Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Nowe zmiany w prawie. Będzie bezpieczniej w sieci?

 2024-04-23 

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało wprowadzenie nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa w internecie. Nadchodzą duże zmiany.

Główne cele Ministerstwa Cyfryzacji

W lutym 2024 roku minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na spotkaniu Rady ds. Cyfryzacji bardzo wyraźnie sprecyzował cele kierowanego przez siebie resortu na najbliższe lata. Bieżący rok ma przynieść wiele zmian, które dotyczą głównie bezpieczeństwa w sieci. Gawkowski podzielił plan na trzy główne założenia:

  • Priorytetowe dla resortu będzie zmienienie ustawy, która dotyczy krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. 
  • Drugim, również ważnym celem jest opracowanie nowej ustawy, która regulowałaby komunikację elektroniczną. 
  • Ostatnim, ale tak samo ważnym zadaniem jest implementacja aktu unijnego, który dotyczy usług cyfrowych (DSA) w Polsce.

Minister Gawskowski podkreślił, że wszystkie trzy projekty są realizowane przez rządowy tryb pracy i będą konsultowane ze społeczeństwem.

Oprogramowanie antywirusowe w naszej ofercie:

Trzy główne filary

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski wyjaśnił, że nowe przepisy wzmocnią bezpieczeństwo w sieci, pod kilkoma kluczowymi względami. Od teraz organy ścigania będą mogły reagować szybciej i bardziej skutecznie przeciwko nielegalnym działaniom online. Według wiceministra może to odstraszyć potencjalnych przestępców.


Nowe przepisy wymuszą także na platformach internetowych wprowadzenie jeszcze większych środków ostrożności. Między innymi dotyczy to wprowadzenia szyfrowania danych swoich użytkowników.


Przepisy omawiają również temat moderowania treści w sieci. Zmiany mają zapobiegać rozpowszechnianiu się szkodliwych materiałów. Według przekazanych informacji przyczyni się do poprawy ogólnie rozumianego bezpieczeństwa w Internecie. 

DSA - unijny akt dotyczący usług cyfrowych w Polsce

W ostatnich miesiącach prowadzone były rozmowy z ekspertami ds. bezpieczeństwa oraz przedstawicielami różnych podmiotów - m.in. organizacji pozarządowych, naukowych i izby gospodarczej. Uwagi na temat przepisów wprowadziło aż 19 organizacji, a większość uczestników zgodziła się z założeniami nowej ustawy. Urząd Komunikacji Elektronicznej został wyznaczony jako główny regulator, który od tej pory będzie nadzorował DSA.

Jakie zmiany przyniosą przepisy?

Nowe przepisy regulują sposoby usuwania nielegalnej treści z witryn internetowych, we wszystkich krajach unijnych. Od teraz wszystkie platformy muszą raportować nielegalne treści. Należą do nich te z pornografią dziecięcą, przemocą, czy wpisy nawołujące do nienawiści.


Wprowadzono zostaną odpowiednie zabezpieczenia dla ochrony danych osobowych. Te będą obowiązywały w ramach rozporządzenia RODO. Według nowych przepisów, strony internetowe nie będą mogły wykorzystywać danych nieletnich. Ponadto dane osobowe nie mogą być wykorzystywane w celach profilowania reklam.


Według wstępnych założeń nowe zmiany mają być wdrążone w trzecim kwartale bieżącego roku.

Laptopy w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756