Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wyczyścić piekarnik? Sprawdzone sposoby!

 2024-05-17 

Piekarnik to urządzenie, w którym przygotowujemy jedzenie, dlatego tak ważne jest, aby utrzymać go w czystości. W ten sposób unikniesz przenoszenia bakterii i zanieczyszczeń na potrawy. Jest wiele sprawdzonych i skutecznych sposobów na to, jak wyczyścić piekarnik. Poniżej przedstawimy Ci kilka możliwości, aby jak najszybciej pozbyć się brudu z wnętrza urządzenia.

Regularne czyszczenie piekarnika – klucz do wydłużenia żywotności sprzętu

Gromadzące się w piekarniku zabrudzenia z biegiem czasu zasychają i robią się trudne do usunięcia. Osady tłuszczu i resztki posiłków mogą zacząć się rozkładać i tworzyć nieprzyjemne zapachy. Gromadzące się wewnątrz bakterie przenikają do przyrządzanych potraw, co w przypadku jedzenia jest bardzo niehigieniczne.


Ponadto długo zalegający w piekarniku brud może dostać się do elementów grzewczych oraz innych części urządzenia i pogorszyć jego pracę. Czysty piekarnik zapewnia także lepszą dystrybucję ciepła. Przekłada się to na jakość pieczonych ciast, czy mięs. Zatem jak wyczyścić piekarnik, aby lśnił czystością?

Piekarniki do zabudowy w naszej ofercie: 

Czyszczenie piekarnika sodą

Do naturalnych i skutecznych metod należy czyszczenie piekarnika sodą. To bardzo bezpieczny sposób pozbywania się zabrudzeń, ponieważ soda nie rysuje powierzchni. Ten naturalny środek usunie tłuste plamy, uporczywy brud, czy też przyschnięte resztki jedzenia. Doskonale neutralizuje również nieświeże zapachy. Zatem jak wyczyścić piekarnik sodą? 


W tym celu należy przygotować pastę składającą się z sody oczyszczonej oraz wody. Najlepiej zrobić to w proporcji 3:1, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Następnie tak przyrządzoną papkę rozprowadź równomiernie we wnętrzu piekarnika. Większą ilość możesz położyć na bardziej zabrudzonych obszarach, jak np. blachy, czy też rury. 


Pozostaw pastę na minimum 25 minut (przy większych zabrudzeniach na dłużej), aby umożliwić jej skuteczne działanie. Kolejną czynnością, jaką musisz wykonać, jest wyczyszczenie piekarnika gąbką. W ten sposób usuniesz zabrudzenia i pozostałości papki sodowej. Na koniec wytrzyj piekarnik wilgotną ściereczką.

Tabletki do zmywarki – skuteczne mycie piekarnika

Zastanawiasz się, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Bez wątpienia to bardzo prosty sposób, który nie wymaga dużego nakładu Twojej pracy. Wystarczy, że umieścisz tabletkę w naczyniu żaroodpornym (lub na blaszce) i zalejesz ją 5-6 szklankami gorącej wody. Następnie włóż szklaną brytfankę do piekarnika i ustaw temperaturę na około 100-150 stopni Celsjusza.

 

Po upływie od 2 do 3 godzin zaschnięte i trudne do usunięcia zabrudzenia będą zmiękczone i dużo łatwiejsze do doczyszczenia. Na sam koniec umyj piekarnik ciepłą wodą i wytrzyj do sucha miękką ściereczką. Zawarte w tabletce substancje mają właściwości rozpuszczające tłuszcz i nabłyszczające. Doskonale więc poradzą sobie z brudem zebranym w piekarniku.

Ocet jako naturalny i bezpieczny sposób na czysty piekarnik

Każdy z nas wie, że mycie piekarnika nie należy do wdzięcznych i przyjemnych zajęć. Warto więc korzystać z domowych sposobów, by pozbyć się zabrudzeń. Trudno nie wspomnieć o powszechnie znanym i od lat stosowanym occie. Już w czasach naszych babć był on używany do usuwania brudu z różnych powierzchni. To nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny sposób na czyszczenie piekarnika. Nie przenika on do potraw, więc w żaden sposób nie zagraża naszemu zdrowiu.


Jak wyczyścić piekarnik używając octu? Przygotuj roztwór składający się z wody i octu w proporcji 50 do 50 i dokładnie go wymieszaj. Aby ułatwić sobie pracę, tak przygotowaną miksturę możesz przelać do butelki ze spryskiwaczem. Następnie równomiernie skrop wnętrze piekarnika, koncentrując się na obszarach z największymi zabrudzeniami. Pozostaw mieszankę na powierzchni piekarnika na około 30 minut (bądź dłużej w przypadku cięższych zabrudzeń). Ocet zmiękczy tłuszcz i przyschnięte zabrudzenia, co ułatwi ich usunięcie.


