Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Adres IP – co to jest IP? Jak sprawdzić IP komputera i telefonu?

  2024-06-20


laptop z podświetlaną klawiaturą

Adres IP jest niezwykle przydatną informacją na temat każdego urządzenia, które ma dostęp do Internetu. Dzięki znajomości tego adresu, możesz lepiej poradzić sobie w przypadku problemów z nawiązaniem połączenia, głównie podczas konfiguracji sieci. Jak sprawdzić IP komputera, a jak telefonu? Czy wszystkie adresy IP są takie same i do czego wykorzystują je inne urządzenia działające w tej samej sieci? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat adresu IP.

Co to jest IP?

Sieć, niezależnie czy jest domowa, czyli lokalna, czy też podłączasz się wprost do Internetu, ma swoje bardzo rygorystyczne zasady działania. Bez nich w sieci panowałby całkowity chaos i co najważniejsze, żadne urządzenia nie mogłyby nawiązać ze sobą stabilnego połączenia. W praktyce, przełożyłoby się to na niedziałający Internet, dlatego już na samym początku opracowywania tej technologii, wymyślono indywidualny numer identyfikacyjny każdego urządzenia działającego w sieci.


IP jest zatem swego rodzaju paszportem Twojego komputera czy telefonu, który umożliwia temu urządzeniu swobodne łączenie się z innymi maszynami podłączonymi do Internetu lub sieci lokalnej. IP dosłownie oznacza Internet Protocol, czyli protokół internetowy określający zasady i standardy komunikacyjne w każdej sieci. Pozwala to nie tylko na nawiązywanie połączenia, ale też przesyłanie pakietów danych, co umożliwia w zasadzie podstawowe korzystanie z Internetu.

Jak sprawdzić IP komputera?

IP jest unikatowe dla każdego urządzenia, dlatego nie ma możliwości, aby w Internecie funkcjonowały np. dwa komputery o tym samym adresie IP. Dzięki temu, urządzenia mogą swobodnie znajdować się nawzajem w sieci, co nie powoduje opóźnień w połączeniach, a także pozytywnie wpływa na przesyłanie danych. Ciekawostką jest, że również strony internetowe mają swój unikatowy adres IP. Za konkretną nazwą wybranego serwisu, kryje się tak naprawdę ciąg liczb. Podczas powstawania Internetu, szybko zdano sobie sprawę, że użytkownicy będę mieli problem z zapamiętywaniem tego długiego i skomplikowanego ciągu liczb. Z tego względu postanowiono o zamaskowaniu IP pod konkretnymi nazwami, które znamy z czasów nam obecnych. Umożliwia to chociażby router, który łączy się z serwerem strony, a następnie dosłownie zajmuje się przetłumaczeniem adresu IP na wspomnianą nazwę. Cały proces zajmuje ułamki sekund i zdecydowanie ułatwia poruszanie się po Internecie.

Rodzaje protokołów internetowych

Na chwilę obecną, w użyciu są aż dwa rodzaje protokołów. Jak sprawdzić IP komputera i zidentyfikować, który rodzaj protokołu został mu przypisany? Po pierwsze należy zauważyć, że obecne dwa standardy znacznie się od siebie różnią, chociaż ich zadanie jest dokładnie takie samo. Protokół IPv4 jest nieco starszy i z tego względu był przypisywany urządzeniom działającym w sieci przez tak długi czas, że w końcu po prostu skończyły się możliwości generowania unikatowych adresów IP. Podczas tworzenia IPv4 założono, że nie ma sensu tworzyć bardziej złożonego protokołu, ponieważ nie jest możliwe, aby na świecie funkcjonowało więcej niż 4 miliardy urządzeń połączonych w sieci. Życie bardzo szybko zweryfikowało te założenia i już po niedługim czasie okazało się, że konieczne jest stworzenie nowej puli adresów IP.


W tym celu powstał protokół IPv6, który tym razem rzeczywiście może wystarczyć na bardzo długi czas, ponieważ zakłada, że w sieci będą mogły funkcjonować nawet 340 sekstyliony urządzeń i każde otrzyma swój własny adres IP. Co to oznacza w praktyce? Z punktu widzenia użytkownika w zasadzie nic, ponieważ jego urządzenie będzie nadal działać, tak jak do tej pory, z tą różnicą, że zmieni się ich adres IP.

