Poradniki Eksperta

Monitor dla fotografa – ranking [TOP10]

 2023-07-07 

Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem, entuzjastą fotografii, kreatywnym profesjonalistą, czy studentem uczącym się zawodu, decyzja, jaki monitor dla fotografa będzie najlepszy, nie jest łatwa. Dobry monitor jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, którego potrzebujesz, aby doskonalić swoje umiejętności. Pozwala on na dokładną edycję zdjęć lub tworzenie treści bez martwienia się, że kolory będą wyglądać inaczej na wyświetlaczu niż na ostatecznym wydruku.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Szerokość oferty

Jest wiele możliwości wyboru – wszystko zależy od Twoich potrzeb i zasobów budżetowych. Istnieją dedykowane profesjonalne wyświetlacze z idealną dokładnością kolorów, które zwykle kosztują dużo, więc jeśli nie masz funduszy, kolejną najlepszą opcją jest zakup monitora, który jest wystarczająco dobry do edycji zdjęć. Powinieneś poszukać dedykowanego trybu sRGB, co jest ważne, jeśli pracujesz w przestrzeni kolorów sRGB i chcesz uzyskać dokładne kolory. Oczywiście każdy monitor można skalibrować tak, aby wyświetlał idealne kolory, ale to też sporo kosztuje.


Wybór jednego z najlepszych monitorów do edycji zdjęć to ważna inwestycja, jeśli zależy Ci na wierności odwzorowania kolorów na zdjęciach. Nawet entuzjaści fotografii potrzebują rozsądnego pokrycia i dokładności kolorów, aby naprawdę cieszyć się swoimi zdjęciami, ale jeśli jesteś profesjonalnym fotografem przekazującym pracę klientom, jakość odwzorowania obrazu na monitorze ma znaczenie kluczowe.

Jaki monitor dla fotografa – najlepsze rozwiązania

Ekrany różnią się jasnością, jednolitością oraz poziomem pokrycia i dokładności kolorów, co oznacza, że zdjęcia mogą wyglądać inaczej na różnych wyświetlaczach. Najlepszy monitor dla fotografa może sprawić, że Twoje zdjęcia będą wyglądać tak, jak tego oczekujesz, gdy pojawią się na innym urządzeniu lub w druku, podczas gdy edycja na nieodpowiednim ekranie lub nawet na dobrym ekranie, może spowodować, że zdjęcia będą niedosycone lub mają szczegóły, których wcześniej nie zauważyłeś. Monitory do fotografii najwyższej jakości mogą tego uniknąć, obsługując szerokie przestrzenie kolorów, takie jak Adobe RGB, sRGB i P3, oraz maja regulowaną jasność i kontrast.


Najlepszymi  dla fotografów są obecnie monitory 4K (UHD), zwłaszcza te, które pracują również z wideo. Zwykle są one wybierane przez każdego, kto zajmuje się projektowaniem wizualnym, ponieważ ultrawysoka rozdzielczość (UHD) staje się normą. 4K, czyli UHD zapewnia większą gęstość pikseli, co zapewnia czystszy, ostrzejszy i bardziej szczegółowy obraz pod warunkiem, że masz wystarczająco duży ekran, a tego zwykle potrzebujesz, jeśli pracujesz z efektami wizualnymi, zwłaszcza wideo.


Najlepszy monitor powinien oferować 99% pokrycia gamy Adobe RGB, 100% sRGB i 95% P3, a dzięki oddzielnej jednostce sterującej będziesz mógł szybko przełączać się między przestrzeniami kolorów. Ekran powinien być profesjonalnie skalibrowany, nawet jeżeli jest możliwość kalibracji sprzętowej niezależnej od komputera.

Tryb synchronizacji kolorów papieru pomaga stworzyć przestrzeń kolorów na podstawie posiadanej drukarki i rodzaju użytego papieru w celu dokładniejszego podglądu, a tryb M Book sprawi, że ekran jest bardziej dopasowany do MacBooka Pro, umożliwiając łatwe przechodzenie między ekranami. Jeśli monitor obsługuje USB-C z zasilaniem do 60 W, będziesz mógł podłączyć laptopa i uzyskać zasilanie za pomocą jednego kabla.

