Poradniki Eksperta

Sezon zimowy bywa bardzo urokliwy, ale przede wszystkim jest… chłodny! Dlatego wielu z nas dogrzewa swoje mieszkania lub biura dodatkowymi źródłami ciepła. Może to być na przykład termowentylator podłączany do gniazdka sieci elektrycznej. W takich okolicznościach warto wiedzieć, ile prądu zużywa grzejnik 2000W lub mocniejszy. Taka wiedza pozwala oszacować koszty dogrzewania. Zachęcamy do lektury!

Czy używanie grzejnika elektrycznego jest opłacalne?


Termowentylator lub grzejnik olejowy może bardzo szybko ogrzać określoną powierzchnię, jeśli standardowe ogrzewanie pracuje zbyt słabo. Takie urządzenia świetnie spisują się także na przykład w łazienkach, gdzie odczucie chłodu jest znacznie większe, ze względu na panującą tam wilgoć. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że grzejniki o dużej mocy mają spore zapotrzebowanie energetyczne i pobór prądu z pewnością przełoży się na trochę większy rachunek za energię. Za chwilę przedstawimy przykładowe wyliczenia.

Ile prądu zużywa grzejnik 2000W?


Na potrzeby wyjaśnienia zagadnienia, przedstawimy ile prądu zużywa grzejnik 2000 W. Załóżmy, że sprzęt o takiej mocy pracuje przez godzinę. Przekłada się to na zużycie około 2 kilowatogodzin prądu. W dobie wahań cen prądu ciężko oszacować dokładny koszt, ale przyjmijmy cenę na poziomie 69 groszy. Na opłatę za kilowatogodzinę składa się opłata dystrybucji oraz energii czynnej. Godzina pracy grzejnika o mocy 2000 watów kosztuje więc około 1,28 złotego. Dysponując takim obliczeniem, łatwo jest ustalić koszt miesięczny. Zakładając, że grzejnik pracuje 3 godziny dziennie przez 30 dni w miesiącu, opłata wyniesie 115,20 złotego.

Ile prądu zużywa grzejnik olejowy?


Grzejnik olejowy jest zasilany energią elektryczną, ale ma formę kaloryfera wypełnionego olejem. Podgrzewana ciecz nagrzewa żeberka urządzenia, oddając ciepło do powietrza. Zaletą takiego rozwiązania jest szybkie nagrzewania i długie utrzymywanie temperatury po wyłączeniu urządzenia. Sprzęt taki jest wyposażony w termostat, dzięki czemu nie pracuje ciągle. Przekłada się to na oszczędności związane z mniejszym zużyciem prądu. W rezultacie, grzejnik olejowy o mocy 2000 watów może pobrać mniej energii elektrycznej, niż termowentylator pracujący bez przerwy.

Grzejniki olejowe w naszej ofercie:

Ile prądu zużywa grzejnik na podczerwień?

Grzejniki na podczerwień coraz częściej spotykane są w pomieszczeniach oraz na ogrzewanych tarasach. Różnica pomiędzy takimi urządzeniami, a tradycyjnymi grzejnikami polega przede wszystkim na sprawności oddawania ciepła do ogrzewanej powierzchni. Choć zużycie prądu będzie podobne, to na pewno wydajność zasługuje na uwagę i zachęci do zainwestowania ten sposób ogrzewania.

Grzejniki na podczerwień w naszej ofercie:

Czy opłacalne jest ogrzewanie pomieszczeń grzejnikami elektrycznymi?

Przedstawiliśmy Ci już ile prądu zużywa grzejnik elektryczny, więc możesz odpowiedzieć sobie na to pytanie samodzielnie. Warto jednak dokonać pewnego podsumowania. Ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi co prawda generuje dodatkowe koszty, ale każde źródło ciepła wiąże się z większymi lub mniejszymi opłatami. Zaletą termowentylatora lub innych urządzeń jest to, że można nimi szybko i bezproblemowo ogrzać dowolne pomieszczenia. Włączasz je wtedy, kiedy jest Ci zimno. Czasami podstawowa metoda ogrzewania bywa po prostu zbyt mało wydajna, zwłaszcza, jeśli za oknem panuje silny mróz. W takim wypadku prawdziwym ratunkiem może okazać się właśnie grzejnik konwektorowy. Zużycie prądu można ograniczyć poprzez wybranie właściwego modelu.

Na co zwrócić uwagę wybierając grzejnik elektryczny?

Decydując się na zakup grzejnika elektrycznego, zwróć na pewno uwagę na docelową powierzchnię. Każdy model sprawdzi się w nieco innych pomieszczeniach. Decyduje o tym nie tylko moc urządzenia, ale również powierzchnia grzewcza lub metoda dystrybucji ciepła. Zwróć uwagę czy urządzenie posiada termostat. Na pewno znajduje się on w grzejnikach olejowych. Pozwala to obniżyć zużycie energii elektrycznej, gdyż temperatura jest podtrzymywana. Sprawdź długość przewodu zasilającego oraz możliwość regulowania mocy. Nie zawsze potrzebna jest pełna ilość watów. Warto szukać modelu, który pozwala wybrać moc, aby móc obniżyć zużycie energii elektrycznej, a także dostosować poziom grzania do temperatury panującej w pomieszczeniu.


W ofercie znajdziesz grzejniki ceramiczne, kwarcowe, konwektorowe, olejowe oraz promienniki podczerwieniowe. Warto wspomnieć również o termowentylatorach (popularnych „farelkach”), które nagrzewają spiralę, a wentylator wydmuchuje ciepłe powietrze, przez co mieszanie powietrza występuje bardzo szybko. Warto sprawdzić także dodatkowe funkcje, jak na przykład wyłącznik czasowy lub zabezpieczenie przed przegrzaniem. Niektóre modele można zamontować na ścianie. W razie pytań lub wątpliwości, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756