Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki piekarnik do pizzy wybrać?

 2023-05-01 

Pizza, to przysmak wielu z nas. Przyrządzając ją, możemy eksperymentować z różnymi produktami, które nadadzą jej niepowtarzalnego smaku. To pożywna potrawa, którą możesz serwować na różne okazje. Idealnie sprawdzi się na przyjęcie rodzinne, dla niespodziewanych gości, czy małych niejadków. Niezwykłą frajdą jest pieczenie jej w domu. Każdy może dorzucić swoje ulubione przysmaki, by pizza smakowała wyśmienicie. Poza sprawdzonym przepisem, bardzo ważny jest sam sposób pieczenia pizzy. Warto mieć odpowiedni piekarnik do pizzy, dzięki któremu będzie ona idealnie wypieczona i chrupiąca. Zatem, jaki piekarnik do pizzy wybrać? Jakie funkcje powinien posiadać? Na czym piec pizzę? Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci w wyborze właściwego sprzętu.

Pizza – jej pochodzenie i charakterystyka

Pizza, to placek wykonany z ciasta drożdżowego, na którym umieszcza się ulubione dodatki. Nieodzownymi elementami tego popularnego dania, są sos pomidorowy i ser. Pochodzi ona z Włoch, w których wyróżnia się dwa jej rodzaje: neapolitańską na cienkim cieście i bez zaokrąglonych boków oraz rzymską, na grubszym cieście z zarumienionymi i podniesionymi brzegami. Do wykonania ciasta na pizzę, potrzebna jest mąką, sól, cukier, woda i drożdże. Tak wyrobione ciasto, zostawiasz do wyrośnięcia. Jednak sekret udanej pizzy, tkwi w odpowiednio dobranych dodatkach, które mogą być bardzo różnorodne. Do przyrządzenia tej niezwykle popularnej potrawy, można użyć np. szynkę, pieczarki, kurczaka, cebule, oliwki, pomidory, ananasa, czy owoce morza. Ponadto niezwykle istotny, jest dobór właściwych przypraw, które nadają daniu niezwykłego aromatu i smaku.


Należy do nich zaliczyć m.in. bazylię, oregano, tymianek, rozmaryn, cząber i czosnek. Oczywiście nie można zapomnieć o różnego rodzaju serach, które są nieodzownym elementem każdej pizzy i sosach np. pomidorowym, czosnkowym, czy śmietankowym. Znanymi i bardzo lubianymi, są pizze: magherita, pepperoni, carbonara i capriciosa. Warto więc poeksperymentować i przyrządzić absolutnie wyjątkową pizzę we własnej kuchni.

Funkcje piekarnika przydatne do pieczenia pizzy

Ciasto i odpowiednio dobrane dodatki, to połowa sukcesu. Aby pizza była pyszna, musi być odpowiednio wypieczona. Niezbędny jest więc piekarnik do pizzy z odpowiednimi funkcjami, które sprawią, że potrawa będzie chrupiąca, a ser zarumieniony i lekko ciągnący. To czy jest to piekarnik wolnostojący, czy do zabudowy, nie ma znaczenia. Ważne są natomiast odpowiednie parametry i dodatkowe funkcje. Wybierając więc piekarnik do pizzy, warto zwrócić uwagę na maksymalną temperaturę pieczenia, termoobieg, grzałkę z grillem, czy dodatkowe akcesoria. Idealnym rozwiązaniem jest piekarnik z funkcją pizzy, która dedykowana jest do pieczenia tej właśnie potrawy. Gdy Twój piekarnik nie posiada funkcji pieczenia pizzy, możesz wybrać np. grzanie góra-dół, grzanie góra-dół z termoobiegiem, czy też termoobieg z grillem. Z ich pomocą również przyrządzisz tę popularną potrawę.

Temperatura – ważny parametr przy pieczeniu pizzy

Profesjonalne piece opalane drewnem, służące do wypieku pizzy, osiągają temperaturę nawet 500 stopni Celsjusza. Piekarniki domowe nie osiągają, aż tak wysokiej temperatury. Nagrzewają się zazwyczaj do temperatury 250 stopni Celsjusza, a te bardziej zaawansowane, do temperatury 300 stopni Celsjusza. Im wyższa temperatura, tym czas pieczenia pizzy krótszy. W temperaturze 300 stopni Celsjusza, pizza na cienkim cieście może być gotowa nawet po 5 minutach. Nieco dłużej będzie piekła się pizza na grubszym cieście i w nieco niższej temperaturze. Warto sprawdzać, czy brzegi ciasta się zarumieniły. Jeśli tak, to oznacza to, że Twoja pizza jest gotowa i możesz ją wyjąć. Nowoczesne piekarniki, wyposażone w szeroki zakres regulacji temperatury, doskonale radzą sobie z wypiekaniem pizzy. Dodatkową funkcją, w którą może być wyposażony piekarnik, jest timer. Znacznie ułatwia on pracę, gdyż umożliwia planowanie czasu pieczenia i często sygnalizuje o zakończeniu tego procesu. Nie musisz więc martwić się, że ciasto za bardzo się wypiecze, czy przypali.