Czym różnią się od siebie IPv4 oraz IPv6?

Jak sprawdzić IP komputera znając różnicę pomiędzy protokołami obecnie używanymi? IPv4 to 32-bitowy zbiór liczb podzielonych na cztery części, po cztery liczby w zakresie od 0 do 255, oddzielone od siebie kropkami. 

IPv6 wygląda na znacznie bardziej skomplikowany, ponieważ jest 128-bitowy i składa się ze znaków alfanumerycznych, jak np.: 1211:0000:0000:0000:0022:0800:3f0a:146a.

Zobacz także: Co to jest DNS?

Dual Stack na pomoc

W świecie, w którym egzystują te dwa protokoły, na pomoc musiało przyjść rozwiązanie ułatwiające serwerom DNS obsługę obu rozwiązań. IPv4 prędzej, czy później przejdzie do lamusa (to już „tylko” 60 procent wszystkich IP w Internecie), dlatego wymyślono Dual Stack. Technologia ta pozwala serwerom DNS na jednoczesną obsługę IPv4, jak i IPv6. Trzeba jednak zauważyć, że IPv6 mają zawsze pierwszeństwo w dostępie do witryny lub serwera.

Dynamiczne i statyczne IP

Poza dwoma protokołami obsługującymi obecnie urządzenia w sieci lokalnej oraz Internecie, musisz wiedzieć też o tym, że występują one pod postacią IP stałego i dynamicznego.


Stały adres IP – co to oznacza? Twój komputer ma przypisany swój protokół na zawsze i nie ulegnie on zmianie w żadnej sytuacji. To rozwiązanie jest preferowane przez właścicieli witryn internetowych, ponieważ zmieniający się adres IP, byłby ogromnym problemem w przypadku prób połączenia z urządzeniami zewnętrznymi, które pamiętają „stary” adres. Tego typu rozwiązanie jest często dodatkowo płatne.


Dynamiczny adres IP ulega zmianom, co oznacza, że Twoje urządzenie może zmieniać swój protokół, ale zawsze będzie on dla niego unikatowy. Do zmian adresu może dochodzić w różnych sytuacjach, ale najczęściej ma to miejsce podczas zrestartowania routera, rozłączenia manualnego z siecią, lub po prostu w wyniku wyłączenia komputera lub telefonu. Adres może ulec zmianie również w trakcie korzystania z aktywnego połączenia sieciowego. Tego typu rozwiązanie daje użytkownikom poczucie większego bezpieczeństwa, ponieważ o wiele trudniej namierzyć lokalizację komputera, który korzysta z dynamicznego adresu IP. Pamiętaj jednak o tym, że za każdym razem, gdy taki adres jest przypisywany do Twojego komputera, to będzie zawierać dokładnie te same informacje identyfikacyjne.

Adres zewnętrzny i wewnętrzny

Podział adresów IP należy rozwinąć również o pojęcie adresu zewnętrznego i wewnętrznego. Jak sprawdzić adres IP komputera w odniesieniu do tej informacji? Zewnętrzny adres, to nic innego jak przybliżona lokalizacja Twojego urządzenia. Odnosi się do miasta, ulicy, a potem numeru Twojego domu. Adres wewnętrzny natomiast określa, o którym konkretnie urządzeniu mowa.


Te dwa adresy określa się też czasami, jako publiczny (zewnętrzny) i prywatny (wewnętrzny). Pamiętaj o tym, gdy chcesz się dowiedzieć, jak sprawdzić adres IP komputera, ponieważ wyglądają zupełnie inaczej. Adres wewnętrzny, czyli prywatny będzie wyglądał zawsze tak: 192.168.0.XXX, gdzie trzy ostatnie znaki to cyfry przypisane do konkretnego urządzenia działającego w Twojej sieci lokalnej.

