Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak odkamienić zmywarkę?

 2023-09-12 

Wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego wymagają odpowiedniego i okresowego czyszczenia i konserwacji. Zapewnia to nie tylko prawidłowe działanie sprzętu, ale również jego skuteczność. W wypadku urządzeń, które do osiągnięcia wyznaczonego celu wykorzystują wodę, a co bardziej istotne, podgrzewają ją, niezbędne jest okresowe odkamienianie. Szczególnie zmywarki, których wewnętrzne elementy są niedostępne dla użytkownika, należy odkamieniać systematycznie i z wykorzystaniem skutecznych detergentów. Jak odkamienić zmywarkę? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Skąd biorą się osady w zmywarce?

Zanim przejdziemy do praktycznego objaśnienia, jak odkamienić zmywarkę, sprawdźmy skąd bierze się w niej kamień i czy można zastosować jakieś środki zaradcze. Za powstawanie osadu kamiennego w urządzeniach gospodarstwa domowego mających styczność z wodą, odpowiedzialne są wapń i magnez. To minerały, które są bardzo korzystne dla naszego zdrowia, niemniej w połączeniu z systemami wewnętrznymi kuchennych sprzętów, potrafią narobić wiele szkody. Zwłaszcza wtedy, gdy nie zadbamy o systematyczne odkamienianie urządzenia.


Kamień powstaje podczas podgrzewania i gotowania wody oraz powstawania pary wodnej i są to wytrącone cząstki wspomnianego już wapnia i magnezu. Im twardsza woda jest w domu czy mieszkaniu, tym osady kamienne będą się gromadziły wewnątrz urządzenia szybciej i tym częściej należy odkamieniać zmywarkę.

Przygotowanie zmywarki do odkamieniania

Ważną kwestią jest zarówno zagadnienie, jak odkamienić zmywarkę, jak i dotyczące tego, jak odpowiednio przygotować ją do tej czynności. Nowoczesne modele zmywarek informują użytkownika o konieczności przeprowadzenia procesu odkamieniania. Zwykle jest to migająca dioda lub komunikat na wyświetlaczu sprzętu. Jeśli nasze urządzenie wyposażone jest w komunikację bezprzewodową, informację o konieczności odkamienienia urządzenia otrzymamy bezpośrednio na nasz smartfon lub tablet. Warto wykonać tą czynność, jak tylko otrzymamy komunikat ze zmywarki.


Wstępem do odkamieniania powinno być całkowite opróżnienie komory zmywarki z naczyń i sztućców. Warto też zwrócić uwagę na to, czy na dnie komory nie zalegają resztki jedzenia, kości czy też etykiet, np. ze słoików. Drobne elementy mogą również pozostać w koszyku na sztućce, co nalży sprawdzić i wyjąć. Możemy również opłukać filtr zmywarki, choć nie jest to konieczne. Tak przygotowana zmywarka jest gotowa do procesu odkamieniania.

 

Detergenty do odkamieniania

Jak odkamienić zmywarkę? Czy warto wykorzystać domowe sposoby na pozbycie się kamienia, czy lepiej użyć specjalnych detergentów? Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ nie ma domowej, skutecznej metody na pozbycie się osadu kamiennego z wewnętrznych części zmywarki. Kamień zwykle osadza się na grzałce, do której użytkownik nie ma dostępu. Tak samo jest np. w pralce.


Najskuteczniejszymi detergentami do odkamieniania są te, które rekomenduje producent urządzenia. Nie tylko są bezwzględne dla osadu wapiennego, ale przy tym są bezpieczne dla podzespołów naszej zmywarki. Wiele rodzajów detergentów stosowanych do odkamieniania, produkowanych jest zgodnie z zasadą dbałości o środowisko, co oznacza, że nie zawierają fosforanów i innych środków, które mogą mieć negatywny wpływ na ekologię. 

Odkamienianie krok po kroku

Odkamienianie zmywarki nie jest skomplikowaną czynnością i zamyka się w zasadzie w trzech prostych krokach. Pierwszym jest przygotowanie komory zmywania do odkamieniania, co już omówiliśmy. W kolejnym kroku wybieramy detergent i umieszczamy go w koszu zmywarki zgodnie z instrukcją na opakowaniu lub rekomendacją producenta danego modelu urządzenia. Detergent może być w postaci płynnej lub drobnego proszku, który nierzadko należy najpierw rozpuścić. Następnie uruchamiamy odpowiedni program i gotowe.


Zmywarka może być wyposażona w automatyczny program odkamieniania lub też wykorzystywany jest do tego jeden z programów zmywania. Nowoczesne modele są w tym zakresie bardziej intuicyjne. W prostszych konstrukcyjnie urządzeniach, podczas odkamieniania uruchamiamy program długiego zmywania dużej ilości naczyń w najwyższej oferowanej przez zmywarkę temperaturze. Zakończenie cyklu będzie równocześnie zakończeniem procesu odkamieniania.

Zapobieganie osadzaniu się kamienia

Jako użytkownicy możemy skutecznie zapobiegać osadzaniu się kamienia w zmywarce i jej przewodach wewnętrznych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zmiękczanie wody. Do tego celu służy między innymi specjalna sól do zmywarki. Należy ją systematycznie uzupełniać w wyznaczonym do tego miejscu w zmywarce.


Większość zmywarek, nawet tych najprostszych konstrukcyjnie, wyposażona jest w specjalną diodę, informującą użytkownika o konieczności uzupełnienia zbiorniczka na sól. To duże ułatwienie i sprawia, że nie musimy pamiętać o tej czynności. Jak odkamienić zmywarkę, w której stosujemy zmiękczacz wody? Tak, jak rekomenduje producent i nie należy tej czynności pomijać. Samo zmiękczanie wody nie eliminuje konieczności systematycznego odkamieniania sprzętu.

Jakich jeszcze zabiegów wymaga zmywarka?

Jak już wiemy, odkamienianie zmywarki to niezwykle ważna czynność dla sprawnego działania tego urządzenia. Niemniej, nie tylko ono jest ważne. Zmywarka, jak każdy sprzęt domowy, niezależnie od przeznaczenia, wymaga również okresowego czyszczenia. Dotyczy to zarówno jej wnętrza, jak i panelu sterowania, na którym mogą zalegać resztki jedzenia, plamy z wody i inne zabrudzenia. We wnętrzu zmywarki znajdują się filtry, które należy systematycznie czyścić, a w razie konieczności również wymieniać. Czyszczenie i wymianę filtrów należy przeprowadzać zgodnie z rekomendacją producenta zmywarki.


Panel sterowania, zarówno z przyciskami, jak i dotykowym wyświetlaczem, w wypadku znacznego zabrudzenia może ulec uszkodzeniu. Najpierw użytkownik może mieć trudność z zaprogramowaniem urządzenia lub wybraniem rozmaitych funkcji, aż do całkowitej jego blokady. Dlatego tak ważne jest czyszczenie panelu. Do tego wystarczy wilgotna ściereczka lub gąbka i odrobina płynu do mycia naczyń. Na koniec warto wytrzeć wszystkie elementy sterujące do sucha, używając ręcznika papierowego.

Zmywarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756