająca się z: imaginacji, immersji i interakcji właśnie. Postęp technologiczny zrobił swoje w dziedzinie gogli vr i w czasach obecnych, z ręką na sercu można powiedzieć, że wszystkie trzy części składowe mają pełne zastosowanie. 


Na tym polu nie ma jednak praktycznie żadnych ograniczeń, dlatego z wypiekami na twarzy można obserwować rozwój wirtualnej rzeczywistości. Trudno jednak stwierdzić, w którą stronę pójdzie ta technologia, ale na pewno będzie robić coraz większe wrażenie. Jakie gogle vr wybrać, aby stać się częścią tej niesamowitej przygody?

Okulary VR w naszej ofercie:

Jak działają gogle vr i na co zwrócić uwagę przed zakupem?


Gogle wirtualnej rzeczywistości działają w bardzo prosty sposób, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Przed oczami znajduje się wyświetlacz, który podzielony jest na dwie części. Spotyka się również okulary wirtualne z dwoma wyświetlaczami. Na nich wyświetla się obraz, który przystosowany jest do każdego oka osobno. Obrazy są delikatnie przesunięte i wyświetlane przez soczewki, przez co powstaje wrażenie trójwymiarowości. Ważne jest, aby w tym środowisku nie pojawiło się żadne światło, ponieważ wówczas cały efekt przestaje działać. Dlatego też gogle vr mają wygląd nieprzezroczystych okularów. 


Kąt widzenia ma ogromne znaczenie dla jakości wyświetlanego obrazu. W tej kwestii działa to dokładnie tak samo, jak w telewizorach i monitorach. Jednakże z tą różnicą, że nasze oczy są tuż przed ekranem. Zbyt niski kąt widzenia spowoduje, że umkną nam niektóre detale znajdujące się w obrazie. W skrajnych przypadkach, cały obraz straci swoją jakość, stając się nieatrakcyjny. Jakie gogle vr powinny mieć kąty widzenia? Szerzej znaczy lepiej, dlatego absolutnym minimum jest kąt 110 stopni.


Skoro jesteśmy przy ekranie, warto zwrócić uwagę na to, z jakiej technologii korzysta, w celu wyświetlania obrazu. Najlepsze wyniki osiągnie Amoled lub Oled, które pozwalają na cieszenie się obrazem w najwyższej rozdzielczości. Nie powinniście wybierać gogli vr z ekranem słabszym niż FHD. Częstotliwość odświeżania powinna wynosić przynajmniej 90 MHz, ale im wyższa, tym lepiej.


Warto pamiętać o tych wszystkich parametrach nie tylko w kontekście jakości obrazu, ale także komfortu. Lepsza jakość oznacza, że oczy będą mniej zmęczone, przez co korzystanie z gogli będzie mogło trwać nieco dłużej. No właśnie, jak to jest z często powtarzanym stwierdzeniem o szkodliwości korzystania z tych urządzeń?

Gogle vr a zdrowie

Najczęstszym zarzutem kierowanym w stronę gogli vr, jest ich szkodliwość dla wzroku, dlatego, że oczy są naprawdę blisko ekranu. Jest w tym trochę prawdy, ale nie do końca. Korzystanie z jakiegokolwiek urządzenia z wyświetlaczem, jak komputer, telewizor czy laptop, może działać negatywnie na wzrok, ale tylko jeśli robi się to w sposób nieodpowiedzialny. Zbyt długie korzystanie z gogli vr może zatem negatywnie wpłynąć na oczy, objawiając się ich zmęczeniem. Można temu jednak zaradzić w bardzo prosty sposób. Jakie gogle vr wybrać, aby chronić oczy? 


Przede wszystkim takie z ekranem o wysokiej jakości. Robienie częstych przerw również uchroni Wasze oczy przed niemiłymi konsekwencjami korzystania przez zbyt długi czas z gogli. Częstymi dolegliwościami wśród osób, które pierwszy raz mają styczność z wirtualną rzeczywistością, są zawroty głowy i nudności. Nie jest to nic niepokojącego i oznacza jedynie, że Wasz mózg stara się przeprocesować nowe środowisko, w którym się znalazł. Wynika to z tego, że oczy widzą jedno, a uszy słyszą drugie, dlatego mózg jest zdezorientowany. 