Translacja NAT dla IPv4

Najważniejszą informacją o każdym komputerze, jest wewnętrzny adres IP. Co to zatem znaczy z punktu widzenia użytkownika? Po pierwsze, komputer ma przypisany adres prywatny, czyli wewnętrzny na stałe i on nie ulegnie zmianie, podobnie, jak pozostałe adresy innych urządzeń w Twoim domu, a które są połączone za pomocą routera do sieci internetowej. To urządzenie ma za zadanie dosłownie zmianę adresu wewnętrznego w zewnętrzny, a cały ten proces nazywa się translacją NAT. Co ciekawe, działa to również odwrotnie i dzieje się w przypadku każdorazowego połączenia z siecią. Warto również zaznaczyć, że translacja NAT ma zastosowanie wyłącznie dla protokołów IPv4, ponieważ IPv6 nie wymaga już ich tłumaczenia.

Jak sprawdzić IP komputera, routera i telefonu na różnych systemach operacyjnych?

Czy sam router ma swój adres IP? Co to znaczy w odniesieniu do wszystkich powyższych informacji? Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, każde urządzenie łączące się z siecią, musi mieć swój własny protokół internetowy i router nie jest tutaj wyjątkiem. Pomimo, że jego zadaniem jest w zasadzie obsługa innych urządzeń, takich jak komputer stacjonarny czy telefony, to w praktyce również łączy się z siecią. Jak sprawdzić IP routera? Wbrew pozorom, nie jest to wcale trudne, ale zacznijmy od czegoś prostszego, np. jak sprawdzić IP telefonu.


Jak sprawdzić IP komputera znając już wszystkie opisane wyżej rodzaje protokołów? Jeśli posiadasz system operacyjny Windows, to najszybszym sposobem, aby dowiedzieć się, jaki jest Twój zewnętrzny adres IP, jest wpisanie w przeglądarkę frazy moje IP. Dzięki temu wyświetlą Ci się wyniki dla stron, które w kilka sekund sprawdzą Twój protokół internetowy i wyświetlą go na swojej stronie.


Jak sprawdzić IP komputera, jeśli chcesz także uzyskać dodatkowe informacje, takie jak adres wewnętrzny, brama domyślna, czy maska podsieci? Do czego możesz wykorzystać te informacje? Niezmiennie od lat najszybszym sposobem na to, jak sprawdzić IP komputera, jest wpisanie w pole wyszukiwania komendy cmd. Na ekranie wyświetli się czarne okno, gdzie będziesz mógł wprowadzić kolejną komendę, którą jest ipconfig. Po zatwierdzeniu Enterem, zobaczysz wszystkie potrzebne Ci informacje. Istotne jest to, że komputery korzystające z Dual Stack, pokażą aż dwa adresy IP, jeden z puli IPv4 oraz IPv6.


Jak sprawdzić IP routera, z którego korzystasz w swoim domu? Po wpisaniu komendy cmd, a następnie ipconfig, na liście, poza adresami IP, zobaczysz również informacje o bramie domyślnej. Jest to adres IP Twojego routera.


Jeśli korzystasz z systemu macOS, wystarczy, że klikniesz ikonę Apple, a następnie odszukasz zakładkę preferencje systemowe. Klikając w kolejną zakładkę sieć, będziesz musiał wybrać, czy łączyć się poprzez Ethernet, czy Wi-Fi. Dopiero wówczas będziesz w stanie odszukać informacje o adresie IP Twojego urządzenia. Jak sprawdzić IP routera korzystając z systemu macOS? Będąc w zakładce sieć, zamiast wybrać rodzaj połączenia, należy kliknąć zaawansowane. Następnie wchodząc w zakładkę TCP/IP, znajdziesz potrzebny Ci adres routera.


Wiesz już, jak sprawdzić IP komputera z systemem Windows lub macOS, ale jak sprawdzić IP telefonu z systemem Android lub iOS? Nie jest to wcale trudniejsze i zajmuje tylko chwilę. Na telefonie z systemem Android wejdź w ustawienia, znajdź zakładkę informacje o urządzeniu, a następnie status. W tym miejscu pojawi się Adres IP Twojego smartfonu.


Jak sprawdzić adres IP telefonu z systemem iOS? Musisz wejść w ustawienia, następnie sieć Wi-Fi, a tam kliknąć ikonę litery i znajdującą się przy nazwie sieci, z którą jesteś połączony. To wszystko – w tym miejscy znajdziesz protokół internetowy Twojego telefonu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756