Poradniki Eksperta

Kuchnia w domku letniskowym - ranking [TOP10]

Data dodania: 22-03-2023

Najczęściej mamy tu do czynienia z kuchniami wolnostojącymi, które przydają się na wakacjach, zwłaszcza gdy mamy daleko do restauracji. Kuchnia w domku letniskowym jest zatem bardzo ważnym urządzeniem. Domki letniskowe nie są ani tak duże, ani tak urządzone, jak mieszkania w mieście. W zasadzie mało kto myśli o rodzaju ich wyposażenia i dość rzadko pojawia się w nich AGD do zabudowy. Nie znaczy to też, że są nieestetyczne, ale najważniejsze w takim domku jest spanie, czyli dach nad głową oraz jedzenia, zwłaszcza gdy zamierzamy zostać dłużej, niż tylko dwa dni. Trzeba w tym miejscu podkreślić fakt, że domek letniskowy czasem jest tylko domem z nazwy, bo nie każdy buduje sobie nowe siedlisko gdzieś z dala od miasta.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

8.5 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.0 / 10

Rodzaj zasilania - kuchnie gazowe

Rodzajów kuchenek może być wiele, choćby ze względu na płytę, dlatego też zaczniemy od zasilania, a może być ono w pełni gazowe (i płyta, i piekarnik), w pełni elektryczne (zarówno góra i dół) albo łączone – płyta grzewcza gazowa, a piekarnik kuchenki elektryczny. Trzeba zatem zorientować się, jakie mamy możliwości na działce. Jeśli doprowadzony jest gaz, nie ma problemu z wyborem, ale jeśli jest tylko elektryczność, trzeba skorzystać kuchni elektrycznej. Wybór zależy od kalkulacji kupującego, a konkretnie od tego, które medium na danym terenie jest tańsze. Kuchnia w domku letniskowym musi być zatem odpowiednio dobrana.


Siłą rzeczy są bardziej „ubogie” od elektrycznych – nie mają bowiem wielu rodzajów grzania – chodzi o piekarnik. Zazwyczaj ich standardowa szerokość wynosi 50-60 cm. Także liczba palników jest najczęściej tradycyjna, więc te kuchnie mają po cztery palniki w tym: dwa średnie, jeden duży i jeden mały. Wystarcza ona nie tylko do tego, żeby coś ugotować, ale także upiec, a niektórym taka właśnie wystarcza w domu. Trzeba jednak pamiętać, że taką kuchenkę trzeba postawić w tym miejscu, do którego podciągnięty jest gaz.

Wyposażenie płyty głównej grzejnej kuchni gazowej

Jej zaletą jest to, że gotuje się na niej na otwartym ogniu, co może być istotne, gdy wybiera się kuchnię gazową. Zwykle ma cztery, zróżnicowane wielkością palniki (w pełni gazowa). Poza tym, wbrew pozorom łatwo ją uruchomić, gdyż nowoczesne modele mają wbudowaną zapalarkę w jednym punkcie, albo w każdym pokrętle przeznczonym do danego palnika (na pokrętłach są oznakowania, dotyczące tego, który uruchamia dany palnik). Płyta pokryta jest rusztem – jednym, albo dzielonym na pół lub każdy palnik ma swój. 


Opinie co do użyteczności są podzielone – jedni mówią, że najlepszy jest jeden, bo stabilny, inni optują za dwoma, gdyż są lżejsze, a jeszcze inni wolą, by każdy palnik miał swój ruszt. Taka kuchnia nie powinna stać w przeciągu, by podmuch wiatru nie zdmuchnął ognia z palnika, bo gaz będzie się ulatniał.


Niestety, nie ma tylu funkcji co elektryczny, ale są kuchnie lepiej i gorzej wyposażone. Podstawowe jest zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu. Jest ono ważne, ponieważ świadczy o dbałości o nasze zdrowie i życie. Są również kuchnie gazowe wyposażone w grill/opiekacz, a także grill oraz rożen. Grzeją tutaj dwie grzałki: górna i dolna. Jest to standardowe rozwiązanie.


W kuchniach gazowych ruszty najczęściej są emaliowane, zaś prowadnice drabinkowe (miejsce na bokach kuchenki, gdzie wsuwa się blachy), bądź wytłaczane – system ten polega na zaznaczeniu miejsca, w które mają się wsunąć blachy (najmniej polecane, jako najtrudniejsze). Płytę główną zazwyczaj pokrywa emalia, którą łatwo się czyści, a dotyczy to także piekarnika. Warto wspomnieć o chłodnych drzwiach, oświetleniu komory piekarnika oraz przepisach umieszczanych na drzwiach przez niektórych producentów.

