Poradniki Eksperta

Komputerów używamy na co dzień. Służą nam do pracy i rozrywki. Z czasem okazuje się, że sprzęt spowolnił. Co zrobić, kiedy komputer wolno chodzi? Jakie są tego przyczyny? Zachęcamy do lektury poradnika, w którym wyjaśniamy ten temat.

Komputer wolno chodzi – co może być tego przyczyną?


Jeśli komputer wolno chodzi, poza znalezieniem rozwiązania, warto znać także tego przyczynę. Pozwala to zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości. Powodów może być zresztą kilka. Nałożone na siebie, potęgują negatywne skutki. Powolny komputer utrudnia pracę, o rozrywce nawet nie wspominając. Nie zawsze winne są podzespoły. Przyczyna bardzo często leży w oprogramowaniu i stanie systemu operacyjnego. Ważna jest odpowiednia higiena w tym zakresie, jeśli chcesz cieszyć się wydajnym sprzętem przez lata.


Na pewno niekorzystne dla komputera jest ustawienie dużej ilości programów startowych, które uruchamiają się wraz z systemem operacyjnym. Aplikacje te zazwyczaj pracują w tle, zabierając nawet kilka procent bieżącej wydajności pamięci RAM lub procesora. Warto przejrzeć, które programy włączają się wraz z Windowsem i dokonać konfiguracji w tym zakresie. Nie jest to wcale trudne. Wyłączenie autostartu zajmie Ci 3 minuty. Wywołaj Menadżera zadań za pomocą skrótu CTRL + ALT + DELETE i przejdź do zakładki „Uruchamianie”. Tam znajdziesz listę programów, które uruchamiane są wraz z systemem operacyjnym. Wystarczy, że wybierzesz jeden z nich, a następnie klikniesz przycisk „Wyłącz” znajdujący się w prawym, dolnym rogu.


Problemem może być także złośliwe oprogramowanie. Wirusy bywają wyjątkowo szkodliwe dla komputera. Mogą sprawić, że komputer będzie nie tylko wolniej pracował, ale także dłużej się uruchamiał. Dlatego tak ważne jest, aby dysponować oprogramowaniem antywirusowym. W porę wykryje ono zagrożenie i uniemożliwi zainfekowanie sprzętu. Jeśli jest już za późno i jakiś „trojan” opanował Twój komputer, możesz sięgnąć po programy, które umożliwiają usunięcie wirusów. Skutkiem długiego uruchamiania się komputera, a także jego powolnej pracy, może być brak aktualizacji systemu. To bardzo ważne, aby dokonywać ich regularnie. Gwarantuje to stabilność pracy komputera.


Komputery w naszej ofercie:

Dlaczego komputer wolno chodzi? Problemy ze sprzętem

Jeśli Twój komputer bardzo wolno chodzi, problemy mogą leżeć również w samym sprzęcie. Weryfikację warto rozpocząć od samego dysku. To w dużej mierze od niego zależy, jak szybko będą zapisywane i odczytywane dane. Dlatego w ostatnich latach, tak dużą popularnością cieszą się dyski SSD, które gwarantują o wiele wyższą wydajność, niż klasyczne napędy HDD. Powodem wolniejszej pracy komputera może być zbyt mała ilość miejsca. 


Przepełniony dysk może skutkować dużym spadkiem wydajności – zwłaszcza, jeśli ta sama partycja służy również systemowi operacyjnemu. Jeśli przechowujesz wiele plików, zainwestuj w zewnętrzny SSD i to na nim zapisuj zdjęcia, filmy lub dokumenty. Dyski HDD również mogą ulec zużyciu. Ich żywotność jest czasowo ograniczona, dlatego po kilku latach warto w końcu zainwestować w szybsze, cichsze i trwalsze rozwiązanie. Mowa oczywiście o zmianie na SSD. Taka proces powinien na dobre poprawić szybkość pracy sprzętu.


Przyczyn mniejszej wydajności, należy również szukać w związku z chłodzeniem podzespołów. Jeśli ulegają one przegrzaniu, PC zaczyna pracować wolniej. Co wtedy należy zrobić? Jeśli wcześniej takie problemy nie występowały, możliwą przyczyną będzie zapchanie otworów wentylacyjnych przez zbierający się kurz. Ważne jest, aby co jakiś czas czyścić otwory w celu ich odetkania. Możesz do tego użyć sprężonego powietrza w sprayu. Zakurzone podzespoły przegrzewają się, a zatkana obudowa uniemożliwia wydmuchanie ciepłego powietrza poza nią.


Lata lecą, a programy są coraz bardziej wymagające

Musisz mieć także na uwadze, że dostępne na rynku oprogramowanie, a także same gry, stawiają przed użytkownikami coraz większe wymagania. Kolejne udogodnienia i funkcje programów, potrzebują wydajnego sprzętu, aby możliwe było ich obsłużenie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w komputer. Czasami wystarczy zmienić wspomniany dysk na SSD lub dołożyć kilka gigabajtów pamięci RAM. To sporo mniejszy koszt, niż zakup nowego komputera. Za pamięć 16 gigabajtów pamięci RAM, musisz zapłacić średnio około 250 złotych. Dysk SSD to trochę większy wydatek, ale wiele zależy od jego pojemności.


Jeśli problem leży w chłodzeniu, być może konieczne jest dołożenie kolejnego wentylatora. W przypadku laptopa, na pewno dobrym pomysłem okaże się zakup podstawki chłodzącej. To akcesorium, które zapewnia lepszą wymianę powietrza pomiędzy komputerem, a otoczeniem. Ponadto, wiele z nich dysponuje dodatkowym wentylatorem, który pomaga w chłodzeniu sprzętu.


Proste działania prewencyjne

Co robić, aby zapobiegać spadkom wydajności komputera? Przede wszystkim, nie trzymać na nim niepotrzebnych plików, które zajmują miejsce potrzebne do pracy między innymi dyskowi. Ponadto, nie pobieraj programów, gier i innych materiałów z niepewnych źródeł. Niesie to za sobą ryzyko zainfekowania komputera. Poza tym, wybierz oprogramowanie antywirusowe, które skutecznie uchroni Cię przed złośliwym oprogramowaniem, które jest w stanie spowolnić komputer, ale także go zablokować. W najgorszym wypadku, możliwa jest również kradzież Twoich danych – w tym dostępu do kont bankowych. Pamiętaj także o zamykaniu programów, których nie używasz. Używanie w tle wielu aplikacji, spowalnia znacznie komputer, podobnie jak wiele zakładek otwartych w oknie przeglądarki. Co jakiś czas warto dokonać skanowania komputera. Warto dokonywać takiego czyszczenia raz na tydzień lub w zależności od potrzeb.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756