Termoobieg i jego znaczenie podczas pieczenia pizzy

Termoobieg, to tryb pozwalający skrócić czas pieczenia i obniżyć jego temperaturę. Podczas pieczenia pizzy, uruchomienie termoobiegu sprawia, że ciepło w piekarniku rozchodzi się równomiernie. Cała pizza będzie więc dokładnie i równo wypieczona, gdyż odpowiednio ustawiona temperatura, dociera w takim samym stopniu do każdego skrawka potrawy. Nie musisz więc obawiać się, że ciasto w środku będzie niewypieczone, a składniki z wierzchu przypalone. Zatem termoobieg, gwarantuje Ci równomierne rezultaty pieczenia. To niezwykle przydatna funkcja nie tylko do pieczenia pizzy, ale również wielu innych potraw.

Funkcja grill, a idealnie zarumieniona pizza

Do pieczenia pizzy, przydatna jest również w piekarniku funkcja grill. Pozwala ona na idealne zapieczenie sera, który pięknie się zarumieni. Twoja pizza będzie wyglądała rewelacyjnie. W wielu piekarnikach, funkcja grilla występuje w dwóch wariantach, tzw. mały i duży grill. Ten pierwszy służy do delikatniejszych potraw, jak chociażby właśnie zapieczenie sera na pizzy, czy zapiekance. Natomiast duży grill, przeznaczony jest do większych kawałków mięsa, które możesz grillować w całości.

Szybki nagrzew i funkcja podtrzymywania ciepła

Podstawową zasadą przy pieczeniu pizzy jest to, że wkładasz ją do rozgrzanego piekarnika. Dlatego przydatną funkcją jest również szybki nagrzew, który skróci czas oczekiwania na nagrzanie piekarnika. Piekarnik wyposażony w tę dodatkową funkcję, nagrzeje się szybciej niż tradycyjny. Skróci się zatem czas przyrządzania tej popularnej potrawy. Kolejnym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnych piekarnikach, jest funkcja podtrzymania ciepła potraw. Jeśli więc chcesz zachować jej świeżość dla spóźnionych gości, warto skorzystać z tej właśnie opcji. Jeśli piekarnik nie został wyposażony w tę dodatkową funkcję, możesz po prostu ustawić niższą temperaturę, np. 40 stopni Celsjusza, która podtrzyma ciepło przyrządzonej przez Ciebie pizzy.

Piekarnik z funkcją pizzy – idealne rozwiązanie

Dla smakoszy pizzy, idealnie sprawdzi się piekarnik z funkcją dedykowaną właśnie do jej wypieku. Po wybraniu trybu pizzy, sprzęt dostosowuje temperaturę i czas pieczenia. Temperatura osiąga określony poziom i jest odpowiednio rozłożona. Niektóre modele osiągają nawet 310 stopni Celsjusza, co pozwala na uzyskanie smaku prawdziwej włoskiej pizzy, a dodatkowo może być ona gotowa w zaledwie 5 minut. Dzięki temu, Twoje cisto będzie dobrze wypieczone, a wierzch pizzy soczysty i chrupiący. Specjalnie dobrane parametry pieczenia, gwarantują stuprocentową satysfakcję. Wybierając piekarnik z funkcją pieczenia pizzy, nie będziesz musiał trudzić się z samodzielnym ustawianiem temperatury czy czasu pieczenia, gdyż sprzęt dobiera je automatycznie.

Przydatne akcesoria do pieczenia pizzy

Wiele modeli piekarników, zwłaszcza tych z funkcją pieczenia pizzy, zostało wyposażonych w specjalny kamień do pizzy oraz drewnianą łopatkę do jej wyjmowania. Kamień znacznie skraca czas pieczenia, gdyż bardzo szybko się nagrzewa. Ponadto równomiernie rozprowadza ciepło na całej powierzchni ciasta. Dzięki temu, pizza jest chrupiąca od spodu i niewysuszona od góry. Piekąc pizzę na kamieniu, możesz ją łatwo zsunąć na talerz, gdyż nie przywiera ona do jego powierzchni. Z pomocą drewnianej łopatki, łatwo wyjmiesz pizzę z piekarnika. Praktyczne są również zastosowane w wielu piekarnikach teleskopowe prowadnice, które umożliwiają wysunięcie gorącej pizzy i bezpieczne jej wyjęcie bez poparzenia. Zatem, jaki piekarnik do pizzy? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na te, które wyposażone są w funkcję pieczenia pizzy i dodatkowe przydatne akcesoria (kamień do pieczenia pizzy, drewniana łopatka). Ponadto do pieczenia tej popularnej potrawy, przydatne są: termoobieg, grill, odpowiednia temperatura pieczenia, szybki nagrzew, czy funkcja podtrzymywania ciepła. Odpowiednie parametry i funkcje piekarników, pozwolą Ci przygotować pyszną, domową pizzę we własnej kuchni.

Kamienie do pizzy w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756