Poradniki Eksperta

Zakupiłeś czujnik ruchu i zastanawiasz, się jak go zamontować w domu? W którym miejscu powinien się znaleźć? Na co należy uważać, podczas wyboru miejsca na urządzenie? O tym, jak podłączyć czujnik ruchu, dowiesz się z poniższego poradnika.

Czujka na baterie – podłączanie


Zacznijmy od czujników na baterie. Wybierając miejsce na zamontowanie czujnika, nie musimy przejmować się położeniem źródła zasilania. Zwróćmy jednak uwagę na to, by urządzenie znajdowało się w odpowiednio bliskiej odległości od np. lampy. Jeżeli zamontujemy czujnik za daleko, wystąpić mogą problemy z łącznością między urządzeniami. Poza tym, pamiętaj również o odpowiednim umiejscowieniu czujki według niżej podanych zaleceń.

Czujniki ruchu w naszej ofercie:

Czujka zasilana sieciowo – podłączanie

Czujki zasilane sieciowo cechują się nieco bardziej skomplikowanym montażem, w porównaniu z odpowiednikami na baterie. Nie istnieje jeden sposób na podłączanie czujnika do sieci – wszystko zależy od rozwiązań konkretnego modelu. W tym celu, zapoznaj się z instrukcją dołączoną przez producenta, gdzie powinieneś odnaleźć szczegółowy opis montażu urządzenia wraz ze schematem. Jeżeli nie jesteś doświadczony w pracy z urządzeniami elektrycznymi i przewodami, dobrym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc specjalisty-elektryka. Decyzję tę warto podjąć czasem nawet przed zakupem czujników – zakup konkretnego modelu czujnika powinniśmy dostosować do rodzaju i napięcia prądu w naszym domu. Ogólną zasadą, która wspólna jest dla właściwie wszystkich czujników zasilanych sieciowo jest to, by czujkę montować pomiędzy urządzeniem odbierającym sygnał czujki (lampa, alarm, itd.), a źródłem prądu.

Podłączanie czujników w zależności od przeznaczenia

Ustawienie oraz dobranie odpowiedniego czujnika, powinniśmy uzależnić między innymi od jego przeznaczenia. Dobierając na przykład czujnik do lamp, musimy uwzględnić ich napięcie. Lampy LED zazwyczaj pracują na niskim, stałym napięciu, w związku z czym, powinniśmy dostosować urządzenie do tych wymagań. Z kolei podłączając popularne czujniki do lamp na schodach, musimy wziąć pod uwagę konieczność zamontowania minimum dwóch czujników – na początku i na końcu schodów. Dłużej powinniśmy zastanowić się przy montowaniu czujników zewnętrznych.


Do czynienia mamy tutaj z urządzeniami czułymi na ruch, ale również na światło (a raczej jego brak). W tym wypadku, warto ustawić urządzenia w taki sposób, by czujniki ruchu nie reagowały na osoby czy zwierzęta przechodzące po ulicy. Z kolei czujniki zmierzchu, które uruchamiają oświetlenie po zajściu słońca, aby nie reagowały na sztuczne oświetlenie, np. latarni ulicznych. Podobnie powinniśmy podejść do instalacji czujników ruchu podłączonych do alarmu. Ustawmy je w najbardziej newralgicznych punktach domu – przy drzwiach, balkonach, czy oknach.

Podłączanie czujników ruchu w zależności od rodzaju urządzenia

Na samym końcu powiedzmy sobie o podłączaniu czujników, w zależności od rodzaju technologii w nich zastosowanych. Czujniki laserowe powinny być montowane w miejscach, gdzie odległość czujnika od punktu reakcji jest niewielka. Mowa tu chociażby o klatkach schodowych, czy korytarzach. Podobnie działają czujniki mikrofalowe. Wykrywają one ruch najskuteczniej, gdy osoba poruszająca się zbliża się do czujnika w linii prostej. 


Sprawdzą się idealnie chociażby w toaletach biurowych, gdyż ich specyfika pozwala na wykrywanie ruchu również poprzez cienkie ściany, czy inne blokady. Alarmy ultradźwiękowe stosowane są stosunkowo rzadko w domowych urządzeniach ze względu na swoją wysoką czułość, którą należy regulować w zależności od miejsca położenia. Zastosowanie znajdują najczęściej w autach. Ostatnim rodzajem czujników ruchu, są urządzenia na podczerwień. W odróżnieniu od mikrofalowych i laserowych odpowiedników, czujniki te działają najlepiej wykrywając ruch prostopadły do nich. Okażą się więc świetnym wyborem do montażu w okolicach przejść, czy drzwi.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756