Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Wertykulacja trawnika – kiedy i jak wykonać?

 2024-06-14 

wertykulator i aerator 2w1

Chcąc mieć piękną murawę na posesji nie możesz ograniczyć się jedynie do jej podlewania, koszenia oraz ewentualnie wykonywania dosiewek w miejscach z największymi uszkodzeniami. Niezbędne jest także przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych jak aeracja czy wertykulacja trawnika. Kiedy jest na nią czas i jak ją wykonać, wyjaśni Ci przygotowany przez nas poradnik. Tłumaczymy także różnicę między wertykulacją a aeracją, ponieważ są często mylone.

Wertykulacja trawnika – co to jest?

Gromadzący się na powierzchni murawy filc czy mech oraz ogólnie słaba kondycja trawy to zwiastuny tego, że niezbędna jest wertykulacja trawnika. Co to za czynność? To jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, przeprowadzany wertykulatorem. To maszyna wyposażona w wałek z ostrzami, które podczas pracy przebijają powierzchnię trawy pokrytą filcem, mchem czy innymi odpadkami organicznymi oraz nacinają glebę. Otwory pojawiające się w wyniku wertykulacji zapewnią łatwiejszy dostęp powietrza oraz wody do korzeni, co znacznie pobudza trawę do wzrostu. Sprawia to, że podlewanie czy nawożenie są bardziej efektywne, a Twoja trawa będzie lepiej rosła.


Jeśli wiec zastanawiasz się, jak napowietrzyć trawnik, to właśnie wertykulacja jest zabiegiem, który należy przeprowadzić. Głębokość nacięć zależy od posiadanego przez Ciebie urządzenia, zazwyczaj jest to od 5 do 15 mm. Powinieneś ją regulować zależnie od kondycji murawy, o czym więcej napiszemy w dalszej części poradnika.

Wertykulatory w naszej ofercie:

Wertykulacja trawnika – kiedy jest na nią czas?

Warto wiedzieć, jak się pozbyć mchu z trawnika i kiedy to zrobić. Przede wszystkim wertykulacja trawnika nie powinna być wykonywana zbyt wcześnie. Po ułożeniu murawy zaleca się, aby upłynęły przynajmniej trzy lata, w wyjątkowych sytuacjach, gdy trawa jest bardzo gęsta, może to być okres 2 lat. Trawnik musi być dobrze ukorzeniony.


Zaleca się, aby wertykulacja trawnika była wykonywana przynajmniej 2 razy w roku. Pierwszy raz robimy to wczesną wiosną w kwietniu lub maju, zależnie od pogody. Nie może być zbyt zimno, gleba nie może być zmarznięta, a murawa powinna mieć za sobą przynajmniej trzy koszenia w danym sezonie. Wiosna to czas intensywnego wzrostu trawy, dlatego to właśnie w tym okresie warto zadbać o dobre wchłanianie składników odżywczych. Po raz drugi najlepiej przeprowadzić wertykulację jesienią. Proces ten powinien być jednak bardziej delikatny, aby murawa zdążyła zregenerować się przed zimowym spoczynkiem.


Z pewnością latem dobrym pomysłem jest wertykulacja trawnika. Kiedy jest gorąco, bardzo często panuje susza i przeprowadzenie tego zabiegu jeszcze bardziej utrudni magazynowanie wody w glebie. Pamiętaj, że wertykulacja trawnika nie powinna być wykonywana zbyt często. W przypadku większości trawników opisywana przez nas cykliczność to optymalne rozwiązanie. Zabieg ten uszkadza murawę i musi mieć ona czas na regenerację.

Czym wykonać wertykulację trawnika?

Zanim przejdziemy do tego, jak napowietrzyć trawnik i usunąć z niego obumarłe resztki roślin, poświęćmy chwilę na wybór sprzętu. Bez wątpienia dobry wertykulator pomoże zadbać o trawnik. W ofercie Media Expert znajdziesz grabie do wertykulacji oraz wertykulatory ręczne, elektryczne zasilane sieciowo lub akumulatorowo oraz spalinowe. Jeśli masz nieduży trawnik, a praca fizyczna w ogrodzie to dla Ciebie przyjemność, to możesz zdecydować się na grabie do wertykulacji lub wertykulator ręczny. Warto wybrać solidny model o dużej szerokości, aby prace przebiegały szybciej.

