Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak uzbroić wędkę?

 2022-07-20 

Wędka to bardzo proste narzędzie służące do połowu ryb, ale jak każde inne, wymaga odpowiedniego przygotowania. Czynności tej należy poświęcić dużo uwagi, ponieważ poprawne uzbrojenie wędki jest gwarantem jej poprawnego działania, a co za tym idzie, zwiększy nasze szanse na udany połów. Jak uzbroić wędkę, aby mieć pewność, że w sytuacji brania wszystkie jej elementy zadziałają tak, jak od nich tego oczekujemy? Nie jest to trudne, ale wymaga odrobiny wprawy i przede wszystkim cierpliwości.

Różne uzbrojenie do różnych wędek

Wydawać by się mogło, że wszystkie wędki wyglądają tak samo, dlatego ich odpowiednie przygotowanie przed rozpoczęciem połowu jest identyczne. Nie jest to niestety prawdą, chociaż znacznie ułatwiłoby zadanie wszystkim wędkarzom, szczególnie tym niedoświadczonym. Na sam początek, zanim w ogóle zastanowimy się, jak uzbroić wędkę, powinniśmy zrozumieć, z jakich elementów się składa. Wiedza ta pomoże nam w późniejszym czasie zrozumieć zasadę i kolejność uzbrajania. Unikniemy dzięki temu pomyłek nowicjuszy i zaoszczędzimy czas, który moglibyśmy wykorzystać na łowienie. Wędki dzielmy na kilka różnych modeli, w zależności od tego, jaką rybę mamy zamiar złowić.


Najpopularniejszymi są wędki spinningowe i spławikowe, które z racji swoich prostych konstrukcji nie sprawiają żadnego większego problemu początkującym. Doświadczeni wędkarze natomiast docenią te dwa modele ze względu na ich szerokie możliwości zastosowania. Wędka spinningowa zawsze wyposażona będzie w spławik, a wędka spławikowa już niekoniecznie. Tutaj zatem pojawiają się pierwsze różnice w tym, jak uzbroić wędkę. Powinniśmy zatem zdecydować, od której metody łowienia chcemy zacząć.


Wędki w naszej ofercie:

Uzbrojenie wędki spinningowej

Wędka spinningowa należy do rodzaju wędek krótkich. Jej rozmiary to od 1,5 do 3 metrów, a do jej konstrukcji wykorzystuje się włókno węglowe. Model ten posiada kołowrotek, który może być mały, średni lub duży, a także przelotki dla żyłki. Jak uzbroić wędkę spinningową? Musimy zaopatrzyć się w odpowiednio dobraną żyłkę oraz przynętę, którą dobieramy pod kątem ryby, na którą mamy zamiar zapolować. Żyłkę nawijamy na kołowrotek, a jej koniec przeciągamy przez przelotki. Ważne, aby na końcu wędki pozostawić przynajmniej 1,5 metra swobodnie zwisającej żyłki. Następnie na jej końcu montujemy wcześniej przygotowaną przynętę. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że wiązania stosowane w wędkarstwie są równie rozbudowane, jak węzły żeglarskie. Poznanie ich tajników zajmuje trochę czasu, ale praktyka czyni mistrza. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia wytrzymałości wiązania, ponieważ niepoprawnie wykonane, będzie przyczyną zerwania się ryby lub nawet samej przynęty podczas zarzucania i holowania. Po odpowiednim przymocowaniu przynęty do żyłki nasza wędka spinningowa jest już gotowa do połowu.


Wędki ze spławikiem


Wiemy już jak uzbroić wędkę wykorzystującą przynęty takie, jak wobler i blaszka, ale jak uzbroić wędkę ze spławikiem? Sytuacja jest bardziej rozbudowana, ponieważ metoda spławikowa różni się w kwestii wykorzystywanego sprzętu. Wędki takie mogą posiadać kołowrotki lub też nie. W przypadku, gdy zdecydujemy się na metodę pozbawioną tego elementu, wówczas gotowy zestaw montujemy na wędce. Jeśli zdecydujemy się jednak na zastosowanie kołowrotka, wówczas żyłka powinna być na niego nawinięta, a następnie przeciągnięta przez przelotki. Występują modele wędek spławikowych bez przelotek, wówczas cały proces uzbrajania jest o wiele krótszy.


Po przeciągnięciu żyłki przez przelotki w pierwszej kolejności montujemy stoper. Jego zadaniem jest utrzymywanie spławika na odpowiedniej głębokości, którą możemy regulować wedle własnych potrzeb. Za stoperem powinien znaleźć się spławik, najlepiej przelotowy, ponieważ sprawia najmniej problemów początkującym adeptom sztuki wędkowania. Jeśli zdecydujemy się na taki właśnie model, powinniśmy zaopatrzyć się w stoper, który będzie większy niż oczko przelotowe spławika. Musi on być przede wszystkim dobrze widoczny, dlatego poleca się modele z dużą anteną. Istotną cechą spławików jest wypór. Większy wypór oznacza, że będzie można rzucić nim dalej. 


Za spławikiem montujemy kolejny stoper, który tym razem będzie pilnować, aby spławik wisiał niżej niż ciężarki. Zapobiegnie to splątaniu podczas wyrzutów. Za stoperem umieszczamy wspomniane ciężarki, których zadaniem jest regulowanie zanurzenia spławika i utrzymywanie go w odpowiedniej pozycji. Dobór ciężarków powinien być podyktowany stopniem zanurzenia spławika, który chcemy osiągnąć. 


Po zamontowaniu powyższych elementów wykonujemy na żyłce pętlę, którą następnie przeciągamy przez pętlę na przyponie haczyka, a końcówkę z haczykiem przepuszczamy przez pętlę przyponu. Jest to podstawowy rodzaj wiązania, który gwarantuje silny i pewny zacisk. Ważne, aby przypon był wykonany z żyłki cieńszej niż ta, którą wykorzystujemy jako żyłkę główną. Tak przygotowany zestaw jest w pełni gotowy do rozpoczęcia wędkowania.


Metoda gruntowa


Osobną kategorią jest metoda gruntowa, ale jak uzbroić wędkę na grunt? Proces ten jest znacznie prostszy od tych opisanych wyżej dla wędek spinningowych i spławikowych. Metoda gruntowa nie wykorzystuje spławika, ponieważ haczyk z przynętą swobodnie spoczywa na dnie zbiornika, a branie oznajmiane jest za pomocą dzwonka. Na samym początku nawijamy żyłkę na kołowrotek i przepuszczamy ją tylko przez pierwszą przelotkę, tę najbliżej kołowrotka. Następnie mocujemy na niej dzwonek sygnalizacyjny i przepuszczamy żyłkę przez pozostałe przelotki i rurkę antysplątaniową. Mniej więcej w jej połowie powinien zostać umieszczony koszyczek zanętowy. Na żyłce montujemy następnie stoper, a nieco dalej krętlik, którego zadaniem jest zapobiegnięcie splątaniu żyłki pod wodą. Następnie znajduje się przypon i haczyk.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756