Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

QNED – co to za technologia?

 2023-07-13 

Telewizory należą do tej grupy urządzeń, które rozwijane są w błyskawicznym tempie. W odstępie kilku miesięcy, wprowadzane są kolejne rozwiązania, które mają zapewnić użytkownikom jeszcze lepsze wrażenia z domowych seansów. Tym razem nowością jest QNED. Co dokładnie kryje się pod tą nazwą i jakie informacje zostały już potwierdzone przez LG, które jako pierwsze zaprezentowało nowe urządzenia? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

QNED – co to jest? Jakie jest znaczenie skrótu?

OLED, QLED, LED… te pojęcia już doskonale znamy. A co oznacza QNED? Rozwinięcie skrótu to Quantum Nano-Emitting Diodes. W wolnym tłumaczeniu na język polski, nazwa ta brzmi: kwantowe diody nanoemisyjne. W praktyce są to dobrze znane panele LCD, które wzbogacono dodatkowo o technologie NanoCell i Quantum Dot. Być może kojarzysz, że są to rozwiązania oferowane przez LG. Sam QNED został już przez tę markę zaprezentowany, choć Samsung nie pozostaje w tyle i także ma prawa patentowe. Jak informuje producent, nowa technologia ma na celu zapewnić jak najlepszą jakość, a także wyeliminować minusy matryc OLED i LCD.


Na czym polega nowe rozwiązanie? Najpierw trzeba przypomnieć, jaką rolę pełnią dwie flagowe technologie telewizorów produkowanych przez tę markę. NanoCell polega, w dużym skrócie, na poprawieniu jakości obrazu wyświetlanego na matrycach LCD. Nanocząsteczki (ang. nano cells) są w tym celu umieszczane na panelach. Cząsteczki te są naprawdę mikroskopijnych rozmiarów. Ich zadaniem jest pochłonięcie fal świetlnych o określonych długościach. W rezultacie, kolory widoczne na ekranie są bardzo naturalne. Telewizory, które nie są wyposażone w NanoCell, mogą emitować barwy z nałożonymi cieniami, które zniekształcają wygląd emitowanych materiałów. To jednak nie jest jedyna zaleta, autorskiej technologii od LG. Należy także wspomnieć, o zastosowaniu sztucznej inteligencji. NanoCell steruje ustawieniami telewizora, dobierając poziom jasności, wyświetlaną rozdzielczość oraz reguluje kontrast. Rozwiązania AI (sztuczna inteligencja), są zresztą coraz częściej wykorzystywane. Technologie smart TV towarzyszą już nam na co dzień i nie szokuje choćby możliwość sterowania głosowego telewizorem.


Pisaliśmy także o jeszcze jednej technologii, która została wykorzystana przy tworzeniu QNED. Mowa o Quantum Dot. Polega ona na implementacji kryształów niewielkich rozmiarów, których zadaniem, podobnie jak w przypadku NanoCell, jest pochłanianie światła, lecz następnie jest ono emitowane falą o innej długości. Dzięki Quantum Dot, możliwa jest zmiana koloru światła. „Kropki” mają różny rozmiar – mierzą od 2 do 10 nanometrów. Dlaczego? Chodzi o różną długość fal. Większe kryształy emitują te o większej długości, a mniejsze – krótszej. Co to oznacza w rzeczywistości? Tradycyjny wyświetlacz jest wyposażony w białe diody LED. Wykorzystanie odpowiednich filtrów, pozwala na emisję światła w trzech podstawowych barwach – zielonej, czerwonej i niebieskiej. Dopiero potem powstają kolejne odcienie i barwy.


A jak jest w przypadku telewizorów wyposażonych w Quantum Dot? W tym przypadku, zastosowane są niebieskie diody LED. Specjalna powłoka złożona z kropek kwantowych sprawia, że niebieska barwa jest w części zamieniana na odcień zielony i czerwony. Wtedy te trzy bazowe kolory łączą się w całość, wyświetlając obraz na ekranie telewizora. W rezultacie, użytkownicy mogą cieszyć się bardzo dobrze odwzorowanymi kolorami. Żeby problematyczny, czarny kolor był wyświetlany możliwie jak najlepiej, stosowane jest rozwiązanie polegające na wygaszeniu diod. Dzięki minimalizacji źródeł światła, możliwe jest zgaszenie nawet kilku tysięcy LED-ów w ramach jednej strefy.

Czy QNED bardzo różni się od technologii LCD, OLED i QLED?