Wertykulacja trawnika za pomocą modelu elektrycznego będzie dobrym wyborem na średnich trawnikach. Tam, gdzie nie ma problemu z zasilaniem i możesz skorzystać z przedłużacza, sprawdzi się model sieciowy. Wertykulatory elektryczny polecamy szczególnie na obszarach, gdzie dostęp do zasilania jest ograniczony. Pamiętaj, że bateria jest uniwersalna i może współpracować również z innymi elektronarzędziami ogrodowymi. Takie maszyny są ekologiczne oraz pracują relatywnie cicho. Nie musisz również pamiętać o pracach konserwacyjnych. Silnik elektryczny jest praktycznie bezobsługowy. Musisz jedynie kontrolować stan osprzętu roboczego i regularnie go czyścić. To zaś sprawia, że sprzęt jest także tańszy w eksploatacji, nie musisz bowiem inwestować w olej, świecie zapłonową czy części zamienne.


Na dużych obszarach najlepiej sprawdzi się wertykulator spalinowy. Takie modele dysponują największą wydajnością i prace przebiegają najszybciej. Mają również największą głębokość roboczą i mogą być wyposażone w napęd, aby praca była bardziej komfortowa. Niestety silnik spalinowy wymaga regularnych przeglądów, wykonywania prac serwisowych oraz jest mniej ekologiczny i głośniejszy.


Jeśli zastanawiasz się, jak wertykulować trawnik minimalnym wysiłkiem, to koniecznie zwróć uwagę na modele maszyn wyposażone w kosz. Będą się w nim zbierać resztki odpadów. Dzięki temu unikniesz konieczności żmudnego grabienia. Warto rozważyć zakup wertykulatora z funkcją aeracji. To kolejny z popularnych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Wszechstronne urządzenie będzie doskonałym wyborem, jeśli cenisz sobie rozwiązania 2 w 1.

Jak wertykulować trawnik?

Przyjrzyjmy się, jakich przygotowań wymaga wertykulacja trawnika i w jaki sposób zabrać się za tę czynność. Musisz zacząć przede wszystkim od porządków. Na początku przejrzyj powierzchnię trawnika i zwróć uwagę na pozostawione kamienie czy gałęzie. Należy jest usunąć, aby nie uszkodziły wertykulatora. Gleba powinna być lekko wilgotna na powierzchni, nie może być przesuszona lub mokra. Wertykulacja zbyt mokrego trawnika może doprowadzić do rozwoju grzybów.


Zanim zaczniesz prace warto także oczyścić wertykulator, unikniesz w ten sposób ryzyka przenoszenia się chorób trawy. Na całej powierzchni murawy powinna być wykonana wertykulacja trawnika. Co to oznacza? Nie możesz pominąć żadnych obszarów. Po zakończeniu usuń resztki organiczne z powierzchni trawnika, np. za pomocą grabi czy odkurzacza do liści. Użyj delikatnych grabi, które nie zniszczą roślin. Ostatnim krokiem jest obfite podlewanie po wertykulacji trawnika. Jest ono niezbędne do regeneracji.


To jak głęboko powinna być wykonana wertykulacja trawnika zależy od jego stanu. Jeśli murawa jest w dobrej kondycji, wystarczy płytka wertykulacja. Ma ona bowiem na celu poprawienie wnikania składników odżywczych i wody oraz lepsze napowietrznie gleby. Jak wertykulować bardzo zniszczony trawnik? Przede wszystkim musisz przebić się przez warstwę filcu, dlatego niezbędna jest głęboka wertykulacja. Co ciekawe, wertykulatory mają możliwość ustawania także dodatniej głębokości roboczej. W takim przypadku sprzęt wyczesze filc z trawnika.

Kosiarki spalinowe w naszej ofercie:

Co pierwsze – aeracja czy wertykulacja trawnika?

