Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka głowica do kosy będzie najlepsza?

 2023-07-27 

Podstawowym elementem eksploatacyjnym kosy mechanicznej jest głowica. Zużywa się ona wskutek cięcia. Jeśli po jakimś czasie zauważymy, że wydajność urządzenia spadła lub po prostu brakuje nam żyłki, oznacza to, że może ona wymagać wymiany. Z przygotowanego przez nas poradnika dowiesz się jaka głowica do kosy jest najlepsza i czym się sugerować przy wyborze konkretnego rodzaju akcesoriów.

Czym jest głowica kosy?

Zanim dowiesz się jaka do głowica kosy jest najlepsza, warto wiedzieć czym ona jest. To podstawowy element roboczy maszyny. Ma kształt szpuli i jest na nią nawinięta żyłka, zazwyczaj nylonowa, która tnie trawę oraz zarośla. Dzięki temu, że element tnący jest elastyczny, kosa mechaniczna bardzo dobrze radzi sobie z wycinaniem w trudno dostępnych miejscach, np. obrzeży trawnika czy okolic klombów, rabat lub skalniaków. Oczywiście żyłka zużywa się, dlatego po jakimś czasie wysuwa się jej nowy kawałek lub ją wymienia.

Głowice do kosy w najlepszej ofercie:

Rodzaje głowic

Najczęściej głowica żyłkowa jest wykonana z tworzywa sztucznego o zwiększonej odporności lub metalu, np. aluminium. Wynika to z tego, że ten element urządzenia, jak żaden inny, jest narażony na uderzenia. Dlatego warto zdecydować się na solidny osprzęt, abyś miał pewność, że będzie Ci służył przez dłuższy czas. O typie głowicy decyduje sposób działania i nawijania żyłki. Dlatego w ofercie dostępne są głowice ręczne, półautomatyczne oraz automatyczne. Głowica ręczna wyróżnia się tym, że najpierw musisz rozmontować szpulę, aby później z obu stron nawinąć żyłkę tnącą. Co to oznacza? Przede wszystkim obsługa takiego mechanizmu zajmie Ci więcej czasu, a aby wyciągnąć żyłkę tnącą, należy wyłączyć kosę, wcisnąć przycisk i za nią pociągnąć. Atutem takiego mechanizmu z pewnością jest bardzo przystępna cena. Należy jednak zastanowić się, czy rekompensuje ona przerwy w pracy i stracony czas.


Dlatego dużą popularnością cieszą się głowice półautomatyczne. Wystarczy wcisnąć przycisk, aby wysunęła się żyłka. To tzw. system Tap’n go. Możesz np. przycisnąć głowicę do podłoża. Dodatkowo nawinięcie nowej żyłki nie zajmuje dużo czasu. W zależności od modelu głowicy, można jednocześnie nawinąć nawet 5 m żyłki. Największą wygodę oferują głowice automatyczne. W nich, gdy żyłka się zerwie, wysuwa się ona samoczynnie, dzięki czemu sprzęt zapewnia najbardziej komfortową pracę. Teraz, gdy poznałeś zasadę ich działania, z pewnością już wiesz jaka głowica do kosy jest najlepsza do Twoich zastosowań.

Dobór głowicy do kosy

Gdy będziesz chciał wymienić głowicę kosy, z pewnością będziesz zastanawiał się czy zdecydować się na oryginalne akcesoria producenta, czy zamiennik. Największą zaletą części oferowanych przez dystrybutora jest przede wszystkim gwarancja jakości i kompatybilności. Wybierając taką głowicę możesz być pewien, że urządzenie po jej wymianie będzie działało praktycznie jak nowe.


Jeśli zdecydujesz się na zamiennik, musisz zwrócić uwagę na parametry kupowanego sprzętu. Nie decyduj się na najtańsze rozwiązania, tylko wybieraj produkty dobrej jakości. Dzięki temu możesz trafić na osprzęt, który nie tylko dorówna, a być może nawet przewyższy oryginał. Znacznie ma przede wszystkim sposób montażu. Obecnie na szczęście coraz częściej stosuje się uniwersalny uchwyt. To znacznie ułatwia dobór akcesoriów do sprzętu. W zestawie znajduje się kilka śrub montażowych, abyś nie miał problemu z podłączeniem głowicy żyłkowej do podkaszarki. Kolejna istotna cecha to długość oraz grubość żyłki, która może być nawinięta. Wpływa to znacznie na komfort pracy z urządzeniem. Ważna cecha to także moc Twojej kosy mechanicznej. Niektóre głowice są rekomendowane do urządzeń o określonej wydajności. Jeśli np. zamontujesz osprzęt przeznaczony do słabszych urządzeń w kosie o dużej mocy, to może on się szybko zużyć, ponieważ nie wytrzyma pracy z takim obciążeniem.

Rodzaj kosy, a głowica

W kosach spalinowych o niedużej mocy i pojemności silnika mniejszej niż 30 cm. sześciennych zalecamy stosowanie kompaktowych głowic dwużyłkowych. Sprawdzą się one w podkaszarkach elektrycznych i maszynach bez przekładni kątowej. Średnica żyłki wynosi ok. 2 mm. Sprzęt świetnie poradzi sobie ze średniej wielkości trawą i chwastami. Jeśli masz maszynę o większej mocy i np. z silnikiem o pojemności ok. 40 cm. sześciennych, możesz zdecydować się na głowicę o zwiększonej wytrzymałości, np. aluminiową, która lepiej poradzi sobie z wysoką trawą i zaroślami. Do najwydajniejszych kos polecamy głowice profesjonalne, które wykorzystują grubą żyłkę o średnicy nawet 3 mm.

Kiedy wymienić głowicę?

Gdy skończy Ci się żyłka w głowicy, możesz ją wymienić. Pamiętaj, że jej średnica musi być dopasowana do osprzętu. Głowicę warto wymienić, gdy jest już zużyta lub uszkodzona. Dotyczy to przede wszystkim mechanizmu podającego żyłkę w modelach półautomatycznych. Jeśli żyłka wysuwa się samodzielnie po pociągnięciu, bez konieczności wciskania przycisku, oznacza to, że głowica jest już zużyta. W zależności od producenta sprzętu i dostępności elementów zamiennych możesz wymienić całą głowicę lub tylko mechanizm podający.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756