Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Nagrywanie rozmów – czy jest możliwe?

Data dodania: 19-07-2023

Nagrywanie przeprowadzanych przez nas rozmów telefonicznych, staje się coraz bardziej popularne z wielu różnych powodów. Rozwój telefonii komórkowej oddziałuje nie tylko na podniesienie jakości wykonywanych połączeń telefonicznych, ale także na wiele innych branż, silnie z nią powiązanych. Część osób nagrywanie rozmów traktuje zatem jako zabezpieczenie, dowód, a także z bardziej pragmatycznych rozwiązań – jako formę zapisu informacji. W naszym poradniku znajdziecie wszystkie niezbędne informacje na temat tego, jak wykonać nagrywanie rozmów, ale także, kiedy możemy to robić.

Po co nagrywać rozmowy telefoniczne?

Telefony komórkowe już dawno przestały być urządzeniem służącym wyłącznie do utrzymywania kontaktu z najbliższymi, a także współpracownikami. W dzisiejszych czasach, coraz częściej służą jako narzędzie marketingowe, ale niestety także oszustw. Nie wszyscy użytkownicy smartfonów, zdają sobie sprawę z tego, jak pożądaną informacją jest ich numer telefonu i jak wiele, niektóre firmy prowadzące call center są w stanie zapłacić za uzyskanie tej informacji. Dlaczego właściwie coś tak niepozornego, jest aż tak bardzo cenne? Dla firm prowadzących kampanie reklamowe i sprzedażowe poprzez call center, głównym źródłem utrzymania jest sprzedaż produktów, obniżając przy tym koszty poprzez zatrudnianie pracowników stacjonarnych, zamiast jak to było dawniej domokrążców. Można rzec, że domokrążcy zmienili się właśnie w pracowników call center i przez wiele osób są równie nielubiani. Jeśli nasz numer wpadnie w ich ręce, możemy być pewni, że przez jakiś czas będą do nas dzwonić młodzi ludzie, oferujący produkty i usługi szerokiej maści i zastosowania.


Taka sytuacja może być irytująca, głównie w przypadku, gdy nie jesteśmy zainteresowani kupieniem czegokolwiek lub gdy mamy podejrzenia, że osoba z którą rozmawiamy, może wcale nie być tym za kogo się podaje. Co jakiś czas w mediach pojawia się kolejna głośna sprawa, dotycząca wyłudzenia danych lub wręcz oszustwa dokonanego przy pomocy zwykłej zdawałoby się rozmowy przez telefon komórkowy. Dlatego też, coraz więcej osób nie tylko zwiększyło swoją ostrożność, ale chce się dodatkowo zabezpieczyć, poprzesz nagrywanie rozmów. Często taki dowód może być na wagę złota, jeśli padniemy ofiarą oszusta. Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje i żeby bezpiecznie korzystać z nagrywania rozmów, najpierw musimy dobrze wiedzieć, kiedy możemy te rozmowy nagrywać i w jakim przypadku będą one uznane jako legalne, a co za tym idzie, będą mogły posłużyć jako dowód w ewentualnej rozprawie sądowej.

Smartfony w naszej ofercie:

Nagrywanie, a przepisy prawa

Polskie prawo dosyć jasno definiuje zasady nagrywania rozmów telefonicznych, a co za tym idzie, daje pole do manewru każdemu, kto chciałby takie rozmowy zapisywać w pamięci swojego telefonu komórkowego. Problem w tym, że nie każdy przypadek będzie taki sam i nie zawsze sytuacja zostanie uznana za zgodną z literą prawa przez sąd. Jak nagrać rozmowę telefoniczną, aby mieć pewność, że będziemy mogli nie tylko wykorzystać ją jako dowód, ale także sami nie złamiemy obowiązujących przepisów? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas rozmowy telefonicznej, co do której mamy wątpliwości? Takim elementem jest to, czy rozmówca nie jest oszustem oraz to, czy jesteśmy stroną tej rozmowy. Bycie stroną należy rozumieć, jako bycie właścicielem numeru telefonicznego, na który ktoś do nas dzwoni i chce z nami rozmawiać. Wtedy można uznać nagrywanie rozmów jako zasadne i legalne.


Trzeba jednak pamiętać, że druga strona musi wiedzieć o tym, że ją nagrywamy i wyrazić na to zgodę. W przeciwnym razie, cała nagrana rozmowa nie będzie mogła być brana pod uwagę jako dowód. Już samo poinformowanie osoby dzwoniącej do nas, że rozmowa jest nagrywana, powinno odstraszyć potencjalnych oszustów, ale wciąż pozostaje kilka sytuacji, w których warto zabezpieczyć się takim nagraniem.


