Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak grać w pokera? Zasady

 2022-10-21 

Poker to jedna z najbardziej popularnych gier karcianych na całym świecie. Grają w nią miliony ludzi, a część z nich robi to nawet profesjonalnie. Poker doskonale nadaje się jako gra towarzyska podczas spotkań ze znajomymi, ale wiele osób unika jej, twierdząc, że zasady są zbyt skomplikowane. Jest to mylne spojrzenie na grę, którą jest poker. Zasady są tutaj bardzo jasno określone i jedynym problemem może być ich zapamiętanie na początkowych etapach nauki.

Pochodzenia pokera


Większość osób, które nigdy wcześniej nie grało w pokera, kojarzy tę grę głównie z filmów, szczególnie osadzonych w realiach Dzikiego Zachodu. Wbrew pozorom jest to bardzo bliskie prawdy, ponieważ gra ta została wymyślona właśnie w tamtym okresie. Historycy spierają się jednak o dokładne wskazanie czasu i miejsca, gdzie pierwszy raz pojawił się poker. Zasady również nie mają jasnej genezy, ale wiadomo, że pierwsza potwierdzona wersja powstała w okolicach roku 1860. Wtedy też na terenach stanów Ohio, Illinois i Indiany kowboje zaczęli namiętnie grać w tzw. Studa, czyli pierwszą wersję pokera.


Inni historycy twierdzą, że poker swoje korzenie ma aż w XV wieku. Doszukują się tutaj podobieństw do gry znanej na terenach Niemiec, która potem przez Francję trafiła do Ameryki i tam została zaadaptowana przez kolonistów. Trudno spierać się o prawdziwe początki pokera, kiedy w dzisiejszych czasach możemy zagrać w wiele jego odmian. Najpierw jednak trzeba zapoznać się z absolutnymi podstawami tej gry.

Poker w Polsce


Poker w naszym kraju zdobył wielką popularność dopiero stosunkowo niedawno. Dlatego też duża część osób wciąż nie jest zaznajomiona z jego zasadami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane. W rzeczywistości poker to jedna z prostszych gier karcianych, która opiera się na wyjątkowo przejrzystych i zrozumiałych zasadach. Emocje, które towarzyszą rozgrywce, związane są z niepewnością, co kryją karty pozostałych graczy. Poznajmy zatem układy i ich znaczenie, które dadzą nam przewagę w trakcie gry.

Układy kart


Najsłabszym układem jest wysoka karta, czyli najwyższa karta spośród tych, które trzymamy obecnie w dłoni. Następny układ to para, czyli dwie karty o takiej samej wartości. Po parze mamy dwie pary, czyli dwa układy kart o tej samej wartości. Kolejnym układem jest trójka, czyli trzy takie same karty.


Na razie wygląda to całkiem prosto, przyjrzyjmy się zatem bardziej zaawansowanym układom kart.

Strit to ciąg kart o wartości następującej po kolei, czyli np. 5, 6, 7, 8 i 9. Kolor jest układem kart, jak sama nazwa wskazuje, o takim samym kolorze. Karty te mogą być o różnych wartościach. Ful jest to układ trzech takich samych kart, a dodatkowo także jednej pary. Cztery takie same karty to z kolei kareta. Przedostatnim układem kart jest poker. Zasady wskazują, że są to karty następujące po sobie po kolei, podobnie jak w przypadku Strita, ale tym razem są dodatkowo takiego samego koloru. Najwyższym możliwym układem jest poker królewski, który zawiera kart następujące po sobie po kolei, w kolorze, ale wszystkie należą do najwyższych: 10, Walet, Dama, Król i As.

Możliwości ruchów w rundzie


Skoro znamy już wszystkie układy występujące w pokerze, czas poznać ruchy, które może wykonać gracza. Jak się gra w pokera w połączeniu z nimi? W zależności od wybranej wersji pokera mogą się one od siebie różnić. Skupmy się zatem na początku na wersji tradycyjnej, od której należy zacząć przygodę z grą, którą jest poker. Zasady mówią, że każdy z graczy otrzymuje pięć kart, spośród których może odrzucić maksymalnie 4 i dobrać nowe. W ten sposób finalnie ma się w ręku układ kart, który będzie decydować o wygranej lub przegranej. Po każdym doborze kart, gracze decydują czy chcą grać dalej, czy wolą nie ryzykować. Do wyboru mają następujące ruchy:


  • Postawienie – wprowadzenie żetonów do puli na samym początku gry.
  • Pas – wycofanie się z gry, co wiąże się z utratą żetonów wprowadzonych na początku do puli.
  • Podbicie – wprowadzenie żetonów do gry. Reszta graczy może wyrównać lub spasować.
  • Sprawdzenie – wyrównanie stawki podbitej przez innego gracza.
  • Czekanie – zrezygnowanie z jakiegokolwiek ruchu w danej rundzie, ale tylko, gdy stawka nie została podbita przez pozostałych graczy.
  • Va Banque – wprowadzenie wszystkich swoich żetonów do puli.

Texas Hold'em


W najbardziej popularnej odmianie, nazywanej Texas Hold'em, zasady są nieco inne. Jak grać w pokera w tej odmianie? Przed rozdaniem kart, każdy z graczy musi ustalić wysokość stawki, którą umieszcza w puli. Osoba rozdająca karty z pełnej talii, podaje graczom na sam początek tylko po dwie. W tym momencie gracze mają chwilę na zastanowienie się, czy otrzymane karty są dla nich pomyślne i czy chcą zaryzykować dalszą grę. Mogą spasować, podbijać, czekać lub sprawdzić. Po wykonaniu ruchu, na stół zostają wyłożone trzy odkryte karty, które stają się uzupełnieniem puli dla wszystkich graczy. Ponownie następuje ruch graczy, po czym na stół zostaje wyłożona czwarta karta. Ponownie gracze decydują o swoim ruchu. 


Po zakończeniu rundy na stół trafia piąta, finalna karta. Gracze mogą teraz stworzyć ostateczny układ z dostępnych kart. Następnie wszyscy odsłaniają swoje dwie karty, które wcześniej były ukryte przed innymi w dłoniach i sprawdzają, kto ma najsilniejszy układ. Gracz z tym układem kart zostaje zwycięzcą.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756