Poradniki Eksperta

Gry w karty to jedna z popularniejszych form rozrywki. Mogą w nie grać zarówno dzieci, jak i dorośli. Istnieje bardzo wiele rodzajów gier, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Można wybrać te mniej skomplikowane, z którymi bez problemu poradzą sobie nasze pociechy. Dla bardziej wymagających sprawdzą się gry karciane o nieco bardziej skomplikowanych zasadach. Jest wiele pozytywów płynących z rozgrywek karcianych. Dotyczą one zarówno naszego rozwoju, nabywania nowych umiejętności czy po prostu dobrego spędzenia czasu w miłym towarzystwie. Dlaczego warto grać w karty? Jak grać w karty? Jakie gry przeznaczone są dla dzieci, a jakie dla dorosłych? Poniższy poradnik odpowie Ci na te pytania i wskaże, jak gra się w karty.

Dlaczego warto grać w karty?


Gry karciane to przede wszystkim doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Tę formę rozrywki można wybrać dla całej rodziny, jak i grona znajomych. Czas spędzony na grze w karty dostarczy niewątpliwie niezapomnianych wrażeń i wielu pozytywnych emocji. Gry pozwolą również oderwać się od codziennych obowiązków i dostarczą nam wiele radości. Ponadto są swego rodzaju treningiem dla mózgu, poprawiają naszą pamięć, i pomagają rozwijać umiejętności związane z planowaniem czy podejmowaniem decyzji. 


Podczas gry w karty uczestnicy skupiają się i koncentrują na jednej czynności. Również dla dzieci ten rodzaj rozrywki może pozytywnie wpływać na ich rozwój. Dzieci uczą się pracy w grupie. Stawiają sobie określone cele do których dążą. Gry w karty wymagają od nich koncentracji i przestrzegania określonych zasad. Ponadto uczą analitycznego myślenia, szybkiego kojarzenia i przewidywania określonych sytuacji. Warto więc sięgać po gry karciane niezależnie od wieku.

Gry karciane w naszej ofercie:

Jakie gry w karty dla dzieci?


Jeśli chodzi o maluchy, warto wypróbować gry dedykowane dzieciom już od 3 roku życia. W tym wieku dzieci potrafią już zrozumieć proste reguły gry i zainteresować się nimi. Przykładem są gry, których zasady opierają się na dobieraniu kart parami. Dziecko zapamiętuje obrazek i wyszukuje kolejny, pasujący do niego. Do jednej z najbardziej popularnych gier karcianych należy gra UNO. To niezwykle wciągająca i ciekawa gra polegająca na dopasowaniu kart pod względem symbolu czy koloru. Zasady tej gry nie są skomplikowane, jednak wymagają od dzieci zaangażowania i koncentracji. Nieco większe możliwości mają starsze dzieci, które posiadają już określone umiejętności. Mogą one grać w bardziej skomplikowane gry, jak np. Makao.

Jakie są zasady gry w Kuku i Pana?


Ciekawym rozwiązaniem jest gra w Kuku. Jej zasady nie są trudne. Jeden z graczy otrzymuje cztery karty, a pozostali po trzy karty. Reszta kart może być odłożona na bok. Grę rozpoczyna gracz, który ma cztery karty. Oddaje on jedną kartę kolejnemu graczowi (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Celem grających jest uzbieranie trzech kart takiej samej wartości lub takiego samego koloru. Wygrywa ten, kto jako pierwszy skompletuje trzy takie samy karty i krzyknie „kuku”.


Natomiast w grę Pan gra się kartami z tzw. małej talii (tj. od dziewiątki do asa). Przeznaczona jest ona dla 2-4 graczy. Karty rozdawane są po równo wszystkim graczom. Grę rozpoczyna ten uczestnik gry, który posiada dziewiątkę kier. Wykłada ją na stół, a kolejni gracze wykładają karty o takiej samej wartości lub wyższej. Uczestnicy mogą dokładać jedną lub cztery karty jednakowej wartości (np. cztery damy, cztery asy). Gracz, który nie może wyłożyć karty o wyższej wartości pobiera ze stosu trzy karty. Celem gry jest pozbycie się przez gracza wszystkich kart. Uczestnik, który jako ostatni pozostanie z kartami otrzymuje literę P, a następnie A i N. Osoba, która jako pierwsza zdobędzie wszystkie trzy literki przegrywa grę.

Jakie są zasady gry w wojnę?


