Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Którą kartę graficzną wybrać? Karta RTX czy GTX?

 2023-09-19 

Wybór karty graficznej do komputera, nie jest prostym zadaniem. W sklepach możesz znaleźć liczne modele, które różnią się od siebie pod względem wydajności i oferowanych funkcji dodatkowych. Szybko jednak zauważysz, że do najpopularniejszych producentów należy Nvidia. Jak wybrać najlepszą z nich, tak aby spełniała swoje zadanie w 100 procentach? Którą kartę wybrać: RTX czy GTX? W naszym poradniku omówimy wszystkie zalety i różnice pomiędzy tymi modelami.

Wybór odpowiedniej karty graficznej

Stojąc przed wyborem karty graficznej dla Twojego komputera gamingowego, musisz dokładnie określić, do czego chcesz wykorzystywać ten podzespół. To kluczowe zadanie, które pozwoli Ci znaleźć najlepszy model. Najczęstszym błędem podczas kupna karty graficznej, jest właśnie niedopasowanie konkretnego modelu pod zadania, z którymi będzie się mierzyć podczas pracy. Karty służą bowiem nie tylko do grania, ale są niezbędnym elementem podczas obróbki graficznej, a także tworzenia animacji. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre karty lepiej sprawdzą się w gamingu, a inne w pracy z grafiką. Co zatem decyduje o tym, która karta nadaje się lepiej do jednego z tych zadań, a inna już nie? Który model należy wybrać do tych zadań: RTX czy GTX? Odpowiedź na to pytanie zależy w głównej mierze od oprogramowania, z którego masz zamiar korzystać. Nie można tutaj również pominąć kwestii budżetowej, ponieważ RTX czy GTX oferują karty z różnych półek cenowych, co przekłada się w bardzo wyraźny sposób na ich wydajność.

Karty graficzne Nvidia w naszej ofercie

RTX czy GTX – największe różnice

Nvidia ma w swojej ofercie jedne z najpopularniejszych kart graficznych, które należą do serii RTX czy GTX. Większość osób szukających nowej karty, staje zwykle przed wyborem pomiędzy właśnie tymi dwoma seriami, ale nie potrafi wskazać różnic pomiędzy nimi. Zasada jest w tym przypadku bardzo prosta i te dwa rodzaje kart można najłatwiej podzielić ze względu na ich datę premiery, co przekłada się z kolei na wszystkie inne aspekty. Karty z serii GTX powstały przed kartami graficznymi z serii RTX, co znaczy, że są nieco starszym typem tych podzespołów. Nie znaczy to jednak, że oferują mniejszą wydajność, ponieważ wszystko zależy już od dokładnego określenia modelu z danej serii. Tak więc, niektóre karty z serii RTX mogą wykazywać mniejszą wydajność, niż karty graficzne z serii GTX. W jaki sposób określa się wspomnianą wydajność kart graficznych z tych dwóch serii? Najlepiej widać to na przykładzie gier komputerowych.

Cechy kart graficznych GTX

Karty z serii GTX zaliczane są obecnie do średniej półki, która przeznaczona jest dla podzespołów skierowanych do osób szukających wydajnych, ale budżetowych rozwiązań. Przykładami takich kart są: GTX 1650, GTX 1660 czy GTX 1660 Ti. Doskonale sprawdzi się ona w każdym komputerze stacjonarnym, ale także laptopie, którego głównym zadaniem nie będzie obsługa szczególnie wymagających gier, czy programów graficznych. Oznacza to, że nadal będziesz mógł grać w najnowsze tytuły i pracować z aplikacjami, ale w niektórych przypadkach będzie trzeba pójść na kompromis i zrezygnować z najwyższych ustawień graficznych. Karty z serii GTX świetnie radzą sobie z większością gier i programów graficznych oferując rozdzielczość Full HD przy stabilnych 60 FPS-ach. Z tego też powodu, wciąż sporo osób decyduje się na karty GTX, ponieważ gwarantują one dobrą jakość obrazu w większości gier, a także pozwalają na mniejszy wydatek podczas zakupu.

Karty graficzne RTX, czyli nowy wymiar gamingu

Nvidia GeForce RTX to zupełnie nowa generacja kart graficznych. Popularne modele to przede wszystkim: RTX 2060, RTX 3050, RTX 3060, RTX 3060 Ti, RTX 3070. Głównym atutem tych kart jest wprowadzenie ray tracingu, co przełożyło się na znaczący wzrost możliwości i jakości graficznych w grach komputerowych. Studia i deweloperzy doskonale wykorzystali taką okazję, tworząc często gry, które rozwijają swoje skrzydła dopiero podczas korzystania właśnie ze wspomnianego ray tracingu. Czym dokładnie jest ta funkcja, i dlaczego pojawiła się właśnie w kartach RTX? Czy GTX oferują podobne rozwiązania? Ray tracing to nic innego, jak analiza promieni światła w grze, co przekłada się na tworzenie realistycznych cieni, czy odbić na lustrze wody. Karty z serii GTX nie oferują tego typu rozwiązań, ale tutaj pojawia się niemałe zaskoczenie, ponieważ nie wszystkie karty RTX są wyposażone w ray tracing. Technologia ta została opracowana stosunkowo niedawno, co znaczy, że tylko nowsze modele kart RTX dysponują dostępem do niej. Czy zatem warto decydować się na zakup karty RTX, która nie ma ray tracingu? Zdecydowanie tak, ponieważ wciąż może ona oferować wiele istotnych ulepszeń względem kart GTX, jak chociażby rozdzielczość, czy ilość klatek na sekundę.

