Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Stacja parowa – czy warto ją kupić?

 2023-07-20 

Prasowanie może być przyjemniejsze i łatwiejsze dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń. Oczywiście możemy efektywnie prasować za pomocą standardowego żelazka, jednak zdecydowanie większe możliwości daje stacja parowa, czyli urządzenie z generatorem pary. Prasować można w ten sposób szybciej i solidniej. Jaką stację parową warto wybrać i co należy o niej wiedzieć? Jakie są jej wady i zalety?

Jak działa stacja parowa?

Stacja parowa to rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim dla osób, które mają dużo rzeczy do prasowania. Stacje parowe nazywane są również generatorami pary. Można powiedzieć, że to specjalne żelazka, które wykorzystują parę wodną wyrzucaną pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu szybciej wygładzają tkaninę niż tradycyjne żelazka. Jeszcze kilka lat temu urządzenia te wykorzystywane były głównie przez krawców i podczas pokazów mody, ale obecnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem również wśród użytkowników domowych. Stacje parowe są urządzeniami lepszymi od tradycyjnych żelazek, a prasowanie za ich pomocą przebiega zdecydowanie szybciej, sprawniej i dokładniej.

W przypadku stacji parowej para jest wytwarzana nie w samym urządzeniu, lecz w specjalnym bojlerze, który generuje ją pod wysokim ciśnieniem. Żelazko, które stanowi element zestawu, ma dostarczaną parę wodną poprzez specjalny przewód, w którym znajduje się rurka – to właśnie przez nią przekazywana jest para. Częścią stacji parowej jest zawsze zbiornik na wodę – większość modeli umożliwia jego uzupełnienie podczas prasowania, co zapewnia wygodę użytkowania. Stacje parowe wytwarzają ciśnienie minimum 3,5 bara – to wystarczy do rozluźnienia włókien tkanin. Tak jak w przypadku tradycyjnego żelazka prasowanie odbywa się głównie za sprawą wysokiej temperatury i ciężaru urządzenia, tak w stacji głównym elementem prasującym jest para. Wykorzystanie stacji parowej wpływa m.in. na żywotność materiału, który nie wyciera się tak szybko pod wpływem mechanicznego tarcia. Kolejnym plusem tego urządzenia jest możliwość prasowania takiej odzieży, która sprawiałaby duże problemy w przypadku zastosowania tradycyjnego żelazka. Za pomocą stacji parowej można prasować zarówno w poziomie, jak i w pionie, dlatego rozwiązanie to znakomicie się sprawdza w przypadku sklepów i prasowania odzieży na manekinach.

Wady i zalety stacji parowej

Wady i zalety stacji parowej

 

Stacja parowa to nie tylko wiele plusów – urządzenie to ma także minusy. Do nich należy zaliczyć:


- Zajmuje więcej miejsca niż żelazko tradycyjne – co może być problemem szczególnie wtedy, jeśli mamy mocno ograniczoną ilość miejsca.
- Są głośniejsze od tradycyjnych żelazek, choć oczywiście poziom hałasu uzależniony jest od wybranego urządzenia. Podczas generowania pary powstaje charakterystyczny odgłos, który może niektórych irytować.
- Pobierają więcej mocy niż tradycyjne żelazka.

 

Oto najważniejsze plusy tego urządzenia:


+ Sprawia, że prasowanie jest szybsze, dokładniejsze i skuteczniejsze.
+ Wpływa na dłuższą żywotność tkanin.
+ Umożliwia prasowanie również w pionie.
+ Doskonale się sprawdza w sklepach odzieżowych, gdzie odzież można prasować na manekinach czy bez ich zdejmowania z wieszaków.
+ Niektórych modeli można używać do odświeżenia ubrania.
+ Oszczędność czasu – prasowanie trwa nawet dwukrotnie krócej niż z wykorzystaniem tradycyjnego żelazka.

+ Wygoda - nie trzeba uzupełniać co chwilę pojemnika na wodę, jak w tradycyjnych żelazkach.

Żelazko czy stacja parowa? Co wybrać?

