Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czym wyczyścić zlew granitowy?

 2023-09-19 

Chociaż zlewozmywak ma stały kontakt z wodą, wcale nie należy do urządzeń higienicznych. Bakterie gromadzą się w nim bowiem zwłaszcza przy odpływie, zaś powierzchnia zlewu niby jest idealnie gładka. To jednak wcale nie znaczy, że wolna jest od drobnoustrojów oraz bakterii. Ale są też inne zabrudzenia i o nie głównie nam chodzi. Dlatego zatem pytamy, czym czyścić zlew granitowy? Z drobnoustrojami radzą sobie m.in. antybakteryjne powierzchnie, czy też specjalne płyny. Tym razem chodzi o widoczne plamy, także te z twardej wody, które pojawiają się na zlewach granitowych. Teoretycznie ta sprawa jest dość prosta, chociażby dlatego, że jak przekonują producenci, te właśnie produkty są łatwe do utrzymania w czystości, m.in. za sprawą wspomnianej gładkiej powierzchni. Jednak w trakcie użytkowania, powierzchnie ulegają niestety zaplamieniu.

Rodzaje zlewozmywaków granitowych

Zanim wgłębimy się w temat, czym czyścić zlewozmywak granitowy, warto wiedzieć, z czego jest zrobiony. Nazwy, których używają producenci, pochodzą oczywiście od głównego minerału i jest to granit. Jednak po pierwsze, jest on zmielony, a po drugie, ma tylko procentowy udział w całej masie. Praktycznie zatem każdy wytwórca używa własnej nazwy na określenie zlewozmywaków zrobionych z tzw. kompozytu. Jeśli zlew miałby być zrobiony z czystego granitu, byłby zbyt ciężki do współczesnych mebli. Nie znaczy to, że ktoś takiego nie zrobi sobie na zamówienie, bo to materiał wodoodporny, a może być do tego właściwie zaimpregnowany, ale to jednak rzadkość.


W sklepach natrafimy na zlewy kompozytowe, takie jak: granitowe, zrobione z granitalu, Fragranitu+, Silgranitu DuraPur, czy też Cristaduru. Struktura zlewozmywaka kompozytowego jest połączeniem co najmniej dwóch minerałów. Zwykle są to zmielony granit, wodorotlenek glinu, kwarc czy krzem, których spoiwem jest przeważnie żywica akrylowa. Można także spotkać połączenie granitu z akrylem, a spoiwem mogą też być żywice polimerowe (spajające naturalny piasek kwarcowy, będący składnikiem granitu). A przecież to tylko niektóre, przykładowe nazwy produktów kompozytowych.

Zlewozmywaki granitowe w naszej ofercie:

Czym wyczyścić zlew granitowy?

W tym wypadku powinno się korzystać z preparatów specjalistycznych, dostępnych na rynku i przeznaczonych do czyszczenia zlewów granitowych. Jednak najlepiej jest czyścić takie powierzchnie, stosując się do zaleceń producenta i używać środków firmowych. Powstaje pytanie dlaczego z takich, skoro są inne, łatwiej dostępne? Jest to o tyle istotne, że wytwórca, znając dokładnie skład własnego kompozytu, proponuje preparat dla danego materiału najskuteczniejszy. Już samo to zmniejsza problem w zakresie, jak wyczyścić zlew granitowy, zwłaszcza gdy nie jest nowy. Preparaty firmowe mogą być w postaci płynów, pianek, past czy proszków, zależnie od rodzaju powstałego zabrudzenia, dlatego też trzeba czytać dokładnie etykiety. Tym bardziej, że zgodnie z zaleceniami, po spryskaniu powierzchni zlewu dobrze jest chwilę odczekać, zanim się go wytrze miękką szmatką.

Przede wszystkim systematyczność

Czym czyścić zlew granitowy, to jedno pytanie, ale drugim jest, jak czyścić zlew granitowy. Przy czyszceniu nie ma znaczenia czy jest zlewozmywak okrągły czy zlewozmywak prostokątny. Jeżeli nowy zlewozmywak będzie na bieżąco, czyli niemal po każdej większej pracy, a już na pewno codziennie wieczorem odpowiednio konserwowany, to dłużej zachowa swój właściwy kolor i wygląd. Dotyczy to tak ciemnych, jak i jasnych barw zlewozmywaków. Do ich systematycznej pielęgnacji zachęcają sami producenci, a większość z nich oferuje oczywiście własne środki przeznaczone do czyszczenia konkretnych materiałów. Na pewno przestrzegają oni przed stosowaniem preparatów czynnych powierzchniowo, nieprzeznaczonych do konserwacji kompozytów, jak też do używania wszelkich wybielaczy i środków tzw. agresywnie działających (w tym żrących).


