Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Powerbank – jaka pojemność, aby naładować telefon?

 2024-01-03 

Czasami podczas podróży trzeba zasilić urządzenia elektryczne, dlatego warto kupić powerbank. Taka przenośna ładowarka zapewni zastrzyk energii telefonom, aparatom, a nawet konsolom. Czym się sugerować wybierając powerbank? Pojemność akumulatorów to tylko jeden z ważnych czynników. Znaczenie mają także dodatkowe funkcje oraz moc ładowania. Jest ona szczególnie istotna, jeśli urządzenie będzie wykorzystywane do zasilania laptopów.

Powerbank – pojemność ogniw, co oznacza?

Ogniwa litowo-jonowe lub litowo-polimerowe to elementy, z których zbudowany jest każdy powerbank. Pojemność oznacza w uproszczeniu, ile energii jest w nich przechowywane. Im jest większa, tym dłużej urządzenie zapewni zasilanie np. telefonu lub tabletu. Miarą pojemności ogniwa w akumulatorach jest amperogodzina (Ah). W przypadku powerbanków, najczęściej prezentuje się ją w formacie miliamperogodziny (mAh), gdzie 1 Ah to 1000 mAh.


Wartość energetyczna akumulatorów wyrażana jest w watogodzinach (Wh). Jest to iloczyn pojemności podanej w Ah, z napięciem zasilającym akumulatora. Powerbank 10000 mAh (10 Ah), wykorzystuje ogniwa o napięciu 3,7 V. Z szybkich rachunków wynika więc, że jego wartość energetyczna to 37 Wh. Warto wiedzieć, że na pokład samolotu, w bagażu podręcznym możesz zabrać powerbank o mocy poniżej 100 Wh. Jeśli ma on moc w zakresie od 100 do 160 Wh, możliwość przewozu zależy od zgody linii lotniczych. Jeśli wartość energetyczna przekracza 160 Wh, to zazwyczaj zabronione jest jego przewożenie. Powerbank można transportować tylko w bagażu podręcznym.


Niezależnie od pojemności funkcjonują dwa kolejne parametry powerbanków – natężenie prądu oraz napięcie wyjściowe. Ich iloczyn informuje o tym, z jaką mocą są w stanie ładować urządzenia. Im jest ona większa, tym mniej czasu zajmuje ten proces. Należy jednak pamiętać o tym, że zasilany sprzęt musi być kompatybilny z ładowaniem o dużej mocy. Więcej o tym napiszemy w dalszej części tekstu poświęconej funkcjom.

Powerbank – jaka pojemność jest odpowiednia?

Wiemy już jaki podstawowy parametr opisuje powerbank. Jaka pojemność jest zatem odpowiednia? To zależy od Twoich wymagań i posiadanych urządzeń. Powerbank o pojemności 5000 mAh, pozwoli Ci naładować smartfon co najwyżej jednokrotnie. Jednak będzie miał niewielkie wymiary, więc z łatwością zmieści się w torebce, a nawet kieszeni spodni. Jeśli z powerbanku będziesz korzystał okazjonalnie, to może być on dobrym wyborem.


Znacznie większe możliwości zapewni Ci jednak powerbank 10000 mAh. Takie modele sprawdzą się także we współpracy z aparatami, tabletami czy kamerkami. Na ile ładowań starcza powerbank 10000 mAh? Możesz liczyć na nawet dwukrotne uzupełnienie baterii telefonu. Do tego taki sprzęt wciąż nie zajmuje dużo miejsca. Ponadto niektóre modele mają dwa wyjścia USB do jednoczesnego zasilania urządzeń.


Obecnie bardzo dobrym wyborem wydaje się być powerbank 20000 mAh. To sprzęt, który łączy dużą pojemność, z jednocześnie relatywnie niewielkimi wymiarami. Nie będzie Ci za bardzo ciążył w plecaku czy torebce, a bez problemu naładujesz nim kilka urządzeń, w tym nawet konsole do gier. Dodatkowo sprzęt z tego segmentu często jest wyposażony w szybkie ładowanie Quick Charge. To oznacza przynajmniej trzykrotny wzrost szybkości uzupełniania energii względem tradycyjnej ładowarki. Bez problemu możesz także ładować kilka urządzeń jednocześnie. Powerbank o pojemności 20000 mAh spełni oczekiwania większości użytkowników, a do tego jest dostępny w przystępnej cenie.


