Poradniki Eksperta

Automatyczna zmywarka do naczyń już dawno stała się standardem w każdej nowo projektowanej lub gruntownie remontowanej kuchni. Nawet, jeśli przez kilkanaście lat takiego sprzętu nie było w naszym domu, obserwujemy znajomych i biorąc pod uwagę ich opinię na temat korzyści wynikających z posiadania zmywarki, nierzadko znajdujemy dla niej miejsce w naszej kuchni. Wiele zmywarek, zwłaszcza kompaktowych o szerokości nie przekraczającej 45 cm, tak wolnostojących jak i do zabudowy, z powodzeniem wstawimy w istniejącą zabudowę meblową zamiast np. szafki z szufladami. Taki zabieg jest często spotykany i pozwala na uzupełnienie praktycznego, domowego sprzętu bez konieczności kosztownego remontu przestrzeni kuchennej. Jak każde urządzenie mechaniczne, również zmywarka, do prawidłowego działania potrzebuje właściwego użytkowania, zwłaszcza w zakresie konserwacji i pielęgnacji. Jak dbać o zmywarkę, aby działa sprawnie jak najdłużej? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Ważne zasady w codziennych użytkowaniu


Automatyczna zmywarka do naczyń to bardzo praktyczny i energooszczędny sprzęt, który już od pierwszego użytkowania potwierdza zasadność tej inwestycji. Tak samo jak w przypadku pralki, czajnika elektrycznego czy piekarnika, aby sprawnie działała, warto na co dzień przestrzegać kilku ważnych kwestii i stosować się do rekomendacji producenta. Zalecenia producenta dotyczące tego, jak dbać o zmywarkę, znajdują się w instrukcji obsługi i użytkowania. Warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza wtedy, gdy to nasza pierwsza zmywarka i wcześniej nie mieliśmy styczności z tego typu urządzeniem. Proste czynności wykonywane zanim ulokujemy brudne naczynia w zmywarce, a także systematyczne czyszczenie i wymiana filtra sprawią, że nasza zmywarka będzie działała bez zarzutu, a z komory zmywania nie będzie ulatniał się nieprzyjemny zapach.


Zmywarki w naszej ofercie:

Przygotowanie brudnych naczyń do zmywania

Zmywarka do naczyń, jak wskazuje nazwa sprzętu, służy do mycia brudnych talerzy, szklanek, sztućców i innych elementów stołowej zastawy. Jedną z ważnych czynności przed ulokowaniem zastawy wewnątrz komory zmywania jest jej odpowiednie oczyszczenie. Nie chodzi oczywiście o mycie, ale o usunięcie np. z talerzy resztek jedzenia, a ze szklanek i kieliszków płynów, które się w nich znajdowały. Również fusy z kawy i herbaty powinny zostać wylane a naczynia opłukane i dopiero potem wstawione do zmywarki. W innym wypadku resztki jedzenia, które odkleją się z brudnych naczyń podczas cyklu zmywania, umiejscowią się w filtrze zmywarki, co w najlepszym wypadku spowoduje ich rozkład, który ujawni się nam jako nieprzyjemny zapach. W najgorszym wypadku może również dojść do nieprawidłowego funkcjonowania sprzętu, a nawet jego całkowitego uszkodzenia. Zalegające resztki jedzenia w komorze zmywarki spowodują również osad na mytych przez urządzenie naczyniach. Warto zatem pamiętać, aby przed włożeniem brudnych naczyń do zmywarki opłukać je z resztek pod bieżącą wodą.


Rozlokowanie naczyń w zmywarce

Na prawidłowe działanie naszej zmywarki będą miały również wpływ czynniki takie, jak odpowiednie ulokowanie naczyń w jej komorze. W zależności od modelu, urządzenia te wyposażone są w kosze i półeczki, a także specjalne ograniczniki gumowe, na których układamy rozmaite naczynia. Prawidłowe ułożenie talerzy, sztućców, kieliszków, szklanek i większych gabarytowo naczyń będzie miało wpływ na cały cykl zmywania, a także na jego ostateczną jakość. Co więcej, zapobiegnie też uszkodzeniom mechanicznym elementów, które odpowiadają za wyrzut wody, jak np. ramię natryskowe. Zatem, jak dbać o zmywarkę, aby zmywać w sposób bezpieczny dla sprzętu? Podczas układania naczyń warto przyjąć zasadę, że cięższe i większe naczynia lokujemy w dolnym koszu, a lżejsze oraz szkło w koszu górnym. Sztućce układajmy w wyznaczonym do tego miejscu. Może to być specjalny koszyk lub praktyczna, trzecia szuflada, znajdująca się zwykle w górnej części komory zmywania. Przed uruchomieniem odpowiedniego programu sprawdźmy, czy naczynia nie dotykają ważnych elementów wewnętrznych, odpowiedzialnych za prawidłowe zmywanie.


Automatyczny program czyszczenia

Producenci zmywarek do naczyń coraz częściej wyposażają je w specjalne programy czyszczenia. Nie dotyczy to czyszczenia naczyń, a właśnie samego sprzętu. Rekomendują również przy tym detergenty, które wspierają ten proces. Tego rodzaju program jest pomocnikiem użytkownika w zakresie utrzymania urządzenia w czystości i higienie. Wystarczy, że uruchomimy specjalny cykl oznaczony na panelu sterowania i zamkniemy drzwi urządzenia. Resztę wykona za nas oprogramowanie.


Warto dodać, że są też domowe sposoby na pielęgnację zmywarki. Jak dbać o zmywarkę nie używając do tego detergentów? W bardzo prosty sposób. Wystarczą nam do tego ocet lub sok z cytryny, soda oczyszczona oraz ciepła woda. Nierzadko sposób przeprowadzenia takiego czyszczenia producenci szeroko opisują w instrukcji obsługi i użytkowania sprzętu. Takie czyszczenie sprawdzi się np. wtedy, gdy w naszym domu czy mieszkaniu wykorzystujemy wodę ze zmywania naczyń np. do podlewania ogrodu lub po oczyszczeniu do innych celów.


Niezależnie od tego, czy czyścimy zmywarkę samodzielnie, czy też korzystamy z automatycznego programu, warto pamiętać o uszczelce, którą należy okresowo przetrzeć i usunąć z niej kurz, okruchy i resztki jedzenia oraz płynów.


Detergenty wspomagające pracę zmywarki

Wśród ważnych aspektów dotyczących tego, jak dbać o zmywarkę, warto również poruszyć kwestię detergentów stosowanych tak do zmywania naczyń, jak i do prawidłowego działania sprzętu. Do zmywania warto używać specjalnych kapsułek, które rozpuszczają tłuszcz i sprawiają, że podczas opróżniania z brudnej wody komory zmywania, tłusta woda nie osadza się na filtrze. Wspomagająco podczas zmywania szklanych naczyń warto używać specjalnych nabłyszczaczy. Występują one zwykle w postaci płynnej, a wlewamy je do wyznaczonego miejsca na drzwiach zmywarki. Ważną kwestią jest również stosowanie soli. Sól do zmywarek zmiękcza wodę i sprawia, że kamień nie osadza się na elementach grzejnych sprzętu, co znacznie wydłuża żywotność urządzenia i wpływa bezpośrednio na jego prawidłowe działanie.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756