Kuchnie elektryczne

Jest ich coraz więcej, bo dają też większe możliwości użytkownikom. W dodatku tego typu kuchenkę można postawić wszędzie, byleby było podłączenie do energii elektrycznej, a to jest szczególnie ważne w domku letniskowym, zwłaszcza adaptowanym. Czasami kuchenki te mogą wymagać użycia większej mocy do podłączenia (tzw. siły), co trzeba sprawdzić przez zakupem.

Płyty grzejne kuchenek elektrycznych

Zależnie od ceny, urządzenia te mogą być: indukcyjne, ceramiczne, witroceramiczne lub elektryczne (palniki żeliwne). Tu palnikom odpowiadają pola grzewcze. Zazwyczaj są cztery, ale czasem (najczęściej w indukcji) mogą się łączyć w jedno podłużne, czy też ruchome. Są to duże pola, dzięki czemu garnek można postawić w dowolnym miejscu (np. przy indukcji). Często też, w przypadku pól może zostawać tzw. ciepło resztkowe, a korzystając z niego, po wyłączeniu pola można nawet coś przygrzać. Są także pola o przyspieszonym czasie nagrzewania. 


Płyty elektryczne pozwalają zaprogramować czas przyrządzania potrawy, a gdy coś akurat wykipi, działanie pola będzie zawieszone, by móc wytrzeć płytę.

Piekarniki elektryczne w kuchniach elektrycznych

Mogą mieć standardowo 50-60 cm szerokości, ale bywają również szersze, nawet ponad 90 cm. Wtedy też automatycznie mają większą pojemność. Oczywiście pozwalają na zaprogramowanie tego, co zamierzamy piec, a można to robić na wiele sposobów, gdyż piekarniki elektryczne pieką: sam dół – pracuje tylko grzałka dolna, gdy zamierzamy coś podpiec; tylko góra – gdy chcemy zrumienić potrawę; z udziałem termoobiegu – otaczając potrawę zewsząd (dookoła); mając włączony grill/opiekacz; na rożnie (może być obrotowy) – przydaje się zwłaszcza przy drobiu.


Wiele z nich posiada program do pieczenia pizzy. Urządzenia te wyposażone bywają również w termosondę (bardzo przydaje się przy pieczeniu mięsa – widać ile jest stopni, bez otwierania piekarnika). Mogą też rozmrażać i wystarczy do tego tylko wentylator. Warto też wiedzieć, że są urządzenia piekące w sposób automatyczny – piekarnik sam decyduje np. o czasie oraz temperaturze. Szybkie nagrzewanie znajdziecie we wszystkich piekarnikach elektrycznych, a to pozwala na zaoszczędzenie czasu. Co istotne, są także piekarniki elektryczne z funkcją pary, o czy warto pamiętać.  

Co jeszcze ważnego mają kuchnie elektryczne

Tego typu urządzenia nie mają rusztów, bo naczynia stawia się wprost na płycie, którą myje się niezwykle łatwo – trzeba tylko pozwolić jej wystygnąć. Wewnątrz piekarniki mają zwykle specjalną emalię, którą także czyści się łatwo, a niektóre wyposażone są w panele katalityczne (umieszczane na bokach), ułatwiające pozbywanie się zanieczyszczeń. Inne mogą mieć funkcję pyrolizy lub czyszczenia za pomocą pary, a wszystko to dla klientów – trzeba tylko zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy.

Kuchnie wolnostojące gazowo-elektryczne

Można powiedzieć, że są to urządzenia łączone – płyta grzewcza jest gazowa i może mieć palnik z podwójną lub potrójną koroną gazu – to dla miłośników dań z WOK-a, a piekarnik jest elektryczny ze wszystkimi swoimi zaletami. Niestety, te kuchenki także muszą stać w pobliżu ujęcia gazu, a podłączenia musi dokonać ktoś z uprawnieniami, tak jak wszystkich urządzeń pracujących z gazem. 


Teraz kuchnia wolnostojąca do domku letniskowego będzie łatwiejsza do kupienia. Zapraszamy zatem do zapoznania się z naszą ofertą.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756