Jedną z prostszych gier w karty jest wojna. To gra przeznaczona dla dwóch osób. Może więc zagrać w nią rodzic z dzieckiem. Talia kart rozdawana jest po równo dla każdego uczestnika. Każdy z graczy wykłada po jednej karcie. Ten, kto wykłada wyższą kartę, zabiera obie. W przypadku, gdy uczestnicy wyłożą po karcie o takiej samej wartości, to kładą po jednej karcie ze starego stosu zakrywając ją. Następnie kładą kolejną kartę, którą odkrywają. Wszystkie sześć kart zabiera ten uczestnik, który wyłożył kartę o wyższej wartości. Ostatecznie wygrywa uczestnik, który zbierze wszystkie karty w danej rozgrywce.

Jakie są zasady gry Gapa?


Jak grać w karty, by był to dobrze spędzony czas? Warto dobrać odpowiedni rodzaj gry, której reguły przypadną do gustu wszystkim uczestnikom. Wiele radości może przynieść gra w karty Gapa. Każdy z graczy otrzymuje po cztery karty. Następnie uczestnicy sprawdzają wartość swoich kart i decydują, których chcą się pozbyć. Zazwyczaj zostawiają sobie karty o takiej samej wartości, by móc szybciej je skompletować. Gracz kładzie niepotrzebną mu kartę przed graczem z lewej strony, a nową kartę otrzymuje od gracza z prawej strony. Kolejne rundy przebiegają w ten sam sposób. Uczestnik, który jako pierwszy uzbiera cztery jednakowe karty odkłada je na stół. Pozostali gracze powinni jak najszybciej odłożyć swój komplet kart. Ten, kto jako ostatni odłoży karty przegrywa i zostaje Gapą.

Jakie są pozostałe gry w karty?


Dorośli mogą wybrać gry o prostych zasadach lub gry o bardziej skomplikowanym charakterze. Ciekawe są rozgrywki wymagające nieco dłuższego czasu i większego skupienia. Jest wiele różnorodnych rodzajów gier, które mogą przypaść do gustu różnym osobom. Niezwykle popularną grą jest Poker. Podczas rozgrywek uczestnicy dążą do skompletowania kart w jak najlepszym układzie. Ta gra wymaga od graczy stwarzania pozorów, mających na celu zmylenie przeciwników. Jest bardzo wielu pasjonatów tej gry, dla których jest ona doskonałą formą rozrywki. W gronie przyjaciół i znajomych sprawdzą się również takie gry jak np. Tysiąc, Makao, Brydż, Remik, Oczko.


Dla osób, które chcą w ciszy i spokoju spędzić wieczór, dobrym rozwiązaniem będzie jednoosobowa gra, jaką jest Pasjans. Można przy niej się zrelaksować, choć nie jest łatwa i nie zawsze wychodzi. Karty należy tu ułożyć według określonej kolejności. Zatem, jak się gra w karty? W pierwszej kolejności, warto poznać zasady i reguły poszczególnych gier. Wtedy dopiero gra będzie przyjemnością, a wygrana i wspólnie spędzony czas w gronie rodziny i przyjaciół przyniesie wiele satysfakcji.

Jak wygląda talia kart do gry?


Talie mogą składać się z różnej ilości kart. Karty dzielą się na cztery kolory. Wśród nich można wyróżnić następujące: trefl nazywany żołędziem (znak przypominający koniczynkę), pik nazywany winem (znak w kształcie odwróconego serca), karo nazywany dzwonkiem (czworokąt w kształcie rombu) oraz kier (znak w kształcie serca). Karo i kier są w kolorze czerwonym, zaś trefl i pik w kolorze czarnym. W tali składającej się np. z 52 kart w każdym kolorze znajduje się po 13 kart o różnej wartości tj. od najsłabszej dwójki do najsilniejszego asa.

Jakie są zasady gry w Makao?


Gra w Makao jest grą strategiczną, w której może grać kilka osób. Każdy uczestnik gry otrzymuje po pięć kart. Następnie z talii kart wybiera się jedną kartę i kładzie na środku w sposób widoczny dla wszystkich. Osoba siedząca po lewej stronie osoby rozdającej, rozpoczyna grę. Gracz wykłada na środek jedną ze swoich kart w taki sposób, by pasowała kolorem lub nominałem. Jeśli gracz nie posiada odpowiedniej karty, dobiera kartę z talii. Istotne są tu karty funkcyjne, które zobowiązują gracza do określonego ruchu. Dwójki i trójki wyłożone przez gracza zobowiązują kolejną osobę do dobrania odpowiednio dwóch lub trzech kart. Gdy wyłożona jest czwórka, następny gracz opuszcza jedną kolejkę. Czwórkę może przebić jedynie czwórką.


