Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Dripper – jak go używać?

  2023-05-01


Drip to jedna z najprostszych metod parzenia kawy, jaką tylko można sobie wyobrazić. Więcej skojarzeń, niż słowo drip, może przynieść określenie „przelewowe parzenie kawy”, ale w rzeczywistości, jest to ta sama metoda. Dripper jest urządzeniem, które pozwoli Ci przygotować kawę tym sposobem. Ma bardzo prostą konstrukcję – jest to stożkowate naczynie z uchwytem. Z łatwością znajdziesz drippery szklane, porcelanowe, czy z tworzywa sztucznego. Przy tej metodzie, niezbędne jest również posiadanie specjalnych papierowych filtrów, które pozwolą nam na picie naparu, bez przeszkadzających fusów. Skoro wiesz już, co to dripper, jak używać tego urządzenia, to powinieneś także wiedzieć, jaka kawa się do niego nadaje, jakiej wody użyć i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Na te pytania, znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Dripper – jakiej kawy używać?

To, jaką kawę preferujemy, zależy wyłącznie od naszego gustu. Niektórzy wolą popularne mieszanki, inni lubią eksperymentować z różnorodnymi połączeniami, czy kawą jednego gatunku lub pochodzenia (tzw. single origin). Istnieją jednak pewne wskazówki, dotyczące używania kawy w dripperze, które mają na celu uproszczenie procesu i zintensyfikowanie korzystnych aromatów gotowego naparu. Dwa najistotniejsze czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę, to świeżość wypalenia i grubość zmielenia ziaren. Ziarna powinny być wypalone, jak najbardziej na świeżo, gdyż wpływa to w dużym stopniu na osiągane w kawie aromaty. Stopień wypalenia, powinien oscylować wokół niskiego lub średniego. Bariści podkreślają, że ciemne wypalanie nie współgra z metodą przelewową, gdyż uwydatnia ona negatywne cechy tego stopnia wypalenia.


Jeżeli chodzi o grubość zmielenia ziaren, to powinny być zmielone w średnim stopniu. Jest to o tyle istotne, że zbyt małe drobinki kawy, będą utrudniały gorącej wodzie przepływ i, zatrzymując ją w filtrze, sprawą, że kawa stanie się zbyt kwaśna i gorzka. Z kolei zbyt grubo zmielone ziarna, pozwolą wodzie przepłynąć zbyt szybko, przez co kawa może się nie zaparzyć, w oczekiwanym przez nas stopniu. Stopień zmielenia najłatwiej będzie Ci kontrolować samemu, przy użyciu odpowiedniego młynka do kawy. Mówiąc obrazowo – zmielona kawa do drippera, powinna mieć wielkość drobinek cukru. Dodatkowym plusem mielenia ziaren samemu, jest ich świeże zmielenie, najlepiej od razu przed zaparzaniem – pozwoli to jeszcze lepiej uzyskać pożądany aromat.

Dripper – jakiej wody używać?

Woda jest ważnym czynnikiem przy parzeniu kawy, choć – tu dobra wiadomość – dripper nie wymaga od nas wielkiego poświęcenia w tym zakresie. Wystarczy tu woda źródlana lub zwykła, przefiltrowana kranówka. Z uwagi na to, iż nie zawierają one zbyt niskiej lub wysokiej zawartości minerałów, nie zaburzają końcowego efektu, jakim ma być Twoja kawa. 


Kolejną rzeczą, o którą powinieneś zadbać, jest temperatura wody. Często popełnianym błędem w przygotowywaniu kawy, jest zbyt gorąca woda. Nierzadko można zaobserwować, gdy ktoś zalewa kawę jeszcze gotującą się wodą. Jest to błędna metoda, która wydobywa z kawy mocną gorzkość. To, jaką temperaturę powinna mieć woda, zależy od Twojego gustu. Bariści akceptują szeroki przedział od 75 do 95 stopni Celsjusza, choć najczęściej mówi się o temperaturze 88-94 stopni. Wystarczy odstawić zagotowaną wodę na dwie lub trzy minuty i powinna być ona gotowa do parzenia.

Dripper – jak używać?

Gdy masz już gotową, zmieloną kawę oraz wodę w odpowiedniej temperaturze, czas na sam proces parzenia. Zacznij od zalania wodą filtra, który znajduje się już w dripperze. Służy to nie tylko pozbyciu się charakterystycznego smaku kartonu w kawie, ale też dostosuje filtr do kształtu drippera. Nadszedł czas na wsypanie kawy. Uznaje się, by użyć jej około 18 gramów na kubek wody, lecz możesz eksperymentować z jej ilością, według swojego uznania. Później wlej odrobinę wody do filtra – tyle, by woda lekko przykryła kawę. Rozmiękczysz dzięki temu kawę, uwalniając pierwsze aromaty i ułatwisz przepływ wodzie. Zanim zaczniesz znów dolewać wody, odczekaj około pół minuty. Jest to czas na właściwe parzenie, dzięki któremu uzyskasz gotową kawę. Delikatnie zacznij wlewać wodę do drippera, upewniając się, by nalewać ją równomiernie. Najlepiej wlewać ją ruchami kolistymi. Pozwól na to, by woda mogła się powoli, swobodnie przelewać. Nie należy jednorazowo wlewać zbyt dużo wody, ponieważ może to zatrzymać lub mocno spowolnić jej przepływ.


Proces nalewania powtórz 2 lub 3 razy, aż osiągniesz oczekiwaną przez Ciebie ilość kawy. Często popełnianym błędem, jest mieszanie kawy w trakcie zaparzania. Powoduje to zbyt szybkie przepłynięcie naparu, który nie ma szans się odpowiednio zaparzyć. Cały proces zalewania kawy, powinien trwać około 3,5 minuty. Zbyt długi lub zbyt krótki czas parzenia może wskazywać na to, że ziarna zostały zmielone zbyt grubo lub zbyt drobno. Teraz pozostaje jeszcze tylko wyrzucić filtr z kawą, umyć dripper według zaleceń producenta i cieszyć się pyszną, aromatyczną i, przede wszystkim, własnoręcznie przygotowaną kawą wprost z drippera!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756