W przypadku kiedy zawieramy umowy, np. z operatorem sieci komórkowej, wszelkie informacje, które usłyszymy od przedstawiciela firmy nie umkną nam, ponieważ zawsze będziemy mogli powrócić do nagrania, aby mieć pewność, że wszystkie informacje wtedy nam podane, zgadzają się z tymi na umowie. W tym przypadku, również trzeba poinformować pracownika firmy, że rozmowa jest nagrywana i zapytać o jego zgodę. Wiele biur call center niestety nie pozwala na tego typu działania ze strony klientów i możemy się spotkać z sytuacją, gdy odmówi nam się takiej możliwości. Ważne jest także, aby ze względu na RODO, nie umieszczać nigdzie (np. w Internecie) nagrań, z których osoby trzecie mogłyby zidentyfikować którąkolwiek ze stron rozmowy. W takim przypadku, jest to złamanie obowiązującego obecnie prawa i może nam przysporzyć sporo kłopotów.

Techniczna strona nagrywania rozmów

Skoro wiemy już, w jakich sytuacjach możemy nagrywać rozmowy telefoniczne i w jaki sposób dopilnować, aby były one wykonane legalnie, pora zastanowić się nad techniczną stroną tego zagadnienia. W tym miejscu możemy rozdzielić temat na dwie grupy: telefony z Androidem i telefony z iOS. Na początek zajmiemy się pierwszą z nich, główne z racji tego, że Android jest nadal liderem na naszym rodzimym rynku telefonów komórkowych. Istnieje kilka sposobów na nagrywanie rozmów telefonicznych przy pomocy urządzeń z tym systemem operacyjnym.


Pierwszym, najszybszym i najłatwiejszym, jest udanie się do aplikacji Sklep Play i wpisanie w pole wyszukiwania hasła „nagrywanie rozmów”. Naszym oczom ukaże się długa lista programów, których celem jest zapisywanie odbytych przez nas konwersacji w pamięci naszego telefonu. Trzeba jednak pamiętać, że są to aplikacje, które zostały stworzone w taki sposób, aby obejść przepisy ustanowione przez Google. Firma ta bowiem, mocno ogranicza możliwości nagrywania rozmów przez użytkowników. W Sklepie Play znajdziemy zatem aplikacje, które starają się na różne sposoby obejść te restrykcje, często niestety kosztem jakości nagrywanych plików audio. Na zdecydowanie lepszej pozycji są tutaj użytkownicy urządzeń produkowanych przez firmę Huawei, która nie zgadza się z podejściem Google i umieściła w telefonach własną dedykowaną aplikację do nagrywania rozmów. Użytkownik nie musi zatem ściągać żadnych dodatkowych programów. Reszta osób korzystająca z Androida innych firm, musi radzić sobie w inny sposób. Poza zainstalowaniem aplikacji ze Sklepu Play, istnieje również możliwość nagrywania poprzez zestaw głośnomówiący. Wystarczy wówczas przystawić do głośnika urządzenie do zapisu audio, jak mikrofon lub dyktafon i uruchomić go, w momencie rozpoczęcia rozmowy telefonicznej.


Podobnie jak w przypadku aplikacji zewnętrznej, również i w tym przypadku jakość nagranego dźwięku nie będzie idealna. Jest to i tak o wiele lepsza sytuacja niż ta, w której znajdują się posiadacze telefonów z systemem iOS. Apple – firma, która stworzyła to oprogramowanie – nie pozwala na żadne formy nagrywania rozmów na ich urządzeniach. Nie można zatem na nich zainstalować aplikacji służących temu i ze świecą szukać można wbudowanych aplikacji do nagrywania.


Na sam koniec warto wspomnieć, że wszystkie aplikacje zewnętrzne, które postanowimy zainstalować na naszym urządzeniu, będą miały możliwość rejestrowania połączeń wyłącznie telefonicznych. W czasach kiedy wszelkiego rodzaju komunikatory internetowe, jak Messenger, WhatsApp, czy też Discord, są używane przez coraz większą liczbę osób, zmieniają się także rozwiązania stosowane w zapisywaniu takich rozmów. W tym przypadku będziemy musieli jednak pomyśleć o zupełnie innej aplikacji.

Smartfony Apple w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756