Kolejną kartą funkcyjną jest walet. Uczestnik gry, który wykłada tę kartę, może zażądać określonego nominału karty (będzie on obowiązywał całą kolejkę). Kartę tę można przebić. Jeśli gracz tego nie zrobi lub nie położy żądanej karty, musi dobrać jedną kartę z talii. Natomiast damę można położyć na każdą inną kartę. Również następny gracz może położyć na damę dowolnie wybraną kartę. Uczestnik gry, który wyłoży asa, może żądać zmiany koloru wiodącego w grze. Jedynie inny as wyłożony przez kolejnego uczestnika gry może pobić to żądanie. Natomiast król pik i kier nazywane są królami bitnymi. Król pik zmusza poprzedniego gracza do pobrania 5 kart z talii, zaś król kier zobowiązuje do pobrania 5 kart następnego gracza. Uczestnik gry, który pozostanie z jedną kartą, powinien krzyknąć „makao”. Jeśli o tym zapomni musi dobrać kolejne 5 kart. Wygrywa ten, kto jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart i wypowie hasło „po makale”.

Jakie są zasady gry w Makao?


Gra w Makao jest grą strategiczną, w której może grać kilka osób. Każdy uczestnik gry otrzymuje po pięć kart. Następnie z talii kart wybiera się jedną kartę i kładzie na środku w sposób widoczny dla wszystkich. Osoba siedząca po lewej stronie osoby rozdającej, rozpoczyna grę. Gracz wykłada na środek jedną ze swoich kart w taki sposób, by pasowała kolorem lub nominałem. Jeśli gracz nie posiada odpowiedniej karty, dobiera kartę z talii. Istotne są tu karty funkcyjne, które zobowiązują gracza do określonego ruchu. Dwójki i trójki wyłożone przez gracza zobowiązują kolejną osobę do dobrania odpowiednio dwóch lub trzech kart. Gdy wyłożona jest czwórka, następny gracz opuszcza jedną kolejkę. Czwórkę może przebić jedynie czwórką.


Kolejną kartą funkcyjną jest walet. Uczestnik gry, który wykłada tę kartę, może zażądać określonego nominału karty (będzie on obowiązywał całą kolejkę). Kartę tę można przebić. Jeśli gracz tego nie zrobi lub nie położy żądanej karty, musi dobrać jedną kartę z talii. Natomiast damę można położyć na każdą inną kartę. Również następny gracz może położyć na damę dowolnie wybraną kartę. Uczestnik gry, który wyłoży asa, może żądać zmiany koloru wiodącego w grze. Jedynie inny as wyłożony przez kolejnego uczestnika gry może pobić to żądanie. Natomiast król pik i kier nazywane są królami bitnymi. Król pik zmusza poprzedniego gracza do pobrania 5 kart z talii, zaś król kier zobowiązuje do pobrania 5 kart następnego gracza. Uczestnik gry, który pozostanie z jedną kartą, powinien krzyknąć „makao”. Jeśli o tym zapomni musi dobrać kolejne 5 kart. Wygrywa ten, kto jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart i wypowie hasło „po makale”.

Jak się gra w Tysiąca?


Do gry w Tysiąca potrzebna jest talia 24 kart od dziewiątki do asa. Gra przeznaczona jest dla 2-4 osób. Celem gracza jest zdobycie 1000 punktów. Poszczególne karty mają określoną liczbę punktów tj. as - 11 punktów, dziesiątka - 10 punktów, król - 4 punkty, dama – 3 punkty, walet – 2 punkty, dziewiątka – 0 punktów. Dama i król stanowią w tej grze tzw. meldunki o określonej wartości: pik – 40 punktów, trefl – 60 punktów, karo – 80 punktów, kier – 100 punktów. Po rozdaniu kart graczom, należy odłożyć trzy karty na „musik” lub 2 karty na 2 musiki (w przypadku gry dwuosobowej).


Kolejnym etapem gry jest licytacja. Gracze zliczają ilość punktów, które mogą zdobyć ze swoich kart. Szacowaną liczbę punktów zlicza się po odjęciu sumy punktów od 120 i powiększeniu o wartość meldunków. Następnie gracz będący na „musiku” odsłania karty leżące na stole. W tym momencie gracze szacują ilość punktów, które mogą zdobyć. Następnie rozpoczyna się „zbieranie lewa”. Gracz grający wykłada jedną kartę, a kolejni dorzucają po jednej karcie (w kolorze pierwszej karty i o wyższej wartości). Ogół kart zbiera gracz, który położył najwyższą kartę. Po rozegraniu partii gry uczestnicy zliczają punkty. Wygrywa ten, kto przekroczy 1000 punktów. 


Jak grać w karty, by zabawa dawała wiele radości, a jednocześnie uczyła? Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni do wieku rodzaj gry, który zainteresuje jej uczestników.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756