Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak odkamienić czajnik - sprawdzone sposoby

  2024-05-17

Parzenie herbaty czy kawy z czajnika to dla Ciebie codzienność? Zatem na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z nieestetycznym osadem na dnie swojego sprzętu. Odkładający się kamień zmienia smak wody, a dodatkowo może skutkować szybszym niszczeniem się elementów urządzenia. W naszym poradniku podpowiemy, jak odkamienić czajnik, aby pozbyć się tworzącego osadu.

Dlaczego w czajniku zbiera się kamień?

Czajnik jest urządzeniem, do którego każdego miesiąca wlewamy setki litrów wody. Często jest ona bardzo twarda, co powoduje osadzanie się kamienia wewnątrz sprzętu. Szybkość tego procesu jest zależna od zawartości minerałów w wodzie, którą nalewamy do czajnika. Im więcej wapnia i magnezu, tym twardsza woda. Podczas podgrzewania, wymienione wcześniej pierwiastki wytrącają się z wody, a następnie osadzają na dnie i na ściankach urządzenia. 


Początkowo osad jest niewidoczny, jednak z czasem warstwa robi się na tyle gruba, że jest zauważalna nie tylko gołym okiem, ale także w smaku. Ponadto podczas gotowania z czajnika mogą dobiegać odgłosy przypominające „wybuchy”. To pękający kamień, który potem wraz z wodą może wylądować w naszej szklance, czy kubku. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie pozbywać się go z wnętrza urządzenia. Zatem jak odkamienić czajnik, by pozbyć się nieestetycznego osadu?

Dlaczego trzeba odkamienić czajnik i jak często to robić?

Powiedzmy sobie wprost: nawet dokładnie przefiltrowana woda będzie zawierać jakieś ilości magnezu i wapnia. To tylko kwestia czasu, kiedy nasza herbata zacznie mieć dziwny posmak, a na jej powierzchni pojawią się plamy z kamienia. To zdecydowany znak, że warto odkamienić czajnik. Ma to związek nie tylko ze smakiem napoju, ale także bezpieczeństwem czajnika. Osad źle wpływa na wnętrze urządzenia, a przede wszystkim na elementy grzewcze. Czajnik, pokryty grubą warstwą kamienia, znacznie mniej efektywnie pracuje, przez co gotowanie trwa dłużej. Zwiększa to również pobór prądu. 


Sprzęt nie tylko wygląda w środku nieestetycznie, ale jest także bardziej podatny na uszkodzenia. Regularne powtarzanie tej czynności (mniej więcej 2 razy w miesiącu), pozwoli nam zachować urządzenie w czystości i zapewni wydajną pracę oraz długotrwałe użytkowanie, bez ryzyka awarii. Ważne jest również, aby wybrać odpowiedni preparat. Domowe sposoby cieszą się popularnością. Warto jednak sprawdzić także profesjonalne odkamieniacze do czajników, które są do tego dedykowane.

Domowe sposoby na odkamienianie czajnika

Jak odkamienić czajnik octem?


Ocet przydaje się w kuchni nie tylko podczas przygotowywania potraw. Jest on jedną ze skutecznych metod odkamieniania czajnika. Wystarczy, że zrobisz roztwór z wody i octu w proporcjach 1 do 1, wlejesz go do czajnika i zagotujesz.  Następnie pozostaw tę mieszaninę na godzinę, a potem solidnie wypłucz wnętrze urządzenia.  Jeśli kamienia nagromadziło na tyle dużo, że powstała dosyć gruba warstwa, możesz go zalać samym octem, odczekać i dobrze przemyć, by zagotowana w tym czajniku woda na herbatę nie była potem kwaśna.

 

Jak odkamienić czajnik sodą?


Soda oczyszczona to kolejny efektywny środek na pozbycie się kamienia, który znajdziesz w szafce kuchennej. Stwórz mieszankę z czterech łyżek sodki oraz 1,5 litra wody (najlepiej zrób to od razu w czajniku) i zostaw ją w nim przez minimum godzinę. Oczywiście po tym czasie wylej całą zawartość roztworu, a urządzenie porządnie wypłucz.

 

Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?


Odkamienianie czajnika kwaskiem jest bardzo proste. Zalewamy wsypaną do czajnika saszetkę kwasku cytrynowego wodą, zagotowujemy i zostawiamy taki roztwór na minimum godzinę. Potem jak zwykle wylewamy całość płynu i dokładnie płuczemy czajnik.

 

Inne domowe sposoby 


I tak, zamiast kwasku cytrynowego możesz użyć soku z cytrynu, ale to będzie już nieco droższa inwestycja, gdyż jedna cytryna nie wystarczy – nie ma w niej wystarczająco dużo soku. Zamiast cytryny do odkamieniania dobrze sprawdzi się też słynny amerykański napój, który „czyni cuda”. W tym przypadku bierzemy jednak szklankę tego napitku i do niej dolewamy pół szklanki wody.


Nasze babcie natomiast podczas obierania ziemniaków odkamieniały czajnik, wsypując na dno przepłukane wcześniej obierki. Następnie je zagotowywały, wyławiały skórki, a wodę z nich ponownie gotowały. Do odkamieniania czajnika możesz użyć jeszcze proszku do pieczenia. Wsyp go do czajnika, dolej wodę i zostaw na całą noc. Rano dokładnie wypłucz urządzenie, żeby we wnętrzu nie pozostały zapachy i smaki, które potem mogłyby zepsuć smak herbaty i kawy.

Czyszczenie czajnika gotowymi preparatami

Powyższe domowe sposoby to ekologiczne metody na odkamienianie czajnika. Elektryczny, czy też na gaz – każdy można oczyścić właśnie w ten sposób. Jeśli jednak wolisz stosować preparaty sklepowe, to w każdym sklepie z urządzeniami gospodarstwa domowego, a także w markecie, z pewnością znajdziesz szereg produktów przeznaczonych do tego celu. Sprawdzają się zarówno jednorazowe saszetki, jak i butelkowane płyny, które służą także do odkamieniania ekspresów. Każdorazowo postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Preparaty te, odznaczają się wysoką skutecznością działania.


Zwykle proszki rozpuszcza się w ciepłej wodzie. Podobnie należy postępować z płynami, zależnie od tego, do jakiej ilości zostały przeznaczone i z czego mają usunąć osad. Oczywiście, po określonym czasie musisz wylać dany preparat, dobrze wypłukać czajnik oraz zagotować w nim przynajmniej dwukrotnie wodę. Zdroworozsądkowo takie „odgotowanie” czajnika zalecamy zarówno po użyciu środków profesjonalnych jak i tych domowych.


Choć nie unikniemy konieczności odkamieniania czajnika, to możemy jednak znacznie ograniczyć częstotliwość wykonywania tej czynności. Przyczynia się do tego korzystanie z wody filtrowanej, a więc o ograniczonej zawartości wapnia i magnezu. W miarę możliwości staraj się gotować tyle wody, ile aktualnie zużyjesz. Dzięki temu woda nie będzie stała w czajniku, co z pewnością wpłynie na zmniejszone osadzanie się kamienia.

Czajniki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756