Jeśli masz naprawdę wygórowane wymagania, powinieneś wybrać bardzo wydajny powerbank. Duża pojemność, jak 26800 mAh, będzie przydatna zwłaszcza do ładowania laptopów. Do tego jest jednak wymagana duża moc, nawet do 65 W. Oferuje ją standard USB-C Power Delivery. Napisaliśmy o tym więcej w części poświęconej szybkości ładowania. To doskonały wybór, jeśli często musisz ładować kilka urządzeń jednocześnie oraz zależy Ci na tym, aby nie trwało to długo.


Jaki jest największy powerbank? Pojemność 30000 mAh wydaje się być limitem w większości modeli konsumenckich. Tym bardziej, że w przypadku podróży lotniczych wymagana jest zgoda linii na przewożenie takiego sprzętu jak powerbank 30000 mAh. Podobnie jak nieco mniejsze modele, taki powerbank świetnie sprawdzi się w ładowaniu smartfonów, tabletów, a nawet laptopów.

Jak szybko ładuje powerbank?

Opisywane wcześniej parametry to nie jedyne cechy, którymi powinieneś się kierować wybierając powerbank. Pojemność jest oczywiście ważna, ale warto też zwrócić uwagę na funkcje urządzenia. Zwłaszcza w modelach o dużej wydajności, istotna jest obecność szybkiego ładowania. Zazwyczaj występuje ono w powerbankach z portem USB-C. Podstawowe szybkie ładowanie Quick Charge zapewnia moc 18 W. To nawet 2,5 krotnie szybciej w porównaniu do tradycyjnych ładowarek. Funkcja ta jest dostępna na portach USB-A. Taka moc świetnie się sprawdzi przy szybkim ładowaniu najnowszych smartfonów.


Jeśli jest Ci potrzebna większa moc, to warto wybrać powerbank z portem USB-C Power Delivery o mocy 27 W. To świetny wybór do szybkiego ładowania konsol przenośnych jak Nintendo Switch czy wymagających tabletów, np. iPada Pro. Moc 30 W wystarcza do zasilenia mniej wymagających laptopów, np. MacBooka Air.


Być może w kwestii ładowania nie uznajesz kompromisów. W takim przypadku warto sięgnąć po powerbank obsługujący standard USB-C Power Delivery o mocy 65 W. Znajdziesz go w najwydajniejszych przenośnych ładowarkach. Tak duża moc sprawdzi się przy zasilaniu kilku urządzeń jednocześnie. Co więcej, możesz bez problemu naładować także wydajnego ultrabooka lub laptopa, jak np. MacBook Pro w wersji 13 calowej.


Powerbank wyposażony w dwa porty USB-A Ultracharge 2 x 18W pozwoli Ci szybko ładować najnowsze smartfony, np. iPhone 12 i Samsunga Galaxy S20 Ultra. Są one kompatybilne m.in. z takimi standardami jak Quick Charge 3.0, Samsung AFC, Huawei FCP czy Apple 2.4A.


Obecność szybkiego ładowania jest ważna z jeszcze jednego powodu. Skróci ono także czas potrzebny, aby naładować powerbank. Pojemność akumulatorów jest duża. Przykładowy model z ogniwami 10000 mAh, przy pomocy zwykłej ładowarki potrzebowałby nawet 6 godzin, aby całkowicie uzupełnić energię. Już ładowanie o mocy 18 W skraca ten czas do 2,5 godziny.


Dzięki funkcji Pass-Through, powerbank może być także wykorzystany jako wieloportowa ładowarka. Dzięki niej możliwe jest jednoczesne uzupełnianie energii zarówno ogniw w powerbanku, jak i tych w podłączonych do niego urządzeniach. To znacznie przyspiesza ładowanie sprzętu. Oprócz tego masz pewność, że Twój powerbank będzie zawsze gotowy do pracy.

Dodatkowe funkcje powerbanku

Jakie jeszcze przydatne funkcje może mieć powerbank? Ładowanie bezprzewodowe to z pewnością jedna z nich. Korzystanie z niego jest bardzo proste. Na powerbanku wystarczy położyć smartfon kompatybilny z funkcją ładowania indukcyjnego. Tak jak w przypadku zasilnia przewodowego, tak i tu moc może być różna i zależy od tego z jakimi standardami zgodne są oba urządzenia.


Stan akumulatorów warto mieć zawsze pod kontrolą. Możesz łatwo sprawdzić, czy Twój powerbank trzeba doładować. Większość modeli ma wskaźniki diodowe, np. czteropunktowe. W miarę rozładowania, kolejne diody wygaszają się. W modelach z ekranem możesz precyzyjnie ocenić stan baterii, ponieważ zazwyczaj wyposażone są we wskaźnik procentowy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756