Monitor dla fotografa – opcje budżetowe

Nie ma jednego najlepszego monitora do fotografii; zależy to od tego, czy jesteś profesjonalnym fotografem, czy tylko amatorem i od tego, jakie jest ostateczne miejsce docelowe Twoich zdjęć. Wierność odwzorowania kolorów oraz zrozumienie związanych z nią terminów technicznych i specyfikacji to klucz do zakupu najlepszego monitora do edycji zdjęć, dopasowanego do sposobu Twojej pracy.


Jeśli szukasz czegoś o ograniczonym budżecie, dobrym wyborem jest opcja monitora z mniejszą ilością funkcji. Główna różnica polega na tym, że taki monitor nie ma koncentratora USB i nie można użyć portu USB-C laptopa, aby się z nim połączyć. Jednak nadal ma wejścia DisplayPort i HDMI, więc możesz użyć adaptera, nawet jeśli Twój laptop do edycji zdjęć nie ma tych portów.


Dobry monitor do tworzenia treści, który ma mniejszy 24-calowy ekran i niższą rozdzielczość 1080p oznacza, że chociaż nie zobaczysz tylu szczegółów, co na wyświetlaczu 4K, gęstość pikseli jest nadal wystarczająco dobra, aby zobaczyć ostre obrazy. Taki monitor jest lepszy niż inne tanie wyświetlacze do edycji zdjęć, ponieważ ma dedykowany tryb sRGB o dużej dokładności. Ten tryb blokuje niektóre ustawienia obrazu, w tym jasność, ale nawet przy włączonym trybie nadal jest wystarczająco jasny do ciemnych lub umiarkowanie oświetlonych pomieszczeń.

Monitor dla fotografa – na co musisz zwrócić uwagę?

Ergonomia, czyli gęstość pikseli ekranu, która wskazuje, jak duży jest wyświetlacz i jak ergonomiczny jest monitor. Wartość około 110 PPI jest idealna dla klasycznych ekranów, niższe wartości oznaczają większy wyświetlacz, wyższe wartości mniejszy. W Internecie możesz znaleźć proste kalkulatory, aby określić gęstość pikseli. Pamiętaj, że ekrany UHD mają cztery piksele do jednego, co oznacza, że musisz zmniejszyć o połowę PPI przekątnych. Wyświetlacz monitora 4K o wysokiej rozdzielczości 5120 × 2880 pikseli odpowiada rozmiarowi wyświetlacza monitora WQHD o rozdzielczości 2560 × 1440 pikseli, tylko obraz jest znacznie ostrzejszy.

Technologie połączeń

Dominowały dotąd trzy technologie połączeń dla monitorów: HDMI, USB-C/Thunderbolt i DisplayPort. Wszystkie trzy technologie można do siebie dopasować w pewnych granicach, ale należy pamiętać o połączeniu, w zależności od używanego komputera.


Wiele nowoczesnych laptopów ma tylko porty USB-C i Thunderbolt, które można łatwo podłączyć do portów HDMI lub wyświetlacza w monitorze za pomocą niedrogich adapterów. Odwrotnie, staje się to trudniejsze: jeśli monitor obsługuje tylko USB-C lub Thunderbolt, nie można go przekonwertować na interfejs HDMI po stronie komputera. Aby jednak zminimalizować plątaninę kabli, warto przy zakupie monitora upewnić się, które interfejsy w komputerze są obsługiwane.


To, co naprawdę ważne, gdy wybierasz monitor dla fotografa, to trwałość kolorów. Jest ona określana na podstawie trzech czynników – z jednej strony dostępnej przestrzeni kolorów w procentach sRGB lub P3, z drugiej strony poprzez niezawodną możliwość kalibracji i wreszcie przez tak zwaną tablicę przeglądową 10 bitów i więcej dla czystych gradientów kolorów. Te trzy czynniki odróżniają odpowiednie od nieodpowiednich wyświetlaczy – jeśli nie zachowują kalibracji kolorów, nie wyświetlają kolorów poprawnie lub tworzą kolorowe obwódki, ekrany te nie nadają się dobrze do późniejszego przetwarzania materiału wizualnego.


Niektóre z droższych monitorów są dostarczane z własnymi narzędziami do kalibracji, ale te, które ich nie mają, będą wymagały użycia jednego z najlepszych narzędzi do kalibracji monitorów, aby to sprawdzić (wyjście na ekranie może się zmieniać w trakcie życia wyświetlacza), więc najlepiej skalibrować regularnie monitorować.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756