Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki agregat prądotwórczy na budowę?

Data dodania: 01-08-2022

Dostęp do mediów na działkach budowalnych bywa ograniczony. Czasem trzeba poczekać dłużej, np. na doprowadzenie energii elektrycznej. Jak jednak mawiają, czas to pieniądz, więc aby nie opóźniać prac, warto wiedzieć, jaki agregat prądotwórczy na budowę wybrać. To zakup na lata, który w przypadku domu może Ci również zapewnić dostęp do awaryjnego zasilania.

Po co agregat na budowie?


W przypadku dużych inwestycji budowalnych, niezbędne jest zapewnienie ciągłości zasilania, aby dotrzymać terminów odbiorów. Dlatego stosowane są ogromne instalacje agregatów prądotwórczych, zapewniające bieżące zasilanie lub uruchamiające się w razie awarii. Nie inaczej jest, gdy budujesz np. dom metodą gospodarczą czy np. domek letniskowy na działce. Zamiast oczekiwać na podłączenie energii przez dostawcę, możesz po prostu skorzystać z agregatu. W ofercie Media Expert znajdziesz generatory prądu, które idealnie sprawdzą się na budowie, działce czy wszędzie tam, gdzie będziesz ich potrzebował. Atutem jest niezwykle łatwa instalacja i możliwość wygodnego transportu. Dzięki temu, sprzęt sprawdzi się praktycznie w każdej lokalizacji. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki agregat na budowę kupić, sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego.

Agregaty prądotwórcze w naszej ofercie:

Typ agregatu prądotwórczego

Na samym wstępie warto zastanowić się, jak działa agregat prądotwórczy. Otóż jest on wyposażony w silnik spalinowy, którego energia mechaniczna napędza prądnicę. W zależności od potrzeb, możesz zdecydować się na silnik benzynowy, diesla, a nawet napędzany gazem. Duża popularność modeli z silnikiem benzynowym wynika z ich atutów. Są relatywnie kompaktowe i mają stosunkowo prostą budowę, więc eksploatacja nie stwarza problemów, a przy tym są w stanie wygenerować dużą moc, wystarczającą nawet do zasilania całego gospodarstwa domowego. Dlatego polecamy zainteresowanie się właśnie takimi modelami.


Stojąc przed decyzją jaki agregat prądotwórczy na budowę kupić, będziesz musiał rozważyć modele z jednofazowe oraz trójfazowe. W przypadku tych pierwszych, możesz zasilić jedynie urządzenia korzystające z sieci 230 V. Jest to np. większość standardowych elektronarzędzi, takich jak wiertarki, szlifierki, czy piły. Modele trójfazowe są wyposażone także w gniazdo zasilania 400 V, potocznie nazywane „siłą”. Taki model sprawdzi się dobrze, jeśli w przyszłości planujesz wykorzystać go do zapewnienia ciągłości zasilania w swoim domu. Na początku możesz więc go użyć jako źródło energii elektrycznej na budowie, aby później stanowił integralny element instalacji. Spośród maszyn stosowanych na budowie, instalacji 400 V mogą wymagać np. wyciągarka, betoniarka, spawarka, czy agregat do tynku. W praktyce, dostęp i rodzaj wymaganego zasilania warto uzgodnić wcześniej z ekipą budowalną. Nie należy jednak się ograniczać i zawczasu wybrać agregat prądotwórczy z zasilaniem trójfazowym.

Moc agregatu prądotwórczego

Jedną z ważniejszych cech, na którą powinieneś zwrócić uwagę, gdy zastanawiasz się, jaki agregat prądotwórczy na budowę wybrać, jest oczywiście moc ciągła urządzenia. Definiuje ona bowiem jakie może być maksymalne obciążenie generatora oraz ile urządzeń do niego podłączymy. To, ile powinna wynosić moc ciągła, łatwo obliczysz sumując zużycie energii elektrycznej urządzeń, które będą zasilane z agregatu prądotwórczego. Wartości te znajdziesz na tabliczkach znamionowych maszyn lub w specyfikacji. Najmniejsze agregaty oferują moc ciągłą do ok. 1 kW. To zdecydowanie za mało, do zastosowań budowalnych. Takie modele przeznaczone są raczej do zasilania urządzeń elektronicznych, jak np. telewizory, czy komputery. Warto również dodać, że świetnie sprawdzą się w przypadku ładowarek do akumulatorów elektronarzędzi. Jeśli sprzęt będzie wykorzystywany na niewielkiej budowie, np. domku letniskowego metodą gospodarczą, to warto rozważyć zakup modelu jednofazowego o mocy ciągłej ok. 2-3 kW. Z powodzeniem poradzi sobie on z zasileniem prostych elektronarzędzi np. piły ręcznej, szlifierki, czy wiertarki. W takim wypadku, wymagania nie są bardzo duże.


Duże budowy mają jednak większe potrzeby. Oznacza to konieczność zapewnienia odpowiedniej mocy ciągłej. Powinieneś więc policzyć zużycie energii konkretnych urządzeń i uwzględnić, czy będą one pracować jednocześnie. Może np. zdarzyć się sytuacja, że podczas pracy betoniarki będziesz chciał skorzystać również ze szlifierki kątowej do cięcia prętów zbrojeniowych. W warunkach, w których wykorzystywane będzie kilka elektronarzędzi jednocześnie, warto zakupić agregat trójfazowy o mocy ciągłej ponad 3 kW. Pamiętaj o tym, że generator nie powinien być obciążany w pełni. Musisz zostawić pewien margines „wolnej mocy”, np. 20 procent z uwagi na to, że szczytowy pobór mocy podczas wymagających prac, może być większy. Dobrej jakości agregaty prądotwórcze są wyposażone w zabezpieczania przeciwprzeciążeniowe. Zapobiegają one uszkodzeniom zarówno generatora, jak i podłączonych urządzeń w przypadku zbyt dużego zużycia energii. Warto również wybrać model wyposażony w układ AVR, który odpowiada za stabilizację napięcia, zwłaszcza jeśli w przyszłości ma on również zasilać urządzenia domowe.


Parametry użytkowe agregatów i cechy

Gdy zastanawiasz się, jaki agregat prądotwórczy na budowę wybrać, nie możesz pominąć jego parametrów użytkowych oraz ważnych cech. Przede wszystkim, zwróć uwagę na szczytowe zużycie paliwa. Wraz z informacją o pojemności zbiornika, da Ci to wyobrażenie, jak często będziesz musiał tankować agregat i jakie koszty wiążą się z jego użytkowaniem. Przykładowy agregat do prac na małej budowie o mocy ciągłej 3,5 kW z silnikiem o pojemności 300 cm sześciennych, zużywa ok. 1,8 l benzyny w ciągu godziny, a jego zbiornik ma pojemność 25 l. To przekłada się na czas pracy wynoszący ok. 13 godzin.


Kolejną kwestią są możliwości transportowe. Większość agregatów do pracy na budowie, ma konstrukcję ramową. Są to dosyć ciężkie urządzenia o masie np. ponad 50, a nierzadko nawet 100 kg. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy agregat prądotwórczy jest wyposażony w koła oraz wygodne uchwyty transportowe, które ułatwią przemieszczanie sprzętu, gdy zajdzie taka potrzeba.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756