Wyjaśnienie różnić pomiędzy technologiami na pewno pomoże w zrozumieniu znaczenia rozwiązania QNED, które jest obecnie wprowadzane przez LG. W przypadku dobrze znanych matryc ciekłokrystalicznych (LCD), źródłem światła jest lampa fluorescencyjna. Ma to wpływ na wysoką jasność, generowaną przez matrycę. Dzięki temu obraz jest dobrze widoczny, nawet przy wysokim poziomie oświetlenia pomieszczenia. Niestety, z tego samego powodu dochodzi również do pewnych niedogodności. Największą jest bez wątpienia problem z wyświetlaniem czerni. Najczęściej kolor ten wyświetlany jest jako ciemnoszary, co wielu osobom może przeszkadzać. Monitory i telewizory LCD mają także dość długi czas reakcji, więc obraz w przypadku dynamicznych scen nie jest zbyt ostry.


Z kolei matryce OLED wykorzystują do podświetlenia diody LED. To przede wszystkim na pewno bardziej ekonomiczne rozwiązanie, gdyż pobierają one znacznie mniej energii elektrycznej. Kolory są o wiele lepiej odwzorowane, co także jest ogromnym plusem na korzyść tej technologii. Jak już wspominaliśmy, możliwe jest także wyłączanie diod strefami lub pojedynczymi pikselami tak, aby zapewnić naturalną czerń, która bardzo wpływa na jakość odbioru przez widza. Poprawiony został także czas reakcji, dzięki czemu dynamiczne sceny są wyświetlane wyraźnie. Za minus można za to podać ciemniejsze podświetlenie, niż w przypadku wyświetlaczy LCD. O ile nie będzie to przeszkadzało w normalnym oświetleniu, to w jasnych pomieszczeniach, oglądanie może być utrudnione.


Rozwiązaniem problemów opisanych powyżej, ma być właśnie QNED. Zadaniem technologii jest eliminacja wad, wcześniej znanych rozwiązań. Pisząc w skrócie, ma ona także wprowadzić na nowy, lepszy poziom odwzorowanie kolorów. Ma wzrosnąć również jasność wyświetlania obrazu, a także wyeliminowana zostanie poświata, czy smużenie.


A jakie zmiany czekają nowe telewizory, w porównaniu do urządzeń QLED? Na pewno jako różnicę należy wykazać rodzaj źródła światła. W przypadku QNED są to diody mini LED. O ile takie rozwiązanie było już wprowadzane, to dodatkiem staje się wykorzystywanie technologii NanoCell. Uzyskany przez to obraz, jest bardzo dobrej jakości, a nawet lepszej, niż oferowały to dotychczasowe urządzenia.

Pierwsze telewizory QNED w ofercie

Pierwsze telewizory wykorzystujące technologię QNED trafiły już do regularnej sprzedaży. W ofercie naszego sklepu internetowego, znajdziesz kilka z nich. Bez wątpienia są to telewizory, wpisujące się w aktualne trendy. Dlatego długość przekątnej to minimum 65 cali. Klienci bowiem coraz chętniej sięgają po duże TV, co jest zrozumiałe. W końcu każdy chciałby mieć własne, domowe kino.


Wszystkie modele wyprodukowane w duchu rozwiązania QNED, gwarantują wysoką rozdzielczość obrazu. Jako minimum, przyjąć trzeba format 4K, choć dostępne są także modele, które wyświetlają multimedia w 8K. Oferowana jakość obrazu, robi więc ogromne wrażenie. Są to oczywiście telewizory wspierające technologię Smart, aby użytkownicy mogli wygodnie korzystać z platform streamingowych, dostępnych w bazie aplikacji. Wszystkie oferowane modele QNED, wyposażone są także w tuner DVB-T2, który pozwala oglądać telewizję naziemną po zmianie systemu nadawania.

Na uwagę zasługuje także wysoka częstotliwość obrazu, która w wypadku większości telewizorów wynosi aż 120 herców. Producent zadbał także, o zapewnienie odpowiedniej ilości portów HDMI i USB. Wąska ramka obudowy telewizora, potęguje wrażenie wielkości ekranu, bez względu na jego rozmiar. TC QNED to także świetny wybór dla graczy. Wysoka częstotliwość odświeżania oraz tryby gamingowe, zapewniają świetne wrażenia. Telewizory są również kompatybilne z kartami graficznymi AMD i Nvidia. Fani sportu także powinni być zadowoleni, bo oglądanie rozgrywek ulubionych drużyn, to prawdziwa gratka. Polecamy sprawdzić ofertę dostępnych telewizorów QNED, jeśli chcesz cieszyć się nowoczesnym obrazem w wyjątkowo dobrej jakości.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756