Użycie takich środków może bowiem nieodwracalnie zniszczyć powierzchnię zlewu, podobnie jak szorowanie druciakiem, czy nawet gąbką z ostrym wykończeniem. W ten sposób można bowiem porysować zlewozmywak albo zetrzeć naniesioną powłokę ochronną. Dlatego też, jeśli z różnych powodów nie możemy kupić preparatów proponowanych przez producenta, najbezpieczniej jest użyć zwykłego płynu do naczyń i miękkiej szmatki, a potem zlew wytrzeć do sucha.

Jak czyścić zlew granitowy?

Zarówno do jasnych, jak i ciemnych zlewozmywaków, powinno się używać miękkich ściereczek, najlepiej wykonanych z mikrofibry, ale nie ma takiej konieczności – ważne, żeby były miękkie. Zdecydowanie istotniejsze jest, niesięganie po szorstkie materiały do czyszczenia, takie jak specjalne gąbki, czy druciaki. Nie powinno się także stosować chloru, a konkretnie preparatów z jego udziałem, nawet wtedy, gdy zlew granitowy nie jest nowy, ale ma kilkanaście lat. To ważne,, co potwierdza fakt, że „miękka szmatka” pojawia się we wszystkich zaleceniach.

Czym czyścić czarny zlew?

Jeżeli kupujemy zlewozmywak czarny czy antracytowy, nie znaczy to, że nie musimy go myć, choć przecież i tak nic na nim nie widać. Niestety jednak widać, chociaż nie są to bakterie ani drobnoustroje, bo te można zobaczyć tylko pod mikroskopem. Zwłaszcza, gdy woda jest pełna żelaza, na niektórych czarnych czy antracytowych kompozytach, pozostają widoczne smugi, a już na pewno krople wody w postaci białych plamek.


Zatem czym czyścić zlew granitowy? Po skończonej pracy dobrze jest nie tylko umyć zlew, ale dodatkowo zrobić to wodą przegotowaną, a na koniec wytrzeć go do sucha. Mało tego, warto od czasu do czasu sprawdzić twardość wody, bo jest to istotne nie tylko dla zlewu. W razie czego, trzeba rozważyć kupno impregnatu, zabezpieczającego. Plamy po wodzie nie zostawiają jednak śladów na tych modelach kompozytowych, które wewnątrz są specjalnie powlekane i po takich powierzchniach krople spływają bez śladu. Nie znaczy to jednak, że o takie zlewy nie powinno się dbać. Z czasem powłoka się zetrze, a przecież zlewozmywaka nie kupuje się na chwilę. Jeśli zatem nie wiemy, czym myć czarny zlew, dobrze jest sięgnąć po wskazany przez producenta preparat.

Domowe, bezpieczne sposoby

Czym czyścić zlew granitowy, gdy jest jasny, a w dodatku ma on już swoje lata i nie wiadomo, z czego jest wykonany, a na powierzchni tworzą się zacieki, zwłaszcza wokół odpływu? W tej sytuacji można spróbować sposobów tzw. babcinych. Proponuje się zatem zrobienie gęstej papki z sody z dodaną do niej odrobią wody i nałożenie na zabrudzone miejsce, a po kilku godzinach spłukanie wodą z kranu. Może tutaj pomóc również ocet. Soda oczyszczona w postaci papki, czy ocet (z wodą), to dobre domowe „czyściki”.


Warto też wiedzieć, że granit, zwłaszcza jasny, „nie lubi” takich substancji jak sok z buraków, czy czerwone wino, a nawet kawa i mocna herbata. Zatem, aby się nie przebarwił, warto po takim (ale krótkotrwałym) „szoku”, dobrze spłukać komorę zlewu wodą z kranu. Pomóc może również tabletka do zmywarki rozpuszczona w komorze zlewu i zostawiona do rana, a następnie spłukana. Ostatecznie, chcąc ochronić spód zlewu, można wkładać do niego specjalną matę, która nie tylko wyeliminuje możliwość zaplamienia, ale też porysowania, co jest ważne nie tylko w zlewach wykonanych z innych materiałów.

Zlewozmywaki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756