Poradniki Eksperta

Czym jest preselekcja przysłony?

Preselekcja przysłony to często używany tryb przez fotografów.  Dlaczego? Ponieważ jest elastyczny i przyjazny nie tylko dla profesjonalistów. Dowiedz się więcej na ten temat w naszym artykule.


preselekcja przysłony


Cztery litery, które spotkasz na obudowie niemal każdego aparatu to PASM. Każda z nich oznacza inny tryb pracy aparatu:

  1. tryb programu aparatu (P) – aparat automatycznie wybiera czas otwarcia migawki i przysłonę;
  2. tryb priorytetu przysłony (A/Av) – wybierasz przysłonę, a aparat ustawia szybkość migawki;
  3. tryb priorytetu migawki (S/Tv) – wybierasz czas otwarcia migawki, a aparat ustawia przysłonę;
  4. tryb ręczny (M) – wybierasz wszystkie główne ustawienia w aparacie.

Właśnie ten drugi tryb, oznaczony literą A (lub Av) to preselekcja przysłony, który jest chyba najbardziej elastyczny i przyjazny fotografom.


Co to jest tryb priorytetu  - preselekcji przysłony?


Priorytet przysłony można znaleźć na pokrętle trybu aparatu lub w jego menu. Zazwyczaj symbolizują to litery A lub Av. Po przełączeniu w ten tryb Twój aparat zmieni czas otwarcia migawki za każdym razem, gdy zmieni się światło. W tym trybie nie można ręcznie dostosować szybkości migawki. Czas otwarcia migawki i ISO są określane na podstawie systemu pomiaru, aby uzyskać prawidłową ekspozycję. Możesz ustawić przysłonę i ISO, a aparat dobierze odpowiedni czas otwarcia migawki w celu uzyskania właściwej ekspozycji.


Preselekcja przysłony inicjuje najlepszą ekspozycję, co nie zawsze ma miejsce w przypadku priorytetu migawki, który jest widoczny w warunkach słabego oświetlenia. Oferuje również wszechstronność dzięki technikom aparatu, które nie są powszechne w trybie Program. Przysłona to świetny sposób na eksperymentowanie z głęboką i płytką głębią ostrości.


Wielu fotografów wykorzystuje głębię ostrości, aby odpowiednio opowiedzieć historię na swoich zdjęciach. Dotyczy to przede wszystkim fotografii portretowej, makro czy martwej natury. W przypadku priorytetu przysłony, jeśli chcesz uzyskać najlepszą ekspozycję przy najkrótszym czasie otwarcia migawki, musisz ustawić pokrętło na najszerszą przysłonę. Możesz to zrobić nawet bez patrzenia na ustawienia. Pamiętaj, że większa przysłona oznacza więcej światła wpadającego na matrycę. Masz trzy opcje zwiększenia ekspozycji – szerszą przysłonę, bardziej czuły czujnik lub wolną migawkę.

  1. Szersza przysłona pozwala na padanie większej ilości światła na czujnik aparatu.
  2. Czuły czujnik oznacza wysokie ustawienie wartości ISO, co oznacza również więcej szumów na obrazie.
  3. Długi czas otwarcia migawki może oznaczać duże rozmycie ruchu, co nie jest idealne do wszystkich ujęć. Dlatego, o ile nie robisz zdjęć z długim czasem naświetlania, lepszym rozwiązaniem jest szersza przysłona.

W sytuacjach, w których masz scenę ze zmieniającym się światłem, pomocny jest priorytet przysłony. Po prawidłowym ustawieniu wszystkich parametrów możesz kontynuować fotografowanie bez konieczności zastanawiania się nad zmianą jakichkolwiek wartości w celu uzyskania prawidłowej ekspozycji. Jest to szczególnie przydatne podczas fotografowania wydarzeń, wesel, dzikiej przyrody czy 


Aparaty w naszej ofercie:



Preselekcja przysłony – kiedy jej użyć?


•    Podczas fotografowania pejzaży – w przypadku krajobrazów potrzebujemy większej głębi ostrości, aby wszystko w scenie było ostre.

•    Podczas fotografowania portretów – preselekcja przysłony jest najlepsza w przypadku fotografowania w naturalnym świetle lub ze światłem ciągłym.

•    Podczas fotografowania sportu i dzikiej przyrody – nie zawsze można robić zdjęcia przy bardzo szerokich przysłonach. Dobrze sprawdzą się wartości od f/2,8 do f/5,6, zapewniając ostrość obiektu i rozmycie tła.

•    Podczas robienia zdjęć ulicznych – ustaw przysłonę tak, aby aparat mógł zmieniać czułość ISO i czas otwarcia migawki na podstawie dostępnego światła w scenie. Zwykle w przypadku portretów ulicznych lepiej ustawić wartości przysłony od f/2,8 do f/4, podczas gdy w przypadku zdjęć ulicznych, w których trzeba uchwycić całą scenę, powinieneś ustawić wartości przysłony od f/5,6 do f/9.


Jak fotografować w trybie priorytetu przysłony?


To tylko kilka prostych kroków, by fotografować w tym trybie.


•    Obróć pokrętło trybu i wybierz tryb „Preselekcja przysłony” – jest to „Av” dla aparatów Canon i „A” dla większości innych aparatów.

•    Ustaw żądaną wartość przysłony w zależności od głębi ostrości, którą chcesz uzyskać w końcowym obrazie.

•    Jeśli chcesz użyć kompensacji ekspozycji, wybierz odpowiednie jej wartości. Zadbaj również o tryb pomiaru oparty na warunkach oświetleniowych, w których fotografujesz.

•    W menu fotografowania ustaw wartość ISO, upewniając się, że uzyskujesz akceptowalny czas otwarcia migawki. Wskazane jest, aby mieć najniższe możliwe ISO. Możesz także pozostawić ISO na „Auto ISO”, ponieważ istnieje możliwość ustawienia maksymalnej czułości i minimalnego czasu otwarcia migawki, co jest świetne. Wiele aparatów ma również inteligentną, automatyczną czułość ISO, która kontroluje ogniskową i skraca czas otwarcia migawki, aby uniknąć rozmycia.


Jakie są zalety fotografowania w trybie priorytetu przysłony? Przede wszystkim masz pełną kontrolę nad wartością przysłony, a zatem możesz mieć kontrolę nad głębią ostrości. Dzięki temu masz twórczą kontrolę nad ostatecznym wyglądem zdjęć. Zamiast sprawdzać aparat i wybierać ustawienia ekspozycji, masz więcej czasu na skupienie się na scenie i robienie zdjęć, nie psując ekspozycji i nie tracąc ważnych momentów.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756