Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki mikrofon do karaoke? 5 rzeczy, które musisz sprawdzić

 2023-08-28 

Karaoke to popularny sposób na spędzenie czasu w gronie rodziny i znajomych, który przywędrował do nas z Azji. Wspólne śpiewanie do mikrofonu doskonale sprawdza się zwłaszcza podczas domowych imprez. Aby możliwe było przeprowadzenie domowego karaoke, niezbędne jest wykorzystanie odpowiedniego sprzętu audio. Jaki mikrofon do karaoke wybrać, by jak najlepiej sprawdził się w domowym systemie nagłośnieniowym? Podpowiadamy w naszym krótkim poradniku.

Złącze w mikrofonie do karaoke?

Jeden z najważniejszych aspektów przy wyborze mikrofonu to złącze, w które jest wyposażony. Jaki mikrofon do karaoke wybrać ze względu na sposób jego podłączenia? Wszystko zależy od sprzętu nagłośnieniowego, we współpracy z którym chcesz go wykorzystać. Mniej zaawansowane systemy audio mogą być wyposażone w wejście mikrofonowe jack 3,5 mm lub tzw. duży jack, czyli 6,3 mm. Półprofesjonalne i profesjonalne modele mają zazwyczaj złącze XLR, które w domowych systemach audio jest jednak znacznie rzadziej spotykane.


W systemie nagłośnieniowym podczas imprezy karaoke możesz wykorzystać również laptopa, w połączeniu z którym doskonale sprawdzi się mikrofon wyposażony w złącze USB. Tego typu model ma już wbudowane odpowiednie przetworniki analogowo-cyfrowe, od których w dużej mierze zależy jakość dźwięku, a tym samym brzmienie wokalisty.

Mikrofony do karaoke w naszej ofercie:

Mikrofon bezprzewodowy - najlepszy do karaoke?

W bardziej rozbudowanych systemach audio tworzonych z myślą o karaoke, instalowanych np. w pubach i restauracjach, mogą być wykorzystywane mikrofony ręczne bezprzewodowe. Tego typu modele mają w zestawie specjalne odbiorniki – osobne moduły, które odbierają sygnał z nadajników wbudowanych w mikrofony. Ważny może okazać się w tym wypadku zasięg mikrofonu bezprzewodowego, który określony jest przez maksymalną dopuszczalną odległość mikrofonu od stacji odbiorczej, aby możliwe było przesyłanie sygnału bezprzewodowo bez zakłóceń. Moduł odbiorczy jest podłączany za pomocą odpowiednich przewodów do systemu nagłośnieniowego, np. wzmacniacza lub amplitunera i współpracujących z nim kolumn głośnikowych

Jaki mikrofon do karaoke? Zwróć uwagę na konstrukcję 

Dostępne na rynku modele mają różnorodną konstrukcję. Wyróżniamy m.in. mikrofony pojemnościowe i dynamiczne. Jaki mikrofon do karaoke będzie najlepszy? Jeśli jest to model pojemnościowy wyposażony w złącze XLR, wówczas konieczne będzie podłączenie go do tzw. zasilania fantomowego (48 V), w które wyposażane są np. miksery audio. Dopiero sygnał audio z wyjścia takiego miksera może być wysłany np. kablem 2 x RCA do wejścia wzmacniacza czy amplitunera. Jeżeli jednak mamy do czynienia z mikrofonem pojemnościowym wyposażonym w USB, wystarczy wykorzystanie laptopa jako pewnego rodzaju „przekaźnika” sygnału do systemu nagłośnieniowego.


Do karaoke możesz wykorzystać standardowy, ręczny mikrofon dynamiczny. Konieczne może okazać się jednak zastosowanie specjalnego przedwzmacniacza (lub kompaktowego miksera audio, który ma wbudowany taki przedwzmacniacz). Inaczej dźwięk rejestrowany przez mikrofon i trafiający bezpośrednio do systemu audio może okazać się zbyt cichy i zaszumiony.

Charakterystyka kierunkowa

Charakterystyka kierunkowa mikrofonu określa, z jakich kierunków urządzenie najlepiej zbiera dźwięk. Jaki mikrofon do karaoke wybrać ze względu na ten parametr? Do użytku domowego wystarczy model o charakterystyce dookólnej, tzn. taki, który zbiera dźwięki jednakowo z każdego kierunku, niezależnie od tego, po której stronie mikrofonu się znajdziemy.


Dobry mikrofon do karaoke może mieć też charakterystykę kardioidalną (inaczej tzw. nerkową). Określenie to bierze się od kształtu, jakim można zobrazować sobie działanie tego typu mikrofonu. Zbiera on sygnał głównie z frontu, tłumiąc znacznie dźwięki dochodzące z pozostałych kierunków. Świetnie sprawdzi się np. podczas występów przed publicznością, ponieważ będzie zbierał głównie dźwięki wokalisty, a w znacznie mniejszym stopniu to, co dzieje się dookoła niego.

Pasmo przenoszenia mikrofonu do karaoke

Dla jakości dźwięku przetwarzanego przez mikrofon istotne jest pasmo przenoszenia, a więc zakres częstotliwości, jakie są przez niego rejestrowane z odpowiednim poziomem natężenia dźwięku. Parametr ten nie oddaje jednak w pełni możliwości mikrofonu. Urządzenia te mają to do siebie, że niektóre częstotliwości wzmacniają bardziej, inne mniej, co w znacznym stopniu decyduje o tym, jak ostatecznie będzie brzmiał głos wokalisty. Aby uzyskać pełny obraz tego, jak zachowuje się mikrofon, powinno się sprawdzić jego tzw. charakterystykę częstotliwościową. Ma ona postać wykresu, na którym przedstawione jest jak dla poszczególnych wartości częstotliwości (zwykle z zakresu od 20 Hz do 20 kHz) zachowuje się konkretny model mikrofonu.


Tego typu wykresy są jednak dostępne w wypadku droższych modeli, które zostały dokładnie przetestowane w warunkach laboratoryjnych.

Dodatkowe akcesoria mikrofonowe

Oprócz mikrofonu, podczas imprezy karaoke przydatne mogą okazać się dodatkowe akcesoria. Może to być statyw, np. podłogowy lub specjalny uchwyt mocowany np. do blatu stołu lub biurka. Praktycznym dodatkiem może też okazać się tzw. pop filtr czyli element wykorzystujący specjalny dźwiękoprzepuszczalny materiał, którego zadaniem jest zmniejszenie wpływu tzw. głosek wybuchowych (np. „P” czy „B”), które są często przesadnie wyolbrzymiane przez mikrofon podczas mówienia czy śpiewania. Zamiast pop filtra przydatna może okazać się także gąbka dostosowana do kształtu mikrofonu i zakładana bezpośrednio na jego górną część, a więc tę, do której mówimy czy śpiewamy.


Nie zapominaj również o prawidłowym przechowywaniu mikrofonu, np. w futerale czy pokrowcu, co pomoże zabezpieczyć sprzęt przed uszkodzeniem również podczas przenoszenia czy np. przed wilgocią.

Mikrofony w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756