Która karta będzie lepsza?

Co zatem wybrać: kartę RTX czy GTX? Karty RTX to podzespoły stworzone głównie z myślą o świecie gamingu, dlatego jeśli planujesz poświęcić dużo czasu w wirtualnym świecie, to najlepszym wyborem będzie właśnie ta seria. Dla osób szukających niezawodnych, wydajnych, ale mniej kosztownych rozwiązań, karty GTX okażą się doskonałe. Wciąż będziesz mógł uruchamiać niemal wszystkie gry komputerowe, z tą różnicą, że jeśli nie zależy Ci tak bardzo na ultra jakości grafiki, wówczas GTX spełni swoje zadanie wyśmienicie. Niestety wydajność kart z poprzedniej generacji bardzo bardzo odstaje, zwłaszcza w porównaniu z modelami: RTX 3070, RTX 3080, RTX 3090, RTX 4080 czy RTX 4090.

Karta graficzna, a wydajność pozostałych podzespołów

Nie można zapomnieć o bardzo istotnej kwestii, związanej z zakupem karty RTX czy GTX, a którą jest ogólna wydajność całego komputera stacjonarnego. Z tego też względu, wiele osób decyduje się na wybór kart z serii GTX, ponieważ są kompatybilne z większością podzespołów w komputerach, których wiek nie przekracza 5-6 lat. Należy pamiętać o tym, że dedykowane karty graficzne, czyli właśnie RTX czy GTX, wymagają osobnego źródła zasilania. Jeszcze starsze typy kart graficznych, korzystały z zasilania dostarczanego wprost z płyty głównej, ale dla RTX czy GTX nie ma o tym mowy. W zależności od wybranej serii, zapotrzebowanie na energię będzie większe lub mniejsze. Karty RTX konsumują zdecydowanie więcej prądu, dlatego bardzo istotne jest, aby w komputerze znajdował się odpowiednio dobrany zasilacz. Dla tych układów, opisywane zapotrzebowanie różni się także od konkretnego modelu. W praktyce oznacza to, że część z kart RTX z powodzeniem będzie działać na zasilaczu 550 W, podczas gdy dla innych 850 W może okazać się niewystarczające. Karty GTX wygrywają zatem w tym zestawieniu, jeśli szukasz modeli, które nie wymagają dużych nakładów energetycznych lub gdy nie masz w planach zmiany swojego obecnego zasilacza.

Płyta główna i jej złącza dla kart graficznych

Płyta główna ma ogromne znacznie w kwestii doboru kart graficznych. W tym przypadku również najbardziej istotne będzie, z jakiej płyty korzystasz i czy planujesz jej wymianę. Starsze modele płyt głównych oferują złącze PCIE 2.0, ale w nowszych pojawiły się złącza PCIE 3.0, a nawet PCIE 4.0. Złącza PCIE określają możliwość transferu danych pomiędzy komputerem, a kartą graficzną. Modele z serii GTX będą sprawdzać się ze złączem PCIE 2.0, ale najlepiej wykażą się przy złączu PCIE 3.0. Karty z serii RTX nie powinny być montowane w złączach PCIE 2.0, ponieważ może to doprowadzić nawet do fizycznego uszkodzenia, któregoś z podzespołów. Dlaczego tak się dzieje? Głównie dlatego, że wysoka wydajność kart RTX wynika z dużych możliwości przetwarzania danych, a bez możliwości równie szybkiego ich przesyłania do komputera, po prostu nie będzie możliwości wykorzystania pełnego potencjału tych modeli. Czarny scenariusz wygląda tak, że karta, jak i płyta główna, będą wystawione na pracę w wysokich temperaturach, co może spowodować szybsze zużycie lub awarię. Dlatego też karty RTX należy instalować wyłącznie na złączach PCIE 3.0 lub PCIE 4.0.

Wysokie temperatury

Problem z wysokimi temperaturami, o którym przed chwilą wspomnieliśmy, dobrze znany jest każdemu zapalonemu graczowi. W świecie podzespołów komputerowych, wyższa wydajność oznacza wyższe temperatury i na razie nie zanosi się na to, aby coś miało się w tej kwestii zmienić. Dlatego też, jeśli Twój komputer stacjonarny dysponuje jedynie podstawowym systemem chłodzenia, czyli wentylatorem tylnym i przednim, to będzie to w pełni wystarczające dla kart z serii GTX. Sprawa wygląda nieco inaczej w kartach RTX, które będą wymagać wydajniejszego chłodzenia. Warto wspomnieć o tym, że RTX czy GTX są wyposażone w swoje własne układy chłodzenia, ale przy dużym obciążeniu, może okazać się, że nie będzie to wystarczające rozwiązanie. Praca w wysokich temperaturach przełoży się niestety na spadek wydajności.

Karty dla każdego

Podsumowując, karta RTX nadaje się głównie dla osób szukających wysokiej wydajności i jakości obrazu w gamingu, tylko jeśli dysponuje się odpowiednim komputerem z nie mniej wydajnymi podzespołami. Karty GTX natomiast równie dobrze sprawdzą się w gamingu, ale mniej nastawionym na wysoką jakość grafiki lub dla osób, które nie planują w obecnej chwili rozbudowy zestawu komputerowego o podzespoły z górnej półki.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756