Gdy będziesz myślał nad tym, jak się pozbyć mchu z trawnika, z pewnością dowiesz się również o aeracji. To także powszechny zabieg pielęgnacyjny i warto wziąć pod uwagę jego przeprowadzanie. Tym bardziej, że dostępne na rynku wertykulatory, bardzo często dysponują wymiennym osprzętem roboczym – drugim wałkiem służącym właśnie do aeracji. Na czym ona polega? Aeracja również ma na celu polepszenie stanu trawnika i ułatwia wchłanianie składników odżywczych, wody czy nawozów.


O ile podczas wertykulacji usuwa się również filc, mech, obumarłe resztki roślin czy rozluźnia zbitą glebę, to wałek do aeracji, za pomocą kolców robi jedynie otwory w powierzchni gleby. To zaś zwiększa przepływ powietrza. Aeracja może być wykonywana na dużą głębokość, nawet 10 cm. Wszystko to jednak zależy od tego z jakim trawnikiem mamy do czynienia. W przypadku trawnika ozdobnego zalecana jest mniejsza głębokość, ok 3 cm, dzięki temu zapewnisz lepsze wchłanianie wody. W przypadku starszego, użytkowego trawnika niezbędna jest głęboka aeracja – ok. 8 cm, która rozluźni powierzchnię gleby oraz poprawi jej przepuszczalność.


Odpowiedzmy więc na pytanie, co pierwsze – aeracja czy wertykulacja trawnika? Najpierw wykonujemy wiosenną wertykulację. Bowiem poza poprawianiem dostępu powietrza do korzeni, zależy nam również na walorach estetycznych, czyli usunięciu obumarłych resztek trawy. Aeracja powinna być wykonywana dwukrotnie w ciągu roku, najlepiej w okresie od kwietnia do końca maja oraz od sierpnia do listopada, w zależności od temperatury. Poza aeratorami ręcznymi czy mechanicznymi dostępne są specjalne buty z kolcami do aeracji, mogą być dobrym wyborem na mniejszych trawnikach.

Jak dosiać trawę?

Gdy gęstość Twojego trawnika Cię nie zadowala, warto pomyśleć o dosianiu trawy. Wyjaśnijmy więc, od czego zacząć. Okres po dobrze wykonanej wertykulacji to idealny czas na to. Zatem jak dosiać trawę? Po uprzątnięciu resztek roślin, możesz wykonać dosiewki, a następnie przykryj trawę cienką warstwą ziemi, w której będzie kiełkować. Ochronisz w ten sposób nasiona przed zjedzeniem przez ptaki. Warto dodatkowo skorzystać z nawozów, które wspomogą wzrost trawnika. Rekomendujemy stosowanie środków organicznych. Skoro wiesz już, jak dosiać trawę, to nie zapomnij o jej obfitym podlaniu. Wody musi być sporo, jednak jej strumień nie powinien być mocny.


Po wykonaniu prac, gdy spojrzysz na trawnik być może zmartwi Cię jego wygląd. Faktycznie świeżo po wertykulacji oraz dosiewkach nie będzie wyglądał zbyt estetycznie, ale taka jest kolej rzeczy. Tak jak nasza twarz po wykonaniu zabiegów kosmetycznych może być spuchnięta i czerwona, ale usunięcie starego naskórka i zanieczyszczeń da impuls do jej odbudowy. Analogicznie trawnik potrzebuje podobnego wzbudzenia, aby mógł łatwiej się zregenerować.

Wertykulacja trawnika – co to daje?

Jak wyjaśniliśmy w naszym poradniku, wertykulacja trawnika przynosi naprawdę wiele korzyści. Pod warunkiem skorzystania z dobrej jakości sprzętu nie zajmuje ona dużo czasu, a efekty dostrzeżesz błyskawicznie. Wertykulacja trawnika powinna być wykonywana regularnie przynajmniej raz w sezonie, aby Twoja murawa dobrze się prezentowała. Odpowiedni osprzęt zamówisz oczywiście na stronie internetowej Media Expert. Nasz sklep dysponuje bogatą ofertą akcesoriów i narzędzi ogrodowych, które pomogą Ci zadbać o piękny wygląd posesji.

Wertykulatory w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756