Innym skutecznym sposobem na pozbycie się brudu jest wstawienie do piekarnika naczynia z wodą, octem i płynem do naczyń oraz nagrzanie urządzenia (do 150 stopni Celsjusza). Parująca w piekarniku ciecz rozpuści tłuszcz i rozluźni zalegające w nim przypalone resztki. Po wystygnięciu wytrzyj wnętrze piekarnika na mokro i zostaw otwarte drzwi do wyschnięcia. W ten sposób pozbędziesz się pozostałości jedzenia i zadbasz o czystość swojego sprzętu. Regularne mycie urządzenia wydłuży również jego żywotność.

Czyszczenie blachy i rusztów

Jak wyczyścić blachę z piekarnika i ruszty? Te elementy najlepiej myć oddzielnie. Niestety pod wpływem wysokiej temperatury pozostałości z potraw znajdujące się na blaszce spiekają się na węgiel i twardnieją. To tu mogą rozwijać się bakterie i drobnoustroje. Utrzymanie blachy w czystości jest więc bardzo ważne. Z pewnością nie jest to łatwe zadanie, ale stosując nasze sposoby, uporasz się z tym w mig.


W pierwszej kolejności wyjmij blachę i ruszty z piekarnika. Ruszty umieść w dużym naczyniu, w którym znajduje się woda z sodą lub octem. Blachę natomiast posyp sodą i zalej wrzątkiem. Jeśli wolisz miksturę z octem, możesz także z niej skorzystać. Wszystko pozostaw na kilka godzin, by rozmiękczyć zaschnięte zabrudzenia. Następnie gąbką usuń kłopotliwe plamy i zmyj wszystko ciepłą wodą. Na koniec użyj ściereczki z mikrofibry, aby wytrzeć te elementy do sucha.

Profesjonalne środki do czyszczenia piekarników

Gdy domowe sposoby mycia piekarników zawiodą, warto rozważyć użycie profesjonalnych środków do czyszczenia. Jest to konieczne zwłaszcza wówczas, gdy sprzęt przez dłuższy czas nie był myty. Dzięki temu nie będziesz musiał godzinami szorować przypalonych resztek jedzenia. Produkty te zawierają skoncentrowane składniki chemiczne, które są skuteczniejsze w usuwaniu plam i uporczywych zabrudzeń.


Do tych czynności świetnie sprawdzają się płyny do mycia piekarników, które występują zazwyczaj w butelkach ze spryskiwaczami o różnych pojemnościach. Te uniwersalne środki przeznaczone są do czyszczenia wnętrz piekarników i rusztów. Doskonale radzą sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Są bezwzględne dla plam, a jednocześnie delikatne dla powierzchni


Bardzo prosty i wygodny jest również sposób ich użycia. Wystarczy spryskać wnętrze piekarnika sprayem i zostawić na kilka minut. Następnie zetrzeć wszystko wilgotną ściereczką i zostawić otwarty piekarnik do wyschnięcia. 

Funkcjonalne rozwiązania ułatwiające czyszczenie piekarnika

Jak umyć piekarnik bez wysiłku? Dla osób, które lubią nowoczesne i praktyczne rozwiązania, świetnie sprawdzą się piekarniki z funkcją czyszczenia parowego. Po zakończeniu pracy wystarczy umieścić blachę (lub specjalnie przeznaczony do tego pojemnik) wypełnioną wodą i wybrać specjalny program. Nagrzana woda zamienia się w parę wodną, zmiękcza zabrudzenia i przypalone resztki jedzenia. Po zakończeniu pracy urządzenia i jego wystygnięciu, z łatwością usuniesz wszelkie zabrudzenia z wnętrza. 


Innym ciekawym rozwiązaniem jest wybór piekarników z funkcją czyszczenia pyrolitycznego. To niezwykle wygodna opcja dla osób ceniących czystość urządzeń, bez konieczności mozolnego ich mycia. Tego rodzaju zaawansowane technologicznie piekarniki, wykorzystują do czyszczenia bardzo wysoką temperaturę. Najczęściej jest to około 500 stopni Celsjusza. W przeciągu 2-3 godzin działania programu uporczywe plamy i zabrudzenia spalane są na popiół. Jedyną czynnością, którą musisz wykonać po wystygnięciu piekarnika, jest wymiecenie pozostałego w nim popiołu.


Piekarnik możesz zatem czyścić przy wykorzystaniu powszechnie znanych domowych sposobów, np.: z użyciem niezawodnej sody i octu. Dla lubiących szybkie i skuteczne rozwiązania sprawdzą się profesjonalne środki do czyszczenia oraz nowoczesne modele piekarników z funkcją samooczyszczenia. Niezależnie od tego, w jaki sposób czyścisz piekarnik - sukces tkwi w regularności.

Piekarniki parowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756