Zarówno żelazko parowe, jak i generator pary czy parownice do ubrań to urządzenia, które służą do tego samego, ale działają na innych zasadach. Które z tych urządzeń warto zatem wybrać? Decydować o tym powinno kilka czynników. Jak już wspomnieliśmy, jeszcze kilka lat temu stacje parowe były wykorzystywane wyłącznie w różnych działalnościach – np. w sklepach czy przez krawców. Natomiast obecnie urządzenia te są wybierane przez konsumentów również na potrzeby domowe po to, żeby prasowanie było wygodniejsze, szybsze i dawało lepsze efekty, a jednocześnie żeby można było prasować takie rzeczy, które trudno doprasować z wykorzystaniem tradycyjnego żelazka. Do niedawna w naszych domach wykorzystywane były przede wszystkim żelazka parowe, czyli urządzenia dosyć lekkie i poręczne. Później zaczęliśmy stawiać na stacje parowe, zwane również generatorami pary. Dlaczego akurat żelazko z generatorem pary? Ze względu na możliwości. Rozwiązania, które są dziełem producentów zmierzają do tego, aby nasze codzienne domowe obowiązki zajmowały nam jak najmniej czasu. Dlatego stacja parowa znakomicie sprawdzi się w przypadku dużych gospodarstw domowych czy osób prowadzących działalność gospodarczą związaną z odzieżą, np. krawców czy właścicieli sklepów odzieżowych.

Generator pary – jaki wybrać?

Wybierając generator pary, należy brać pod uwagę m.in. to, w jaki sposób urządzenie będzie wykorzystywane – na potrzeby domowe czy w ramach działalności gospodarczej? Stacja pary może kosztować kilkaset złotych, ale równie dobrze może to być zdecydowanie wyższa kwota – wszystko zależy od tego, na urządzenie o jakich parametrach się zdecydujesz. Żeby ci to ułatwić, w kategorii generatorów pary umożliwiamy filtrowanie wyników. Możesz określić, jakie minimalne parametry ma mieć urządzenie, którego potrzebujesz.

Zwróć uwagę na:

✓ Silne uderzenie pary - w przypadku trudnych zagniecień duża wartość uderzenia pary bardzo ułatwia prasowanie. 

✓ Markę – może to być stacja parowa Philips, ale również innej marki. Warto brać pod uwagę stację pary Braun, których przewagę nad konkurencją stanowi niemiecka jakość. W Media Expert zapewniamy duży wybór generatorów pary Tefal, generatorów pary Bosch czy Laurastar. Warto sprawdzać, jakie opinie poszczególnym modelom urządzeń wystawili dotychczasowi użytkownicy.
✓ Moc – to od niej zależy szybkość nagrzewania i wytwarzania pary. Im wyższa, tym urządzenie będzie dawało większe możliwości. W naszym sklepie znajdziesz sprzęty o mocy 2000 W, ale również nawet powyżej 2600 W. Musisz ją dopasować do oczekiwań związanych z planowaną eksploatacją urządzenia.
Wytwarzanie pary – czyli ilość możliwej do wytworzenia pary wyrażona w gramach na minutę. Im ten parametr jest wyższy, tym żelazko wytwarza więcej pary. Dostępne obecnie urządzenia wytwarzają od 30 g/min wzwyż. Może to być nawet 150 g/min i więcej.
✓ Ciśnienie pary w barach – wysokie stanowi gwarancję szybszego i efektowniejszego prasowania. Dostępne są urządzenia z ciśnieniem od 3 barów wzwyż. 5 barów jest wartością, która doskonale poradzi sobie z każdymi zagnieceniami.
✓ Pojemność zbiornika na wodę – najczęściej stacje parowe wyposażone są wyjmowane pojemniki o pojemności od 1 l do 2,5 l.
✓ Rodzaj stopy żelazka – tzn. materiał, z jakiego ta stopa jest wykonana. Żelazko może być aluminiowe, ceramiczne, szklane, stalowe, emaliowane bądź granitowe i nie tylko.
✓ Długość przewodu – zwróć na to szczególną uwagę, jeśli prasujesz zawsze w miejscu oddalonym znacznie od gniazdka elektrycznego.


Stacja parowa może mieć wiele funkcji dodatkowych. To m.in. możliwość automatycznego wyłączenia urządzenia po tym, jak nie jest przez kilka minut używane. Kolejna przydatna opcja to system automatycznego dopasowania temperatury do rodzaju tkaniny. Przydatny jest również sztyft przeciwwapienny, który umożliwia szybkie usunięcie z generatora nagromadzonego osadu. Jeśli szukasz rozwiązania, które spowoduje, że prasowanie stanie się łatwiejsze i mniej kosztowne, to wybierz na przykład żelazko Philips. Oczywiście urządzenie należy wybierać rozsądnie. Być może w twoim przypadku sprawdzi się proste, małe i kompaktowe żelazko bezprzewodowe? Jeśli jednak chcesz zminimalizować czas poświęcany na prasowanie, a przy tym również zadbać o swoje tkaniny i ich żywotność, to postaw na stację parową.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756