Dobrym rozwiązaniem jest, rozpoczęcie przygody w świecie wirtualnym od prostych gier. Przywiodło nas to zatem do kolejnych ważnych cech, jakie gogle vr muszą posiadać, czyli np. dźwięk.


jakie gogle vr

Dźwięk


Dźwięk przestrzenny jest zdecydowanie najlepszym wyborem, kiedy zastanawiacie się, jakie gogle vr wybrać. Pozwoli to nie tylko na doświadczenie w pełni wirtualnego świata, ale zapewni także wyższy komfort, co może zapobiec wspomnianym wyżej problemom z adaptacją. Część z headsetów posiada w pełni zintegrowany system dźwiękowy w postaci słuchawek.

Stopnie swobody


Obraz to nie wszystko, dlatego jakich gogli vr byśmy nie wybrali, muszą posiadać specjalny zestaw czujników. Odpowiadają one za to, w jaki sposób użytkownik będzie mógł egzystować w wirtualnym świecie. Poruszanie się w różnych kierunkach określa się jako stopnie swobody (Degrees of Freedom, DOF). 


Jakie gogle vr wybrać, aby cieszyć się największą swobodą? Starsze modele posiadają DOF na poziomie 3, czyli oferują ruch głową w trzech kierunkach: kiwanie, obracanie i przekręcanie. Nowsze modele, wyposażone zostały w DOF 6, czyli ruch głową w kierunkach: kiwanie, przekręcanie, obracanie, a także ruch ciałem: do przodu, do tyłu i na boki. Jeśli chcecie doświadczyć naprawdę intensywnych wrażeń w wirtualnych światach, zdecydowanie wybierzcie gogle z DOF 6.


Do czego wybrać gogle vr?


Decydując się na swoje pierwsze gogle vr, warto zastanowić się, do czego chcecie je wykorzystywać. Zdecydowana większość osób wybiera rozrywkę, czyli gry. Warto jednak pamiętać, że gogle vr coraz częściej stają się elementem szkoleniowym w wielu dziedzinach gospodarki. W takim przypadku, stają się prywatnymi symulatorami, które dają możliwość ćwiczenia umiejętności takich, jak: sterowanie pojazdami, przeprowadzanie skomplikowanych procedur medycznych, a nawet szkolenia wojskowe. Są to jednak bardzo zaawansowane rozwiązania, dlatego na sam początek najlepiej wybrać gogle vr, które posłużą do bardziej przyziemnych rzeczy. Jakie gogle vr sprawdzą się zatem na samym początku?

Smartfon i gogle vr


Do wyboru macie headsety, które można swobodnie łączyć lub parować z urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak komputery, konsole i smartfony lub takimi, które są znacznie prostszym rozwiązaniem, wykorzystującym wspomniane smartfony. W tym przypadku, kupujecie same gogle, bez żadnych wyświetlaczy. Wasz smartfon stanie się ekranem, gdy tylko włożycie go do okularów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że na rynku znajdują się zarówno gogle uniwersalne, jak i dedykowane.


 W przypadku tych pierwszych, włożenie dowolnego smartfona nie będzie problemem, ale w drugim przypadku należy mieć pewność, że wybrane gogle będą kompatybilne z modelem waszego smartfona. Jak wygląda to od strony technicznej? Smartfon musi posiadać żyroskop oraz akcelerometr trójosiowy. Nie powinno być z tym żadnych kłopotów, ponieważ zdecydowana większość nowych modeli smartfonów funkcje takie posiada.


Z dedykowanej dla Waszego systemu operacyjnego sklepu, należy następnie ściągnąć odpowiednią aplikację i to wszystko! Możecie od teraz cieszyć się wirtualną rzeczywistością w Waszych smartfonach.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756